تاجزاده برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد / تاجزاده در نشست خبری: نامزد شده‌ام تا رویای آزادی و عدالت را زنده نگه دارم ؛ رؤیاهای زیادی دارم ؛ برای آشوب در انتخابات ثبت‌نام نکردم / بازنشر سخنان تاجزاده در کلاب هاوس : مگر نمی‌گویید مردم مرا نمی‌خواهند، من را تایید کنید تا به من رای ندهند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، سید مصطفی تاج‌زاده با حضور در محل ستاد انتخابات کشور برای شرکت در سیزدهمین دوره مصطفی تاج‌زادهانتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کرد. همسر تاجزاده فخرالسادات محتشمی پور نیز او را همراهی می کرد.

تاجزاده در نشست خبری: رؤیاهای زیادی دارم/ برای آشوب در انتخابات ثبت‌نام نکردم

داوطلب انتخابات ریاست‌جمهوری با بیان اینکه من نامزد انتخابات شدم اما دعوای قدرت با کسی ندارم، گفت: برای آشوب و به خیابان کشاندن مردم ثبت‌نام نکرده‌ام.

سیدمصطفی تاجزاده پس از ثبت‌نام در انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم در نشست خبری با خبرنگاران با بیان اینکه من یک اصلاح طلب، معاون بین الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات دولت میرحسین موسوی و معاون سیاسی وزیر کشور در دولت سیدمحمد خاتمی هستم، گفت: من یک زندانی سیاسی هفت ساله و ایرانی هستم که رسماً نامزد انتخابات شدم.

فعال سیاسی اصلاح‌طلب افزود: پا در عرصه انتخابات نهادم تا بگویم مخالف راهی هستم که حاکمیت در حال پیمودن است، با سیاست داخلی و بستن دهان مخالفان و گرفتن حق تشکیلاتی از هر ایرانی که خشونت را نفی می‌کند مخالفم.

داوطلب انتخابات ریاست جمهوری گفت: من با نظارت استصوابی مخالفم، من با نگاه طالبانی و داعشی به دین مخالفم. من به حجاب معتقدم اما با حجاب اجباری و سلب حقوق شهروندی مخالفم. من با سیاست خارجی پرهزینه و آمریکا ستیزی و روسیه دوستی مخالفم.

وی ادامه داد: من با تبعیض در استخدام‌ها و گزینش‌های عقیدتی مخالفم، من با انحصار و تکصدایی صدا و سیما و فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی نیز مخالفم.

تاجزاده تصریح کرد: باید به شرایطی که گرانی، رکود و بیکاری خیلی‌ها را به زیر خط فقر برده است پایان دهیم.

فعال سیاسی اصلاح‌طلب با بیان اینکه من برای دوستی آمده‌ام و با نگاه و ادبیات دشمن محور مخالفم، گفت: به اعتقاد من مرگ خواهی دیگر بس است.

داوطلب انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: خروج از وضعیت فعلی ممکن است در صورتی که روندهای اشتباه پایان یابد.

وی با بیان اینکه من نامزد انتخابات شدم اما دعوای قدرت با کسی ندارم گفت: برای آشوب و به خیابان کشاندن مردم ثبت‌نام نکرده‌ام. ما مسیر تفکر و آشتی را ترک نخواهیم کرد حتی اگر طرف مقابل با ما دشمن کند.

تاجزاده گفت: اختلافات عقیدتی و سیاسی نباید ایران را به مرحله آشوب بکشاند من راه حل خود را در قالب اصلاحات ساختاری، رویکردی و رفتاری اعلام کردم و برنامه‌های خودم را به زودی اعلام می‌کنم. در صورت دستیابی به پست ریاست جمهوری متعهد می‌شوم که برنامه‌های خود را اجرا کنم.

فعال سیاسی اصلاح‌طلب تاکید کرد: گروهی مطالبات من را رویاپردانه تلقی می‌کنند اما باید بگویم من هم تیم دارم هم رویاهای زیادی دارم، رؤیای حکومت قانون، رؤیای عدالت و آزادی و رؤیای انتخابات آزاد را دارم.

داوطلب انتخابات ریاست جمهوری افزود: پیام من به حاکمیت این است که ما با شما با زبان قانون سخن می‌گوئیم و برای میل به حکومت قانون با شیوه‌های مسالمت آمیز عمل می‌کنیم و قانون شکنی ها را برنمی تابیم. ما در دامن خشونت نمی‌غلطیم.

وی گفت: مردم! انتخابات میراث انقلاب مشروطه است و رأی ندادن و رأی دادن حق هر شهروندی است. مشارکت زمانی موجه است که انتخابات معنادار باشد و زمانی مشارکت منطقی است که انتخابات رقابتی باشد در انتخابات فرمایشی رأی دادن توجیهی ندارد.

