بی‌اعتنایی خامنه‌ای به نامه محمد خاتمی؛ رهبر اصلاحات این‌بار برای رهبرش تَکرار کرد!

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ محمد خاتمی رئیس‌جمهوری پیشین، در نامه‌ای به آیت‌الله خامنه‌ای، پیشنهادهایی را برای آینده کشور مطرح کرده است.


با اینکه ظاهراً نامه چند هفته قبل ارسال شده، اما خبر آن به تازگی انتشار یافته است. محتوای این نامه هنوز در دسترس رسانه‌ها قرار نگرفته است. دفتر و اطرافیان خامنه‌ای هیچ واکنشی نسبت به این خبر نشان نداده‌اند.


روز شنبه ٩ اسفند، محمدجواد حق‌شناس، فعال سیاسی اصلاح‌طلب و عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی به خبرگزاری ایلنا گفت که این نامۀ ۳۷ صفحه‌ای مربوط به حدود دو ماه پیش است و در آن محمد خاتمی “در خصوص دغدغه‌ها و آیندۀ انقلاب و کشور با رهبری صحبت کرده‌ و برای دهۀ پیش رو راه حل‌هایی ارائه” داده است.


علی خاتمی، برادر کوچک محمد خاتمی نیز که در زمان ریاست جمهوری وی مدتی رئیس دفتر بود، ارسال نامه را تأیید کرده است.


اما در “حساب رسمی سید محمد خاتمی” در اینستاگرام (khatamimedia) نوشته شده: “آنچه راجع به محتوای نامه به رهبر معظم بیان می‌شود، ناشی از حدسیات و گمانه‌زنی است”.


سایت خبری “رویداد ۲۴” می‌نویسد که به نکاتی از محتوای نامه دست یافته و می‌افزاید که در نامۀ خاتمی، “اصلاح‌طلبان، نیروهای وفادار به رهبر و نظام معرفی شده‌اند”. به نوشتۀ این سایت، نامه به دستخط خود خاتمی بوده و توسط علی خاتمی “که هنوز هم اعتبار خوبی در بیت رهبری دارد” به یکی از مقامات عالیرتبۀ بیت تحویل داده شده است.
سایت “رویداد ۲۴” که گفته می‌شود دارای “رویکرد اعتدالی” است، می‌نویسد: “ظاهرا در نامه خاتمی به مسائلی همچون مذاکرات با آمریکا و انتخابات ۱۴۰۰ و حصر (موسوی و کروبی) نیز اشاراتی شده و از آیت‌الله خامنه‌ای درخواست شده که این مسائل در دورۀ کنونی حل شود، زیرا اگر این مسائل به صورت حل نشده به آینده موکول شود، مشکلات سختی برای جمهوری اسلامی به جا خواهد گذاشت”.

این سایت، نامه خاتمی را ابراز “حسن نیت” او می‌داند و می‌نویسد که وی خواسته از این طریق “همچون گذشته خود را در چارچوب انقلاب و حاکمیت حفظ کند تا با توجه به نزدیکی به انتخابات ۱۴۰۰ موضوع مشارکت بالای مردم در دستور کار همه جریان‌های سیاسی به ویژه اصلاح‌طلبان قرار بگیرد”.


به نظر می‌رسد بیان این نکته تلاشی از سوی خاتمی است تا ثابت کند که این گروه همچنان قابل‌اعتماد هستند و رهبر جمهوری اسلامی می‌تواند به شورای نگهبان اجازه دهد تا برخی از چهره‌های جذاب‌تر جناح آنها از نظارت استصوابی گذر کنند.

اگرچه خاتمی در متن نامه از در صلح و تضرع وارد شده است، اما اشاره وی به انتخابات ریاست جمهوری آینده نشان از آن دارد که خاتمی به شکل تلویحی نسبت به عدم مشارکت اکثریت مردم در انتخابات، به رهبر جمهوری اسلامی هشدار داده است.


در حالی که کمتر از چهار ماه به انتخابات ریاست جمهوری باقی مانده، بحث حضور یا عدم حضور اصلاح‌طلبان همچنان ادامه دارد.


ایندیپندنت نیز در گزارشی می‌نویسد که به طور سنتی حامیان اصلاحات در مخالفت با عملکرد جمهوری اسلامی و در تلاش برای عبور از خطوط قرمز آن، پشت اصلاح‌طلبان می‌ایستادند. اما حال یقین حاصل شده که قرار نیست اصلاح‌طلبان از خطوط ترسیم شده رهبر جمهوری اسلامی گذر کنند و فعالیت در همین چهارچوب را کافی می‌دانند. در این شرایط حتی شکل‌گیری مجلسی مانند مجلس ششم نیز دیگر حتی سقف آرزوی خاتمی و حامیانش نیز به شمار نمی‌رود.


به‌عبارت‌دیگر به نظر می‌رسد این نامه بیش از آنکه بتواند راه اصلاح‌طلبان را به درون حاکمیت هموارتر کند، پشت‌پا به اندک حامیان باقی‌مانده آنها است. شاید خاتمی نیز قصد دارد با تغییر استراتژی خود را در چهارچوب ترسیم شده از سوی رهبر جمهوری اسلامی بازتعریف کند و این نامه نیز اعلام همین موضوع است.

سایت “رویداد ۲۴” نیز حدس می‌زند که شاید یکی از دلایل انتشار خبر ارسال نامه‌ “این بوده است که پس از گذشت حدود ۴۰ روز، پاسخی به آن داده نشده است”.


فقط خبرگزاری فارس واکنش یک شخصیت اصولگرا را در بارۀ نامه منتشر کرده است: علیرضا مرندی که اینک “عضو شورای مرکزی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی” معرفی می‌شود، نامه‌نگاری اخیرِ “یکی از سران فتنه” را “عجیب” دانسته و گفته است در شرایطی که فشارهای آمریکا ادامه دارد، “برخی داخلی‌ها نباید کار مشابه آنها (آمریکایی‌ها) را تکرار کنند و باید یادشان باشد که چه خسارت عظیمی در سال ۸۸ به کشور وارد کردند”.

علیرضا مرندی که زمانی در کابینۀ میرحسین موسوی وزیر بهداشت بود و پس از رویدادهای ۸۸ به دشمن او تبدیل شد، گفته است: “گروه‌های سیاسی داخلی باید متفقاً مواضع خودشان را در حمایت از مردم و رهبری اعلام کنند و این را مطالبه کنند که نویسندۀ این نامه باید به وضوح به اشتباهاتش اعتراف کند”.
او هشدار داده است که گروه‌های سیاسی نباید در مقابل چنین نامه‌هایی “خام شوند”.