بیش از ۴۰۰ دانشمند و استاد دانشگاه در نامه‌ای به جو بایدن: سخنرانی رئیسی در مجمع سازمان ملل «توهین» به ارزش‌های آمریکاست

پایگاه خبری / تحلیلی نگام بیش از چهارصد نفر از دانشمندان، اساتید دانشگاهی، پزشک و متخصص ایرانی-‌ آمریکایی در نامه‌ای به جو بایدن رئیس‌ جمهور ایالات متحده آمریکا در آستانه هفتاد‌ و ششمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد خواستار محاکمه‌ حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور اسلامی شدند و سخنرانی او در این مجمع را توهین به بشریت و ارزش‌هایی دانستند که آمریکا بر مبنای آنها بنا شده است.

بیش از چهارصد تن از دانشمندان، اساتید دانشگاهی، پزشکان و متخصصان ایرانی-‌ آمریکایی تحت عنوان «کمیته موقت متخصصان ایرانی در زمینه سیاست ایران» ۱۴ سپتامبر ۲۰۲۱ برابر با ۲۳ شهریورماه ۱۴۰۰ در نامه‌ای به جو بایدن رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا خواستار رسمیت ندادن به ابراهیم رئیسی رئیس‌ جمهوری اسلامی ایران از سوی وی شدند.

در این نامه ضمن ابراز نگرانی «شدید» نسبت به احتمال سخنرانی ابراهیم رئیسی در هفتاد‌ و ششمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل امضاکنندگان خواستار اقدامات «قوی و فوری» دولت بایدن شدند تا بیانگر این باشد که «رئیسی نماینده مردم ایران نیست».

امضاکنندگان این نامه سرگشاده خواسته‌اند تا بایدن نظرات احزاب بزرگ آمریکا، کارشناسان سازمان ملل و عفو بین‌الملل مبنی بر اینکه رئیسی باید در دادگاه‌های بین‌المللی به اتهام «جنایت علیه بشریت محکوم شود» را به دلیل «نقش کلیدی او در کشتار هزاران زندانی سیاسی در سال ۱۹۸۸ در ایران» برجسته و پُررنگ کند.

این اساتید دانشگاهی و متخصصان ایرانی- آمریکایی همچنین بر خواست خود از دولت بایدن مبنی بر تدوین و اجرای سیاست‌ها و نقشه‌های قاطع برای دستیابی ایرانیان به یک جمهوری آزاد، سکولار و دموکراتیک و همچنین بر اتخاد سیاست‌هایی برای پایان دادن به گسترش سیاست‌های بدخواهانه‌ و خطرناک تروریستی رژیم ایران در سطح جهان و رفتارهای بی‌ثبات‌کننده‌ی آن در منطقه تأکید کردند.

امضاکنندگان همچنین نوشتند که بایدن در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل بر مخالفت مردم ایران با رژیم که در «تحریم بی‌سابقه‌ انتخابات جعلی ایران و اعتراضات سراسری و مستمر مردم ایران» خود را نشان داده و اینکه آنان خواهان «یک جمهوری دموکراتیک، سکولار و غیرهسته‌ای» هستند، توجه داشته باشد.

در این نامه امضاکنندگان به گزارش سازمان عفو بین‌الملل در ۱۹ ژوئن ۲۰۲۱ در ارتباط با نقش ابراهیم رئیسی در جنایت علیه بشریت، ناپدیدکردن‌های قهری و شکنجه اشاره کردند که پس از اعلام نتیجه‌ی «انتخابات» ریاست‌ جمهوری اسلامی منتشر شد.

در نامه چهارصد ایرانی- آمریکایی به بایدن همچنین آمده است: «ما انتظار داریم دولت شما در سازمان ملل متحد رهبری انجام تحقیقات بین‌المللی را به عهده بگیرد تا رئیسی در قبال جنایت علیه بشریت مورد محاکمه قرار بگیرد. این یک گام مهم برای ایالات متحده است تا حقوق بشر و دموکراسی را به عنصر اصلی سیاست خود در مورد ایران تبدیل کند.»

دانشمندان و متخصصان ایرانی‌- آمریکایی همچنین نسبت به رنج مردم ایران در رژیم سرکوبگر حاکم بر ایران ابراز نگرانی کردند و نوشتند که کشورهای منطقه شواهد فراوانی دارند که نشان می‌دهد ابراهیم رئیسی مسئول حبس غیرقانونی، شکنجه و اعدام بی‌رحمانه‌ی ۳۰ هزار زندانی سیاسی در سال ۱۹۸۸ و هزاران نفر از آن زمان تا کنون است.

در این نامه اجازه دادن به رئیسی برای سخنرانی در مجمع سازمان ملل متحد «توهین به بشریت» به ویژه اعضای خانواده قربانیان جمهوری اسلامی و همچنین «ارزش‌هایی» دانسته شده که بر اساس آنها کشور آمریکا بنا شده است.

۴۰۷ تن از چهره‌های دانشگاهی و دارای تخصص‌ در این بیانیه مطالبه‌ی خود از دولت بایدن را همچنین تشکیل یک نهاد تحقیقات بین‌المللی برای پاسخگو کردن رئیسی درباره جنایات علیه بشریت در دوران مسئولیت‌های وی اعلام داشتند و ان را گام مهم ایالات متحده برای اجرای حقوق بشر و دموکراسی خواندند.