بیژن مقدم: مجلس به همین شیوه پیش رود، بازنده خواهد بود/ سخنان رهبری یک اقدام پیشگیرانه درباره سوال از رئیس جمهور بود/ رئیس جمهور هم به اندازه مجلس مخاطب رهبری بود

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ بیژن مقدم گفت: اگر مجلس بخواهد به این شیوه پیش برود حتما بازنده میدانی است که دیگران برایش طراحی کرده و رقم زده‌اند.

 کمتر از دو ماه از شروع به کار مجلس یازدهم می‌گذرد، اما رویه نمایندگان به خصوص طیف تندرو در مقابله با دولت که اصلی‌ترین عامل بروز و ظهور آن جلسه حضور ظریف در مجلس بود، کار را به جایی رساند که رهبری راسا وارد عمل شوند.

ایشان در آخرین اظهارات خود یعنی در جلسه ویدئو کنفرانسی با نمایندگان مجلس به آنان تذکر دادند که توهین به وزرا به هیچ عنوان جایز نیست. برخی از بیانات علیه دولت را حتی حرام شرعی دانسته و به صورت ضمنی نظر خود درباره غائله استیضاح رئیس جمهور و پروژه سقوط دولت را بیان کردند. نظر رهبری درباره اینکه دولت‌ها باید تا روز آخر به کار خود ادامه دهند به قدر کافی گویا بود و انتظار می‌رود که طیف تندرو در مجلس یازدهم حدیث مفصل خوانده باشند.


از حالا به بعد دیگر باید منتظر ماند و دید که آقایان در مجلس جدید چقدر به توصیه‌های رهبری توجه کرده و تغییر رویه می‌دهند. فعالان سیاسی و رسانه‌ای در جریان اصولگرا نسبت به این موضوع، اما خوشبین بوده و با توجه به اینکه طیف تندرو مدعی ولایت مداری است، انتظار دارند که به توصیه‌های اخیر رهبری توجه ویژه‌ای شود.
بیژن مقدم، فعال سیاسی و رسانه‌ای اصولگرا یکی از همین افراد است، او در گفت‌وگویی با «نامه‌نیوز» در این باره گفت: «خلاصه صحبت‌های اخیر رهبری در واقع دعوت به توجه به دو نکته بود. اولا اخلاق و دوما قانون. مجلس موظف است که هر دو نکته را رعایت کند و این انتظار از این مجلس به دلایلی که روشن است و گفته شده، بیش از دیگر مجالس می‌رود.»


وی تاکید کرد: «به هرحال مجلس وظایفی دارد و باید به آن عمل کند. این نکته مورد تاکید مقام معظم رهبری هم بود، اما در نحوه برخورد مجلس، توجه ایشان به رفتار‌هایی بود که بود که در جریان گزارش‌دهی آقای ظریف به مجلس رخ داد. این گزارش‌دهی‌ها فرصتی است برای اینکه مجلس جدید در جریان آخرین تحولات مربوط به حوزه‌های مختلف قرار بگیرد. در همین راستا از وزاری اقتصادی و … دعوت می‌شود که در مجلس حاضر شده و گزارش دهند. مجلس هم می‌تواند نظرات خود را بگوید، اما بیان این نظرات حتما باید توام با اخلاق، صعه صدر و مهمان‌نوازی باشد. اتفاقی که در جریان حضور وزیر خارجه در مجلس رخ داد، اتفاق خوبی نبود و کسی ارزیابی خوبی از آن جلسه ندارد.»


مقدم افزود: «اگر مجلس بخواهد به این شیوه پیش برود حتما بازنده میدانی است که دیگران برایش طراحی کرده و رقم زده‌اند. بر این اساس مجلس ضمن اینکه می‌تواند و باید به وظایف خود عمل کند، باید به نکات اخلاقی و توصیه‌های رهبری هم توجه ویژه داشته باشد».


وی همچنین گفت: «توجه داشته باشید که این موضوع درباره سوال از رئیس جمهور هم مصداق دارد. در حقیقت سخنان و تذکر مقام معظم رهبری یک نوع اقدام پیش‌گیرانه بود که در سوال از رئیس جمهور نیز به این نکات توجه کند. مجلس قاعدتادر مجلس حضور پیدا می‌کند و پاسخ سوال نمایندگان را می‌دهد، اما نمایندگان باید مراقب رفتار خود باشند. البته این مراقبت درباره رئیس جمهور هم صدق می‌کند. خاطرتان است که در دوره دهم ریاست جمهوری هم چنین شرایطی را تجربه کردیم. آن زمان هم مجلس از رئیس جمهور برای پاسخگویی به سوال دعوت کرد. رئیس جمهور وقت هم به مجلس رفت، اما نوع بیان و لحن او عملا چیزی غیر از تمسخر مجلس نبود؛ بنابراین این خطاب رهبری می‌تواند متوجه رئیس جمهور هم باشد».

این فعال سیاسی اصولگرا در پاسخ به اینکه آیا مخاطبان رهبری در مجلس توصیه‌های ایشان را جدی خواهند گرفت و ما شاهد یک تغییر رویه در مجلس یازدهم خواهیم بود؟ گفت: «حتما جدی خواهند گرفت، به هر حال بخشی از ادعا‌هایی که این گروه در این حوزه دارند، به آنان می‌گوید که باید این توصیه‌ها را جدی بگیرند. این نکات از سوی مقام رهبری و ولایت که آنان به آن باور دارند، بیان و توصیه شده لذا خیلی طبیعی است آن را جدی بگیرند و امیدواریم که به آن عمل کنند»