تاب آوری اقتصاد دولتی ایران پایین آمده است

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، « فهم دیرهنگام دولت از فاصله ارزش ذاتی سهام شرکت‌ها در بازار سرمایه موجب دلهره سرمایه‌گذاران خرد در بازار سرمایه شده است». این مطلبی است که رضا شایان، یک تحلیلگر اقتصادی در خصوص افت شاخص کل بورس در هفته جاری، مطرح کرد.

زهراکار تحلیلگر اقتصادی بر این باور است: « مردم با تشویق دولت و در نهایت نیز برای حفظ ارزش سرمایه‌های خود وارد بازار سرمایه‌شده‌اند، اما شاهد هستیم برخی سیاست‌های اقتصادی دولت موجب هراس سرمایه‌های مردم شده است، تشتت تصمیم‌گیری مدیران اقتصادی موجب ریزش غیرمنطقی شاخص بازار شده است، همان طور که از اسفند تا یک ماه گذشته، رشد شاخص بازار نیز با منطق اقتصادی فاصله داشت». به گفته او : « تاب‌ آوردن اقتصاد ایران مقابل دولتی بودن، بسیار سخت‌تر از تحمل فشار تحریم است».

باز تولید ثروت نشد  

او صحبت‌های خود را این طور ادامه داد: « طی یک سال گذشته، رقمی در حدود ۸۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی جدید وارد بازار سرمایه شده است، رقمی که باید یک مدیریت صحیح و در  چرخه سالم اقتصادی می‌توانست موجب بازتولید ثروت در حوزه مولد اقتصادی و  مشاهده بازتاب آن در افزایش سطح رفاه اقتصادی همه دهک‌های درآمدی جامعه بود».

او به فراز گفت: « متاسفانه وضعیت اقتصاد ایران جمع اضداد شده است، از یک طرف شعا رونق تولید و حمایت از تولید داخلی سر داده می‌شود اما در عمل رفتار دولت‌ها ضد تولید است».

یک کارشناس اقتصادی همچنین اظهار داشت: « با روند عدم حمایت از سوی دولت و حقوقی‌ها، انتظار اینکه دوباره در بازار صف‌های خرید سنگین برای سهام ایجاد شود و همچنان پول از سایر بازارهای موازی به این بازار انتقال یابد، چندان منطقی نیست».

او بیان داشت: « باید توجه داشت که اقتصاد ایران بیش از هر تکانه‌ای از هجوم نقدینگی و افزایش دلالی و واسطه‌گری زیان دیده است. سال‌ها نقدینگی به سمت حوزه‌های غیرتولیدی هدایت و بیشتر سرمایه‌ها در بازار مسکن قفل شده است».

اقتصاد ایران دستوری است

اختلاف‌نظر بین مقامات دولتی و چندصدایی در بدنه دولت، عرضه‌های دستوری سنگین در روزهای اخیر و بی‌اعتمادی سرمایه‌گذاران به سیاست‌های دولت، وضعیت بازار سرمایه را متلاطم کرده است، طوری که در روزهای پایانی هفته گذشته و دو روز آغازین از معاملات بورس، شاهد فشار سنگین فروش در اکثر سهام شرکت‌ها و خروج حداقل ۱۵۰۰میلیارد تومان از این بازار در چند روز گذشته بوده‌ایم.

او با تاکید بر این نکته که سیاست‌های اقتصادی در ایران هیچ سنخیتی با اصول ندارد، تصریح کرد: « در این چند روز شاهد بازاری بودیم که عرضه در آن کاملا دستوری انجام شد و با ایجاد اختلاف‌نظر بین مسئولان، سرمایه‌گذاران در این بازار سردرگم شدند به طوری که اغلب سهام بازار ریزش بین ۲۰ تا ۵۰ درصدی داشتند».