 متن کامل بیانیه سیدمصطفی تاجزاده در روز ثبت نام : نامزد شده‌ام تا رویای آزادی و عدالت را زنده نگه دارم

متن کامل بیانیه سیدمصطفی تاجزاده در روز ثبت نام به شرح زیر است:

به نام خدا

مردم شریف و صبور ایران

من سیدمصطفی تاجزاده یک شهروند، یک اصلاح‌‎‌طلب، معاون بین‌الملل وزارت فرهنگ و ارشاد دولت مهندس موسوی و معاون سیاسی وزرات کشور دولت آقای خاتمی، یک زندانی سیاسی هفت ساله و یک ایرانی امروز رسما نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ شدم.

من گام در عرصه انتخابات نهادم تا با صدای رسا اعلام کنم که مانند اکثریت شما مخالف راهی هستم که حاکمیت در حال پیمودن است. من با قرائت انسدادی از قانون اساسی و تقلیل دادن آن به اصل ولایت فقیه مخالفم. با سیاست داخلی امنیتی و بستن دهان مخالفان و منتقدان و گرفتن حق فعالیت تشکیلاتی از هر ایرانی با هر گرایش و عقیده‌ای که ملتزم به قانون است و خشونت را نفی می‌کند، مخالفم. با نظارت استصوابی و سلب حق نامزدی از هر ایرانی واجد شرایط قانون اساسی مخالفم. من با نگاه طالبانی و داعشی به دین مخالفم. معتقد به ححابم ولی با حجاب اجباری مخالفم. من با قوانین تبعیض‌آمیز علیه زنان مخالفم. با سلب حقوق هر شهروندی با هر عقیده و مذهبی و قومیت و زبانی مخالفم. من با سیاست خارجی پرهزینه و امریکاستیزی و روسیه‌دوستی مخالفم. من با دخالت نظامیان در سیاست و اقتصاد و انتخابات مخالفم. با شکل‌گیری بنگاه‌های خصولتی و سپردن اموال ملت به باندهای بی‌نام و نشان مخالفم. با تبعیض در استخدام و گزینش‌های عقیدتی و سیاسی مخالفم. با حراج اموال ملی و کالایی‌کردن آموزش و بهداشت و از میان رفتن فرصت‌های رشد و پیشرفت تک تک ایرانیان مخالفم. من با انحصار و تک‌صدایی در صداوسیما مخالفم. با فیلترینگ شبکه‌های مجازی مخالفم.

من رشد اقتصادی را در دسترس می‌بینم و مهار گرانی و تورم را که کمر قشرهای وسیعی از مردم را خم کرده است ممکن می‌دانم. ما می‌توانیم و باید به گرانی و رکود و بیکاری که گروه‌های بسیاری را به زیر خط فقر رانده، پدران و مادران زیادی را شرمسار فرزندان کرده، کرامت میلیون‌ها شهروند را نشانه گرفته و جایگاه ایران را در جهان تضعیف کرده است، پایان دهیم.

من با نگاه و ادبیات دشمن‌محور مخالفم و آمده‌ام که باب دوستی بگشایم. مرگ‌خواهی برای این و آن بس است. پیام من دوست‌داشتن زندگی و تلاش برای افزایش شادی و امید است. من برای گفتگو و تعامل و همکاری آمده‌ام.

می‌دانم که گروهی مطالبات فوق را رویاپردازانه تلقی می‌کنند. اما من هم تیم و برنامه برای اداره کشور دارم و هم رویاهای زیادی دارم! رویای رفع تبعیض و تحقق عدالت، رویای رفع فقر و فساد و بیماری و بیکاری، رویای رفع گرانی و تحریم، رویای دوستی و همکاری و همدلی، رویای ایرانی آباد و مستقل و توسعه‌یافته، رویای انتخابات آزاد، رویای حکومت قانون و رویای عدالت و آزادی.

آری! من نامزد شده‌ام تا افزون بر معرفی همکاران و ارائه برنامه، رویای آزادی و عدالت را زنده نگه دارم. به باور من رویاها تحقق می‌یابند زمانی که ملت‌ها اراده می‌کنند، و هیچ قدرتی برتر از قدرت بی‌قدرتان نیست، زمانی که اراده می‌کنند.

پیام من به حاکمیت این است: ما با شما با زبان قانون و متکی بر حقوق قانونی خود سخن می‌گوییم اما سخن خود را دلسوزانه، صریح و بی‌لکنت می‌گوییم. ما برای نیل به حاکمیت قانون و اجرای عدالت و بهره‌مندی از حقوقی که قانون اساسی برای شهروندان به‌رسمیت شناخته است، با شیوه‌های مسالمت‌آمیز عمل می‌کنیم. درعین حال تسلیم قانون‌شکن‌ها نمی‌شویم، قانون‌شکنی‌ها را برنمی‌تابیم و به افشای ستم‌ها و سرکوب‌ها آن‌قدر ادامه می‌دهیم تا در نهایت شما هم راهی نیابید جز اینکه به قانون تمکین کنید، حقوق ملت را به‌رسمیت بشناسید و بگذارید آینده‌ای شایسته برای ایران و ایرانیان رقم بخورد.

