تائید و تکذیب خبر ارسال سلاح توسط ایران به افغانستان

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با رد اتهامات بی اساس وزیرخارجه آمریکا علیه کشورمان در خصوص ارسال سلاح به طالبان اظهار داشت: آنچه امروز در افغانستان می‌گذرد نتیجه جنگ افروزی و مداخلات آمریکا در امور افغانستان است.

سخنگوی وزارت امورخارجه افزود: اتهامات وارده از سوی وزیر خارجه ایالات متحده نوعی فرافکنی و تلاش برای انحراف افکار عمومی مردم افغانستان از کمک‌های واشنگتن به داعش است.

سخنگوی دستگاه سیاست خارجی در پایان اظهار داشت: آمریکا هنوز پاسخی به خواسته‌های افکار عمومی در مورد هویت بالگردهایی که برای کمک به داعش در حریم هوایی تحت پوشش ناتو در افغانستان به پرواز در می‌آیند، نداده است.

چند روز پیش از این، «مایک پمپئو»، وزیر خارجه امریکا مدعی شده‌ بود که ایران هنوز هم به طالبان اسلحه می‌دهد و مخالفان مسلح در افغانستان حامی منطقه‌ای دارند.

پمپئو افزوده‌است: ما واضح ساخته‌ایم، ما تاریخ را می‌دانیم، ما می‌دانیم که درگذشته روسیه طالبان را تجهیز می‌کرد، ما می‌دانیم که ایران تا امروز هم به تسلیح گروه طالبان ادامه می‌دهد. ما این واقعیت‌ها را می‌دانیم. ما نیت‌های خود را به هریکی آشکار ساخته ایم.

پمپئو با بیان این‌که مخالفان مسلح در افغانستان حامی منطقه‌ای دارد، تاکید کرده‌است تا زمانی‌که نیروهای امریکایی درافغانستان حضور داشته باشند تلاش‌ها برای حفاظت از آنها ادامه خواهد داشت.

دوسال پیش بی بی سی مدعی شد:

یک گزارشگر بی بی سی به شواهدی دست یافته که نشان می دهد گروه هایی در داخل ایران، از طریق مرز مشترک خود با افغانستان، به شورشیان طالبان اسلحه می فرستند.

این سلاح ها، برای حمله به نیروهای آمریکایی و سربازان ناتو به کار می رود که ایران، منتقد حضور آنها در کنار مرزهای خود است.

سفارت ایران در کابل، این اتهام را رد کرده و آن را ادعایی بی اساس خوانده است. مقام های این سفارت می گویند تهران از دولت افغانستان حمایت می کند.

کیت کلارک گزارشگر بی بی سی در گزارش ویژه ای، از نزدیک به بررسی این موضوع پرداخته است که نیروهای طالبان، اسلحه خود را از کجا تامین می کنند.

سلاح های محبوب طالبان

او می گوید ستیزه جویان طالبان، به سلاح های ساخت ایران علاقه دارند. این سلاحها، برای طالبان کاراتر است و قدرت تخریب بالایی دارد.

کلاشنیکف های ساخت ایران، که توانایی شلیک نارنجک را هم دارد، دوصد تا سیصد دلار گران تر از تفنگ های مشابه ساخت پاکستان، چین یا روسیه است.

یکی از فرماندهان طالبان به کیت کلارک گفته است که واقعاً سلاح های ایرانی، توانایی طالبان را در عملیات علیه نیروهای آمریکایی در افغانستان، افزایش داده است.

این فرمانده گفته است: “نوعی مین ایرانی به نام اژدها هست. ایران این مین را می فرستد و قدرت تخریب بالایی دارد. یک مین عادی، خسارت کمی به خودروهای زرهی مانند تانک وارد می کند، اما مین اژدها، تانک را ازبین می برد”.

گزارشگر بی بی سی می گوید که طالبان و منابع افغان، به او گفته اند برخی از فرماندهان این گروه شورشی، افزون بر خرید سلاح های ساخت ایران از قاچاقچیان ایرانی، از عناصری در داخل ایران هم سلاح دریافت می کنند.