تاثیر کرونا بر مغز و اعصاب در طولانی مدت

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، دانشمندان در مورد تاثیرات طولانی مدت کرونا بر مغز و سیستم عصبی انسان، ابراز نگرانی کردند.


دانشمندان انگلیسی و آمریکایی قصد دارند یک مطالعه جهانی برای بررسی تأثیرات طولانی مدت ویروس کرونا بر مغز انسان و همچنین سیستم عصبی مرکزی (CNS) آغاز کنند.


به نقل از دیلی میل، برای این کار، متخصصان دانشگاه تگزاس، دانشگاه لستر و مرکز پزشکی سلطنتی در ناتینگهام با هم متحد می‌شوند.


دانشمندان نگران هستند که کووید۱۹ چندین سال پس از عفونت می‌تواند باعث آسیب طولانی مدت به مغز و سیستم عصبی مرکزی شود. بنابراین، متخصصان می‌خواهند بررسی کنند که آیا ویروس کرونا می‌تواند منجر به کاهش شناختی، آلزایمر، پارکینسون یا سایر اشکا زوال عقل شود یا خیر.


در حال حاضر هیچ مدرکی وجود ندارد که ویروس کرونا بتواند در آینده باعث آلزایمر شود اما دانشمندان قبلاً دریافته اند که ویروس قادر به ورود به مغز است، اولین شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد ویروس کرونا می‌تواند نورون‌های مغز را از طریق غشا‌های مخاطی پس از عبور از بینی آلوده کند.


تحقیقات قبلی همچنین حاکی از آن است که کووید-۱۹ می‌تواند باعث هذیان، سکته مغزی و حتی فلج شود.


دکتر گابریل دی اراوسکوین، نویسنده ارشد این مطالعه از دانشگاه تگزاس، معتقد است که تأثیر ویروس کرونا به این علائم حاد کوتاه مدت محدود نمی‌شود، بلکه بیماری‌های مزمن است.


دانشمندان از بیش از ۳۰ کشور در این تحقیق شرکت خواهند کرد که وضعیت حدود ۴۰ هزار نفر را زیر نظر خواهند گرفت. اولین نتایج تجزیه و تحلیل در سال ۲۰۲۲ ظاهر می‌شود. دانشمندان قبلاً از بدترین اثرات ویروس کرونا در طولانی مدت نام بردند.


متخصصان دریافته اند کسانی که ویروس کرونا داشته اند، ماه‌ها پس از عفونت از علائمی مانند «مه در سر»، عدم توانایی در تمرکز، التهاب عضله قلب، آسیب کلیه و مشکلات ادرار رنج می‌برند. بیماران همچنین سکته مغزی و تشنج داشتند.