بیانیه کانون نویسندگان ایران, در محکومیت صدور احکام حبس برای متهمان هفت تپه

پایگاه خبری / تحلیلی نگامبا توجه به صدور احکام حبس برای “اسماعیل بخشی”, “سپیده قلیان”, “امیرحسین محمدی فر”, “ساناز الهیاری”, “امیر امیرقلی”, “عسل محمدی” و “محمد خنیفر”, فعالان کارگری و نمایندگان کارگران نیشکر هفته و فعالان رسانه ای توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “محمد مقیسه”, کانون نویسندگان ایران با صدور بیانیه ای صدور این احکام را محکوم کرد و خواهان آزادی بی قید و شرط این افراد شد. 

با توجه به صدور احکام حبس برای “اسماعیل بخشی”, “سپیده قلیان”, “امیرحسین محمدی فر”, “ساناز الهیاری”, “امیر امیرقلی”, “عسل محمدی” و “محمد خنیفر”, فعالان کارگری و نمایندگان کارگران نیشکر هفته و فعالان رسانه ای توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “محمد مقیسه”, کانون نویسندگان ایران با صدور بیانیه ای صدور این احکام را محکوم کرد و خواهان آزادی بی قید و شرط این افراد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز دوشنبه ۱۸ شهریور ماه ۱۳۹۸, کانون نویسندگان ایران, با صدور بیانیه ای, صدور احکام حبس برای فعالان کارگری: “اسماعیل بخشی”, “محمد خنیفر”, “سپیده قلیان” و همچنین فعالان رسانه ای: “امیرحسین محمدی فر”, “ساناز الهیاری”, “عسل محمدی” و “امیر امیر قلی” را محکوم کرد و خواستار آزادی بی قید و شرط و مختومه شدن پرونده آنان شد. 

 در بخشی از بیانیه آمده است؛ “حکم صادره چنان آشکار و ظالمانه مرزهای معمولِ بی‌عدالتیِ چنین دادگاه‌هایی را پشت سر نهاد که در ساعت‌های آغازین اعلام آن، موج عظیم اعتراض و انزجار گروه‌های مختلف مردم را برانگیخت”. 

متن کامل بیانیه کانون نویسندگان ایران در ادامه می آید

پیرامون احکام متهمان پرونده‌ی هفت تپه
روز شنبه شانزدهم شهریور پس از ماه‌ها بازداشتِ گروهی از کارگرانِ معترض هفت تپه و حامیان آنها رای شعبه‌ی ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی مقیسه اعلام شد: یکصدویازده سال زندان و ده‌ها ضربه شلاق برای هفت متهم جوان پرونده‌ی هفت تپه؛ شامل دو کارگر معترض و پنج روزنامه‌نگار مدافع کارگران! حکم صادره چنان آشکار و ظالمانه مرزهای معمولِ بی‌عدالتیِ چنین دادگاه‌هایی را پشت سر نهاد که در ساعت‌های آغازین اعلام آن، موج عظیم اعتراض و انزجار گروه‌های مختلف مردم را برانگیخت؛ موج چنان قدرتمند بود که در واکنش به آن و البته بیشتر به منظور تخلیه‌ی فشار اجتماعی ، برخی وابستگان و مقامات حکومتی نیز در مجلس شورای اسلامی و قوه‌ی قضاییه صدای واعدالتا! واانصافا! سردادند. یک بار دیگر ثابت شد که صدای اعتراض مردم قادر است طرح‌‌های وسیع و جدی سرکوب و رعب‌افکنی در جامعه را به “طرح سوخته” بدل کند و ناکام بگذارد. هنوز روزی از اعلام حکم‌ها برنگذشته بود که از قول رییس قوه قضاییه گفته شد: به احکام و پرونده “منصفانه رسیدگی” شود. “انصاف” و عدالت اما فقط به حکم‌ها و دادگاه خلاصه نمی‌شود و بسیار پیش از آن زیر پا گذاشته شده است؛ از جایی که کارگران به سبب اعتراض به نقض بدیهی‌ترین حقوق‌شان بازداشت شدند آغاز شده، با شکنجه‌ی بازداشت‌شدگان و مجبور کردن آنها به اعتراف‌های طراحی شده ادامه پیدا کرده و اکنون در پرده‌ی آخرِ این نمایشِ بی‌عدالتی و “بی‌انصافی”، با یکصدویازده سال حبس و ده‌ها ضربه شلاق سرانجام یافته است. در پرونده‌ی هفت تپه و پرونده‌های مشابه، “دادگاه” و “قاضی” و احکامِ آن فقط بخشی از فرایند “بی‌انصافی” و بی‌عدالتی و ستم است. اگر قرار بر رعایت انصاف باشد باید به کل فرایند، از آغاز تا پایان، تسری یابد. معنای عملی‌اش این است که در نقطه‌ی شروع، آزادی بیان، آزادی تجمع و اعتراض و اعتصاب تضمین شود. دیگر هیچ کارگر و نویسنده و شهروندی به سبب اعتراض و اعتصاب و بیان اندیشه و عقیده‌اش بازداشت نشود، در این صورت نه تنها پرونده‌ای گشوده نخواهد شد بلکه بسیاری از پرونده‌های جاری، از جمله پرونده‌ی هفت تپه، مختومه می‌شود. “انصاف” واقعی چنین است و “منصف” بودن در پرونده‌ی هفت تپه، چانه زدن در باره‌ی میزان حکم‌ زندان نیست، اعتراض به خود حکم و نفی آن است.
کانون نویسندگان ایران نه فقط حکم‌های ظالمانه‌ علیه اسماعیل بخشی، محمد خنیفر، سپیده قلیان، امیرحسین محمدی‌فرد، ساناز اللهیاری، امیر امیرقلی و عسل محمدی را محکوم می‌کند بلکه بازداشت و شکنجه و تشکیل پرونده برای آنها را نیز محکوم می‌کند و خواهان آزادی بی‌قید و شرط بازداشت‌شدگان و مختومه شدن پرونده‌‌ی آنها و پرونده‌های مشابه است.


کانون نویسندگان ایران / ۱۸ شهریور مله ۱۳۹۸

پیرامون پرونده بازداشت شدگان هفت تپه لازم به ذکر است؛ روز شنبه ۱۶ شهریور ماه ۱۳۹۸, با توجه به ابلاغ حکم صادره توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران اسماعیل بخشی به تحمل ۱۴ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق, محمد خنیفر به تحمل ۶ سال حبس تعزیری, عسل محمدی, سالناز الهیاری, امیر حسین محمدی فر و امیر امیر قلی هر یک به تحمل ۱۸ سال حبس تعزیری محکوم شدند. سپیده قلیان, از دیگر متهمان این پرونده هم در مجموع به تحمل ۱۸ سال حبس تعزیری محکوم شد که در صورت تائید این حکم توسط دادگاه تجدیدنظر و با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی مجازات اشد یعنی ۷ سال حبس تعزیری برای وی لازم به اجرا خواهد شد.