بیانیه ۸۷ کنشگر و فعال سیاسی و مدنی ایران: نه بلند و یکپارچه به انتخابات فرمایشی/این انتخابات، بسی فراتر از مهندسی انتخابات است

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_در حالی که امروز، شنبه، قرار است سومین مناظرۀ انتخاباتی هفت نامزد مورد تأیید شورای نگهبان ایران برای تصدی ریاست جمهوری برگزار شود، ۸۷ کنشگر سیاسی و مدنی داخل و خارج از ایران انتخابات پیش رو را “فرمایشی” خوانده‌اند و از مردم این کشور خواسته‌اند در آن مشارکت نکنند.

در این بیانیه آمده است این دوره از انتخابات، “بسی فراتر از مهندسی انتخابات” است. چرا که ” چرخه قدرت در رقابت های درون نظام نیز مختل شده، مناظره های نامزدها با تهدید مواجه می شود، اصل بر پیروزی تضمینی قرار می گیرد و نقاب مشارکت جویی نیز کنار زده می شود،”

نویسندگان این بیانیه می‌گویند “این امر به معنی رجعت حکومت مطلقه به وضعیت دهه ۶۰ و انتخابات تک قطبی آن دوران است. در حالیکه جامعه کنونی مدنی و سیاسی ایران و ارتباطات گسترده اجتماعی با آن دوران از اساس قابل مقایسه نیست.”

نویسندگان این بیانه می‌گویند خواهان عدم شرکت در “این انتخابات فرمایشی حکومت اقلیت بر اکثریت” هستند و نتایج آن را به رسمیت نمی شناسند. آنها نوشته اند “نه بلند و یکپارچه مردم ایران به نمایش انتخابات، گامی در جهت پدیدار ساختن این عزم و اراده ملی و مردمی است.” و خواستار “انتخابات آزاد و عادلانه و رقابتی برای تغییر ساختارها و سیاست ها” شده‌اند.

فائزه هاشمی، از اعضای بنیان‌گذار حزب کارگزاران سازندگی و فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی، از سرآمدان جمهوری اسلامی در میان امضاکنندگان است. آلان توفیقی، علی کلائی، پرویز مختاری، یاسر میردامادی، زهرا محمدی، ویدا فرهودی، منصور فرهنگ، مریم تنگستانی، هاشم خواستار، مهدی فتاپور و کاظم علمداری از دیگر امضا کنندگان این بیانیه هستند.

پیشتر فائزه هاشمی، نماینده پیشین مجلس ایران، در یک برنامه کلاب‌هاوس گفت “جمهوریت تمام شده و ما هم اکنون در دوران حکومت اسلامی هستیم. حتی اگر کسی غیر از خودشان از صندوق بیاید هم نمی‌تواند کاری کند.”

خانم هاشمی در این برنامه گفت “اگر آقای هاشمی بود به همتی رای می‌داد ولی من الان چنین کاری نمی‌کنم.”

خانم هاشمی در دفاع از رای ندادن در انتخابات و مخالفت با دادن رای سفید گفت که “رای ندادن خود یک استراتژی و یک کنش است” و “صندوق رای ارزش ندارد و نباید رای دهیم”.

به گفته وی “انتخابات عادلانه نیست و از پیش مهندسی شده است. اصلاح‌طلبان نباید وارد انتخابات می‌شدند و باید به وضعیت موجود اعتراض می‌کردند. دیگر صندوق رای مهم و تعیین کننده نیست و حضور در انتخابات بی‌ثمر است”.

امروز، شنبه، سعید جلیلی، محسن رضایی، ابراهیم رئیسی، علیرضا زاکانی، امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، محسن مهرعلی‌زاده، عبدالناصر همتی برای آخرین بار پیش از انتخابات ۲۸ خرداد رودرروی هم قرار می‌گیرند و به پرسش‌ها پاسخ می‌گویند و با هم مناظره می‌کنند.

دو دور قبلی مناظرات، مورد انتقاد شدید دولت و شخص حسن روحانی قرار گرفته بود، و سخنگوی دولت از صدا و سیما خواسته بود که به دولت فرصتی بدهد تا بتواند به انتقادها و اتهامات مطرح شده از سوی نامزدها پاسخ دهد.