تاثیر تحریم آمریکا علیه ایران بر مبادلات این کشور با ترکیه

 

 

نگام ، بین الملل _ امید کیلر، رئیس کمیسیون بازرگانی ترکیه-ایران در شورای روابط اقتصادی خارجی کشور به خبرنگار آناتولی گفت: تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران فعالیت اقتصادی در این کشور و تجارت آن با ترکیه را دشوار کرده است.

 

به گزارش آناتولی وی با تاکید بر اینکه تحریم ایران، طرف‌های ثالث را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد، اظهار اشت:

«با اعمال این تحریم‌ها تجارت دلاری با ایران غیرممکن شده است. تلاش آلمان، انگلستان و فرانسه که دارای منافع اقتصادی در ایران هستند و برای تحقق برجام کوشیدند جهت حل این مشکل بسیار مهم است. امیدواریم تلاش آنها نتیجه‌بخش باشد.

ایران به‌عنوان همسایه ترکیه از ۴۰ سال پیش تاکنون یکی از شرکای تجاری اصلی کشورمان بوده است. دستیابی ترکیه به اهداف میان مدت و بلندمدت اقتصادی خود پیش از هرچیزی به صلح و ثبات در منطقه بستگی دارد.

هرگونه دخالت خارجی در راستای برهم زدن ثبات منطقه علیه ترکیه و شرکت‌های کشورمان خواهد بود. با اعمال دوباره تحریم های آمریکا، ایران از فهرست سرمایه‌گذاری شرکت‌های ترکیه خارج شده است.

تبادل تجاری ما در سال ۲۰۱۷ به ۱.۶ میلیارد دلار کاهش یافت و در ۸ ماه نخست امسال نیز ۲۰ درصد کم شده است. خواهان حل صلح‌آمیز اختلاف ایران با نظام بین المللی هستیم. امیدواریم ایران دوباره به عضوی مهم و مسئولیت‌پذیر در نظام جهانی تبدیل شود.»