تاجر میلیاردر مسئول حل بحران بیروت شد؛ میقاتی: برون‌رفت از وضع موجود نیازمند «وحدت ملی» است

پایگاه خبری / تحلیلی نگام نجیب میقاتی، نخست‌وزیر تازه منصوب شده لبنان، روز دوشنبه ۴ مرداد خواستار وحدت برای آغاز روند خلاص شدن و بهبود یافتن از بحران اقتصادی و مالی ویران‌گر این کشور شد.

به گزارش آسوشیتدپرس، او با بیان این که برای تشکیل یک دولت جدید تلاش خواهد کرد، گفت که با سیاست‌های موجود، عبور از شرایط کنونی بسیار سخت است.

آقای میقاتی، کمی پس از انتصاب به سمت نخست‌وزیری لبنان توسط میشل عون، رئیس‌جمهوری این کشور، با خبرنگاران گفت‌وگو کرد. او جایگزین سعد حریری شده است که اوایل ماه جاری میلادی از سمت خود استعفا کرده بود.

او گفت: «من به تنهایی عصای جادویی ندارم و نمی‌توانم معجزه کنم.» وی افزود:‌ «ما در شرایط بسیار سختی هستیم … این یک مأموریت دشوار است و تنها در صورتی می‌تواند موفقیت‌آمیز باشد که همه با هم باشیم.»

روشن نیست که آیا میقاتی خواهد توانست با تشکیل یک دولت جدید این کشور را از بن‌بست یکساله کنونی خارج کند یا خیر. این در حالی است که بسیاری نخست وزیر جدید را یکی از اعضای طبقه سیاسی لبنان که کشور را به ورشکستگی سوق داده است، می‌دانند.

آقای میقاتی توسط فرانسه و ایالات متحده حمایت می‌شود. او روز دوشنبه گفت که از جمله اولویت‌هایش اجرای ابتکار عمل فرانسه است که شامل یک نقشه راه و یک جدول زمانی برای إصلاحات است.

او همچنین گفت که مدتی است در حال بررسی وضعیت است و تضمین‌های لازم را از جامعه بین‌المللی دریافت کرده، وگرنه بدون این تضمین‌ها این گام را بر نمی‌داشت.

میشل عون، رئیس جمهوری لبنان روز دوشنبه ۲۶ ژوئیه (۴ مرداد) نجیب میقاتی را مامور تشکیل کابینه کرد. پارلمان لبنان نیز با ۷۳ رای مثبت این ماموریت را تایید کرد.

این تاجر میلیاردر لبنانی پیشتر در سال‌های ۲۰۰۵ و ۲۰۱۱ نیز نخست وزیر این کشور بوده است.

طی یک سال گذشته مصطفی ادیب و سپس سعد حریری دو نامزد تشکیل کابینه در لبنان ناکام مانده‌اند. سعد حریری که او هم پیشتر نخست وزیر این کشور بوده است، پس از ناکام ماندن در تشکیل دولت در اواسط تیرماه کناره گرفت.

میشل عون که در سال ۲۰۱۶ از سوی پارلمان لبنان برای یک دوره شش ساله به عنوان رئیس‌ جمهوری انتخاب شد، از متحدان گروه حزب‌الله مورد حمایت ایران است.

لبنانی‌ها بحران عمیق اقتصادی را نیز تجربه می‌کنند. بیش از نیمی از ساکنان این کشور زیر خط فقر زندگی می کنند. کمبود مواد غذایی، سوخت و دارو زندگی مردم را فلج کرده است. پوند لبنان از پاییز ۲۰۱۹ حدود ۹۰ درصد ارزش خود را از دست داده و تورم به ۱۲۰ درصد رسیده است.

در لبنان، رئیس جمهور از میان مسیحیان مارونی، نخست وزیر از میان سنی ها و رئیس پارلمان از میان شیعیان انتخاب می‌شود.