بی‌سلیقگی طراحان داخلی یا محدودیت حجاب؛ چرا جمهوری اسلامی از طراحی لباس برای المپیک ناتوان است؟

پایگاه خبری / تحلیلی نگاملباس رسمی کاروان ایران در المپیک توکیو پس از انتقادهای فراوان به این لباس حذف شد؛ کت و شلوار سورمه‌ای برای مردان شد که طراحی و اجرای آن را برند «زاگرس‌پوش» به عهده داشت و لباس زنان هم شامل مانتو و شال فیروزه‌ای همراه با پرچم ایران است که توسط مزون ایران زمین اجرا شد و در نهایت تصمیم گرفته شد ورزشکاران و دیگر نمایندگان کاروان ایران در مراسم افتتاحیه با «پوشش ورزشی» حاضر شوند. اما حذف این لباس، بار دیگر این پرسش را مطرح کرده که چرا مقام‌های جمهوری اسلامی از طراحی یک لباس رسمی برای ورزشکاران ناتوان است.

خبرگزاری ایسنا روز سه‌شنبه در گزارشی در این باره نوشت که سال‌ها از حضور تیم ایران در مسابقات المپیک و عرصه‌های جهانی می‌گذرد اما هر دوره لباس کاروان ایران در این میدان جهانی سوژه می‌شود و مورد پسند برخی از مردم نیست. این در حالی است که دبیرکل کمیته ملی المپیک این ناتوانی جمهوری اسلامی را این چنین توجیه کرده است: ۸۰ میلیون ایرانی هستیم و هر کسی یک سلیقه دارد.

مهنوش تیمورزاده یکی از مدیران این مزون در مصاحبه‌ای گفته است: «نزدیک به ۳۰ دست لباس برای خانم‌ها تعریف شده که شامل ست کامل شامل کلاه حجاب، شال حجاب، مانتو و لباس رویه، شلوار و کفش است. همچنین رنگ قالب ورزشکاران المپیک خانم که در توکیو حضور دارند فیروزه‌ای با ترکیب سفید است. دلیل استفاده از رنگ سفید هم این است که سفید نماد آزادی و صلح است.»

کیکاووس سعیدی – دبیرکل کمیته ملی المپیک نیز به انتقادها واکنش نشان داد و گفت: «طراحی لباس در تخصص کمیته ملی المپیک نیست و ما آن را به ستاد مد و لباس وزارت فرهنگ و ارشاد ارجاع دادیم. ۲۳۰ طرح ارائه شد که مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت این طرح که مشاهد کردید، انتخاب شد. ما از تولیدکنندگان خارجی با قیمت پایین‌تر پیشنهاد داشتیم اما بخاطر حمایت از تولید داخلی به این سمت رفتیم.»

اما بنفشه مقدم- مدیر گروه طراحی پارچه و لباس دانشگاه هنر در این‌باره به ایسنا گفته است: «نمی‌دانم طراحی لباس کاروان ورزشی ایران را چه گروهی بر عهده داشته است اما می‌توانستند اقدامات بهتری انجام دهند. اولین قدم، مطالعه جامع و درست طراحی لباس برای این مناسبت در دنیاست تا بررسی کنند برای چنین رویداد ورزشی هر کشوری با چه سطح لباسی حاضر می‌شود. طبیعتا برخی از لباس‌های کشورهای مختلف مطابق با قوانین جمهوری اسلامی نیست بنابراین برای ورزشکاران کشور ما مناسب نخواهد بود اما در چارچوب قوانین پوششی ایران هم می‌توان لباس‌های خاص و زیبایی را تولید کرد؛ همان طور که در دوره‌های قبل کشورهایی مثل عربستان، فلسطین و افغانستان لباس‌هایی متناسب با قوانین کشور خود طراحی کرده بودند یا کشوری مثل هندوستان از طرح‌های سنتی خود برای رژه کاروان ورزشی کشورش در بازی‌های المپیک استفاده کرد.»

او اضافه کرد: «در طراحی لباس بانوان کاروان المپیک توکیو سعی شده از رنگ‌های زنده و خنک و ورزشی استفاده شود اما می‌شد استفاده بهتری از این رنگ شود. حجم زیاد رنگ فیروزه‌ای به این شکل مناسب نیست و معمولا باید با رنگ‌های دیگر در طراحی لباس کنترل شود.»

این طراح لباس ادامه داد: «کنترل این رنگ با استفاده از رنگ‌های پرچم ایران روی سرشانه همراه با آستین‌های چین‌دار مناسبتی ندارد. لزوما رنگ پرچم هر کشوری را نباید بطور مستقیم و به شکل تکه‌تکه در ظاهر لباس به کار برد و می‌شد به شکل هوشمندانه‌تری مورد استفاده قرار بگیرد. اگر گرافیست‌ها با همراهی طراحان لباس ورزشی این کار را انجام می‌دادند قطعا نتیجه بهتری حاصل می‌شد.»

همچنین مرضیه ریحانی – کارشناس طراحی لباس – هم معتقد است طراحی لباس کاروان ورزشی بانوان ایران در المپیک توکیو جالب و زیبا نیست: «به نظر می‌آید سعی شده اِلمان ایرانی‌بودن را با رنگ پرچم و چین روی لباس نشان دهند. به خاطر می‌آورم استفاده از تصویر پوزپلنگ ایرانی روی لباس تیم ملی فوتبال ایران در راستای حفاظت و حمایت از محیط زیست بود و نشان می‌داد ایران داری چه گونه‌های جانوری‌ای است. از طرفی ما آثار تاریخی بسیاری داریم که مردم دنیا آن را نمی‌شناسند و از آن اطلاعی ندارند.»

این کارشناس طراحی لباس اضافه کرد: «می‌شد از فرصت المپیک توکیو برای معرفی این آثار استفاده کرد و اِلمان‌های تاریخی را در طراحی لباس کاروان ورزشی ایران لحاظ کرد؛ با این کار هم فرهنگ کشورمان را ترویج می‌دادیم و هم هنر طراحانمان را به نمایش می‌گذاشتیم. در عین حال اسلامی و ایرانی‌بودن آن را نشان می‌دادیم اما متاسفانه لباس‌هایی که برای کاروان ورزشی طراحی می‌شود هر دوره نسبت به قبل افت بیشتری می‌کند.»