بیشترین مبتلایان کرونا در میان مدافعان سلامت در تهران هستند/ کرونای پاییزی بدترین نوع کرونا

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان نظام پزشکی با اعلام آمار شهادت ۱۳۸ تن از مدافعان سلامت در خط مقدم مبارزه با کرونا، گفت: مدافعان سلامت بیش از ۳۰ سال درس خواندند تا به مردم خدمت کنند و با این خدمت، تمام چیزی را که باید یک انسان در محبت به مردم ثابت کند ثابت کردند و حالا نوبت مردم است.

دکتر حسین کرمانپور در نشست خبری پویش همدلی با مدافعان سلامت که با هشتگ #جانماایران_ما آغاز به کار کرد، گفت: تا این لحظه ۱۳۸ نفر از کادر درمانی شهید شدند و جان شان را سر این کار گذاشتند. طبق آخرین آمار ۲۰.۳۷ درصد از شهدا در گروه پرستاری بودند. سایر پرسنل اعم از خدمات، تاسیسات، آزمایشگاهیان و… ۱۹.۱۹ درصد از شهدا را به خود اختصاص داده اند.

جامعه پزشکی اعم از عمومی و متخصص ۶۰ درصد از شهدا را به خود اختصاص دادند که از این تعداد ۲۸ درصد پزشکان عمومی هستند و ۳۲ درصد از تخصص های مختلف بوده اند. بیشترین تخصصی که تا این لحظه بیشترین شهید را داده جدای از پزشکان عمومی که بیشترین شهید را داده اند، پزشکان داخلی که ۸.۴۵ درصد شهدای سلامت را به خود اختصاص داده، گروه زنان و زایمان با ۵.۲۸ درصد و بعد اطفال با ۴.۱۶ بوده‌اند.

گروه بیهوشی با ۳.۲۹ درصد شهید و قلب و عروق، جراحی و ماما حدود ۲.۵ درصد و گروه داروساز و دستیاران که با کمترین حقوق و درآمد جان نثاری می‌کنند، نیز در رده بعدی جزو شهدا بوده اند.

کرمانپور در بخش دیگری از صحبت هایش نیز گفت: متاسفانه هر روز با صحنه‌های غم انگیزی در اورژانس بیمارستان‌ها مواجه می‌شویم و تاثیر آن روی جامعه پزشکی مانند جنگ و نبرد هشت ساله است. اکنون تمام جامعه پزشکی در خط مقدم، نیازمند حمایت هستند و تفاوتی ندارد که این حمایت از طرف مردم، حاکمیت، ورزشکاران و صاحبان صنایع و… باشد.

این جنگ نیازمند حمایت است. نمی‌دانیم این ویروس تا چه زمانی در کشور ما خواهد بود و از کجا آمده و چطور باید کنترل شود. همه این موارد در حال بررسی است. بنابراین فعلا این جنگ ادامه دارد و اگر همه به یکدیگر کمک نکنیم، ممکن است مانند جنگ که گاهی عقب نشینی داشت و امکانات نمی‌رسید و دشمن قوی‌تر می‌شد، همین اتفاق درباره این بیماری هم بیفتد.

کرونای زمستانی، کرونای بهاری و کرونای تابستانی با یکدیگر متفاوت است. کرونای زمستانی شامل ترس و هیجان و نگرانی بود که این نگرانی کمک کرد و مردم برای خودشان و اطرافیان نگران بودند. رسانه‌ها نیز از این ترس استفاده کردند. کرونای بهاری شامل تعطیلات نوروزی و نشاط و همدلی بود و با هم بودن را شامل می‌شد. این نشاط باعث شد در بهار کنترل قابل توجهی داشته باشیم.

بدترین مورد، کرونای پاییزی است. باید کرونای پاییزی را با کمک دولت و ملت و رسانه‌ها کنترل کنیم.

کرمانپور درباره استان‌هایی که بیشترین میزان ابتلا به کرونا در مدافعان سلامت در آن ها وجود داشته است، گفت: در تهران با ۶۵.۲۶ درصد بیشترین ابتلای مدافعان سلامت اتفاق افتاده است. در رده بعدی گیلان است و رتبه سوم مربوط به مازندران است. همچنین خراسان شمالی، آذربایجان شرقی، مرکزی، ایلام و خراسان جنوبی در رده بعدی قرار دارند. اصفهان، اردبیل، آذربایجان غربی در رده بعدی با دو درصد و خراسان رضوی، سمنان، گلستان، خوزستان، قم، البرز، کرمان، لرستان نیز با درصدهای کمتری در مقام‌های بعدی قرار دارند.

استان های همدان، بوشهر، زنجان، یزد، چهامحال بختیاری در رده بعدی هستند. در نهایت سیستان و بلوچستان، کردستان و کهگیلویه و بویر احمد کمترین میزان ابتلای مدافعان سلامت به کرونا را داشته‌اند. این موضوع نشان می دهد که دلیل نمی‌شود که در جایی که امکانات بیشتر است، گرفتاری کمتر باشد. اتفاقا در تهران به دلیل ازدحام جمعیت بیشتر بوده است. هر کجا جمعیت بالاتر رفته، میزان ابتلا نیز ازایش یافته است.