بیژن پاکزاد؛ دکتر پوشاک و عطر

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ فردا مصادف با ۲۶ فروردین سال ۱۴۰۰، دهمین سالگرد مرگ بیژن پاکزاد است. کسی که می‌گفت: «راز موفقیت در این است که به کشور خودت بسنده نکنی و همه کشورهای جهان هدفت باشد تا تعداد خریدارانت سر به آسمان بزند.»


بیژن پاکزاد در تهران زاده شد. پدرش بازرگان توانگری بود که فرزند را با ترفندهای اقتصادی آشنا کرد. او دبستان را در تهران گذراند و سپس برای ادامه تحصیل به سوئیس رفت و همکلاس و همنشین شاهزادگان بزرگ اروپایی و آسیایی شد و با سلیقه پوشاکی آنان آشنایی یافت که در کسب و کار آینده‌اش نقش برجسته‌ای داشت.


پاکزاد نخست در لوزان شیمی خواند و سپس در “زانگت گالِن” دوره طراحی لباس دید؛ در میلان ایتالیا گالری پوشاک گشود و دیری نپایید که به تهران بازگشت و فروشگاه “پلنگ صورتی” را تأسیس کرد و طرح‌های تازه‌ای برای پوشاک توانگران و بلندپایگان اداری و سیاسی و هنری کشور ریخت.

۲۹ ساله بود که به آمریکا رفت و پس از سه سال فروشگاه بلندآوازه “بیژن” را گشود و پوشاک و ادکلن و عطرهایی با نام خود عرضه کرد. “بوتیک بیژن” رفته رفته گسترش یافت و در چند شهر آمریکا مانند نیویورک و دالاس هم گشوده شد. ویژگی این فروشگاه‌ها آرایش با فرش‌های ایرانی و لوسترهای گرانبها با بهره‌گیری از هنر میهنی او بود.


او به خاطر نوآوری در زمینه طراحی لباس و عطر و تلاش‌های تجاری و کارآفرینی‌اش جایزه‌های بسیاری دریافت کرد که از مهمترین آنها جایزه شهروند افتخاری شهر دالاس بود.


می‌گفت: «من مانند پزشک‌ها از سن، وزن، زندگی خصوصی و علاقه‌مندی‌های مشتریانم آگاهی‌های بسیار دارم.»

یکی از محصولات مطرح برند بیژن عطرهای خالص و منحصر به فرد اوست. بیژن در سال ۱۹۸۸ برنده جایزه موفق‌ترین عطر مردانه و بهترین پکیج عطر زنانه از بنیاد فی‌فی شد. وی همچنین جایزه بهترین کمپین تبلیغاتی عطر مردانه را در سال ۱۹۹۷ دریافت کرد.


از مشتریان سرشناسش جز خاندان پهلوی، جرج بوش، باراک اوباما، ولادیمیر پوتین و تام کروز بودند. او شیفته رنگ زرد بود و در بوتیک‌هایش فقط از این رنگ بهره می‌برد و همه خودروهایش هم زرد بودند.

*ویژگی‌های شخصیتی و شغلی بیژن پاکزاد


بیژن پاکزاد انسانی بسیار باهوش و فرصت شناس بود. او برای هر کسی که سراغش میرفت عطر خاص با رایحه متفاوت تولید می‌کرد. عطرهای بیژن، هم به دلیل رایحه شرقی شان و هم بسته بندی های متفاوتشان از شهرتی جهانی برخوردار هستند.


بیژن عاشق غذاهای ایرانی بود. به دلیل ثروت زیاد، زندگی لوکس و متفاوتی داشت اما همیشه اصالت و سادگی را مدنظر قرار می داد. برخلاف ثروتمندان جهان هیچوقت برای خودش بادیگارد استخدام نکرد و می‌گفت جایگاه من بین مردم است نمی‌خواهم از آنها جدا باشم.


او در صنایع دیگر هم فعالیت داشت؛ صنایعی مانند اسلحه سازی و اتومبیل. کلت کمری با قاب چرمی تولید کرده بود که پادشاه عربستان ۶ عدد از آن را خرید. همچنین تخته نردهایی از جنس سگ مرمر اعلا به سلطان برونئی فروخت. او یک بار یک نوار الماس نشان به قیمت ۲۰ میلیون دلار براى کار گذاشتن در میان موهاى خانم “درک” بازیگر و مدل معروف آمریکایى براى حضور در یک کمپین تبلیغاتى عطر را طراحى کرد. سال ۱۳۸۹، رولز رویس از همکارى Bijan در طراحى یک خودروى کوپه به تعداد محدود به قیمت یک میلیون دلار خبر داد.


او از دو بار ازدواجش سه فرزند داشت که از آنها دختر بزرگش کار او را ادامه می‌دهد. او نخستین طراح ایرانی بود که رئیس جمهور وقت ایالات متحده برای مراسم یادبودش پیام ویژه فرستاد.


بیژن پاکزاد در ۶۷ سالگی در جنوب کالیفرنیا درگذشت.