تئاتر کشور در شرایط عادی هم ویروسی است/ قبل از کرونا هم حالمان خوب نبود

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، رئیس انجمن هنرهای نمایشی اصفهان با بیان اینکه «به تازگی خبری درباره یکی از هنرمندان تئاتر اصفهان شنیده‌ام که گویا تست کرونای ایشان مثبت اعلام شده است اما باید موضوع را به طور دقیق پیگیری کنم و امیدوارم این اتفاق نیفتاده باشد.» گفت: وضعیت تئاتر کشور در شرایط عادی هم ویروس‌زده است چه برسد به هفته‌های اخیر که شیوع کرونا همه فعالیت‌های هنری را به تعطیلی کشانده است.

رئیس انجمن هنرهای نمایشی اصفهان درگفتگو با خبرنگار ایلنا، درباره وضعیت سلامت هنرمندان این استان پس از شیوع کرونا، گفت: به تازگی خبری درباره یکی از هنرمندان تئاتر اصفهان شنیده‌ام که گویا تست کرونای ایشان مثبت اعلام شده است اما باید موضوع را به‌طور دقیق پیگیری کنم و امیدوارم این اتفاق نیفتاده باشد.

محمد ترابی با بیان اینکه وضعیت تئاتر متاسفانه بسیار بحرانی و بد است، گفت: وضعیت تئاتر کشور در شرایط عادی هم ویروس‌زده است چه برسد به هفته‌های اخیر که شیوع کرونا همه فعالیت‌های هنری را به تعطیلی کشانده است. هر بار که اتفاق جدیدی می‌افتد وضعیت تئاتر بدتر می‌شود؛ با تعطیلی نمایش‌ها در پی شیوع کرونا هم شاهد بودیم که گروه‌های هنری اصفهان به شدت آسیب دیده و اذیت شدند. مخصوصاً گروه‌هایی که برای اجرای‌شان هزینه کرده و قرار بود تئاترشان را درست در همین روزهای اسفند روی صحنه ببرند.

ترابی یادآور شد: متاسفانه حال و روز فرهنگ خوب نیست و کمک ارگان‌های حامی هم بسیار محدود شده است. تنها نهادی که هنوز حداقل‌ترین امکانات را در اختیار تئاتر این شهر قرار می‌دهد شهرداری اصفهان است، حوزه هنری اصفهان که عملاً تعطیل است و با گذشته چند ماه هنوز هیچ کسی برای ریاست کانون نمایشی آن انتخاب نشده است؛ تنها کمک حوزه هنری به هنرهای نمایشی این بود که در آبان ماه برای جشنواره تئاتر استانی اصفهان به مدت سه روز سالن ماه را در اختیار اجراهای تئاتر قرار دادند.

رئیس انجمن هنرهای نمایشی اصفهان همچنین با نقدی به عملکرد اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی این استان، گفت: تنها سالن اداره‌کل ارشاد اصفهان سالن استاد فرشچیان است که آن را در اختیار بخش خصوصی قرار داده و بخش خصوصی هم آن سالن را قطعه قطعه کرده و هر بخش را اجاره داده است و عملاً اگر گروه‌های تئاتر بخواهند نمایشی را در سالن فرشچیان اجرا کنند باید اجاره سالن بپردازند.

ترابی یادآور شد: تالار هنر اصفهان هم که وابسته سازمان فرهنگی هنری شهرداری اصفهان بود متاسفانه امسال به دلیل تعمیرات قابل استفاده گروه‌های هنری نبود. اما با شروع کرونا همین اندک فضا نمایشی هم از بین رفت و هزینه‌هایی را روی دست هنرمندانی گذاشت که قرار بود در این روزها نمایش‌هایی را روی صحنه ببرند؛ این تعطیلی ضروری، ضربه‌های روحی و روانی و ضرر مالی قابل توجهی را به گروه‌ها وارد کرد.

رئیس انجمن هنرهای نمایشی اصفهان تصریح کرد: البته در روزهای اخیر همه روسای انجمن‌های هنرهای نمایشی کشور، نامه‌نگاری‌ها و رایزنی‌هایی با نهادهای ذی‌ربط انجام داده‌ایم که امیدوارم به نتیجه برسد و دوستان متولی هنر در کشور پس از عبور از بحران، فکری به حال جبران خسارات تئاتر در شهرستان‌ها بکنند.

ترابی خاطرنشان کرد: فعلاً حساسیت اصلی روی روحیه هنرمندان تئاتر است که تضعیف شده، اما امیدوارم به زودی اتفاقات خوبی بیفتد چون ما به آینده خوشبین هستیم و امیدواریم کرونا نه فقط از ایران که به زودی از تمام جهان رخت بربندد.