بی‌شناسنامه‌های بلوچستان واکسن نزده‌اند

شنیده ها

به گفته یکی از فعالان اجتماعی در استان سیستان و بلوچستان به دلیل وخامت اوضاع کرونا و شیوع گسترده ویروس دلتا، در واکسیناسیون گروه‌های سنی مختلف تا حدود ۵۰ سال اقدام شد اما آنهایی که شناسنامه نداشتند نتوانستند واکسن بزنند.

بر اساس گفته این فعالان اجتماعی ، تلاش ما برای واکسیناسیون بی‌شناسنامه‌ها تا امروز به جایی نرسیده؛ این گروه انبوه چون کارت ملی و شماره ملی ندارند از ثبت در سامانه مربوطه و واکسیناسیون جا ماندند. این در حالی است که تعدادی از آنها بر اثر ابتلا به ویروس دلتا جان خود را از دست داده اند.

دولت باید مکانیزمی برای تزریق واکسن به این جمعیت انبوه و در معرض خطر در دستور کار قرار دهد. این هموطنان بی‌شناسنامه عموماً وضع مالی نامناسبی دارند. بیشتر در مشاغل غیررسمی و در معرض ابتلا به ویروس، مشغول به کار هستند. خانواده‌های بسیاری را می‌شناسم که شناسنامه ندارند و در تامین هزینه‌های درمان کرونا ناتوان هستند.

این خانواده‌ها در صورت ابتلا به کرونا، قادر به خرید داروهای بسیار ساده نیستند و دقیقاً همین افرادی که جزو ضعیف‌ترین اقشار جامعه هستند از واکسیناسون جا مانده‌اند.

واکسیناسیون همه شهروندان کشور، وظیفه‌ای حاکمیتی است و دولت باید در پیشگیری و درمان کرونا هیچ استثنایی بین گروه‌های مختلف مردم قائل نشود. این مردم بی‌شناسنامه هم شهروندان این مملکت هستند و فکر می‌کنم لااقل به اندازه یک واکسن کرونا که دیگر سهم داشته باشند.