ما از پیمودن راه آزادی و عدالت با همه هزینه‌هایش نه خسته می‌شویم و نه ناامید. نه از شما می‌ترسیم و نه در دامن خشونت می‌غلطیم. شما را به تحقق ایران برای همه ایرانیان فرامی‌خوانیم که راهبردی برد برد برای همگان است و جز زیاده‌خواهان کسی در آن زیان نمی‌بیند.

مردم! انتخابات میراث انقلاب مشروطه است و رای‌دادن حق من و شماست؛ همچنان که رای‌ندادن حق من و شماست. مشارکت زمانی موجه است که انتخابات معنادار باشد و تنها در صورتی انتظار شرکت گسترده مردم منطقی است که انتخابات رقابتی باشد و هر ایرانی بتواند نامزدی که مطالبات و دیدگاه‌های او را نمایندگی کند بیابد و بتواند به وی و سوگندش برای حفاظت از قانون اساسی، استقلال و یکپارچگی و اعتلای جایگاه ایران و تامین حقوق ملت اعتماد کند. در انتخابات فرمایشی رای‌دادن توجیه ندارد.

از خداوند مهربان می‌خواهیم که ایران را از استبداد، خشونت، دروغ، ریا و تمامیت‌خواهی حفظ کند.

به امید روزی که ایران برای همه ایرانیان شود.

۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰

زندگینامه تاجزاده

سید مصطفی تاج‌زاده زادهٔ ۹ شهریور ۱۳۳۶ در تهران ، سیاستمدار اصلاح طلب ایرانی ، عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت ایران اسلامی و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی ایران است.

او در دولت سید محمد خاتمی معاون سیاسی وزیر کشور و سرپرست این وزارتخانه پس از استیضاح عبدالله نوری بود. او در دولت میرحسین موسوی (۱۳۶۳ تا ۱۳۶۷) نیز معاون امور بین‌الملل وزیر ارشاد (سید محمد خاتمی) بود.

پدر و مادرش اصالتاً اهل هرند اصفهان بودند. خانواده او چه از سمت پدر و چه از سمت مادر همه به علمای معروف منتسب بودند. حاج شیخ محی الدین فاضل هرندی یکی از استادان حوزه علمیه قم دایی او بود.

مصطفی در سال ۱۳۵۴ دیپلم متوسطه خود را اخذ کرد و در امتحان اعزام به خارج از کشور قبول شد. وی با ورود به آمریکا ضمن تحصیل در رشته مهندسی مکانیک، فعالیت‌های خود را در مسیر مبارزات سیاسی علیه حکومت پهلوی از طریق انجمن اسلامی کالیفرنیا پی گرفت و به همراهی تعدادی دیگر گروه فلق را تشکیل دادند. تاج زاده ۸ مهر ۱۳۵۷ پس از دیداری با روح‌الله خمینی در پاریس، تحصیل را رها کرد و به ایران بازگشت.

وی به عنوان نماینده ویژه گروه فلق در کمیته ویژه استقبال از روح‌الله خمینی انتخاب شد. پس از انقلاب گروه فلق با پیوستن به شش گروه دیگر سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی را ایجاد کردند. تاج زاده پس از آن به مدیریت کل مطبوعات و نشریات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منصوب شد. با آمدن سید محمد خاتمی به وزارت ارشاد، وی جای خود را به محسن آرمین داد و در سال‌های ۶۳ تا ۶۷ به عنوان معاون بین‌الملل خاتمی در وزارت ارشاد فعالیت کرد.

پس از استعفای خاتمی و با آمدن میرسلیم به وزارت ارشاد، تاج زاده هم به همراه خاتمی به کتابخانه ملی رفت. وی پس از مدتی به روزنامه همشهری رفت و تا انتخابات ریاست جمهوری ایران (۱۳۷۶) در این مؤسسه فرهنگی باقی ماند.

وی پس از استعفا از وزارت ارشاد برای تحصیل در رشته علوم سیاسی وارد دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران شد. در کنکور سراسری کارشناسی ارشد سال ۷۱ حائز رتبه اول کشور شد و با سر رسیدن دوم خرداد فرصت آن را نیافت تا از پایان‌نامه اش برای اخذ دکترا دفاع کند.

او از سال ۱۳۷۵ در ستاد انتخابات خاتمی فعالیت کرد و هم‌زمان عضو تحریریه عصر ما نشریه ارگان سازمان مجاهدین انقلاب بود. با پیروزی خاتمی در کنار عبدالله نوری در وزارت کشور به عنوان معاون سیاسی مشغول شد و اولین انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا را برگزار نمود.

همچنین با تشکیل جبهه مشارکت ایران اسلامی از ابتدا به عضویت دفتر سیاسی و شورای مرکزی حزب درآمد. وی پس از استیضاح عبدالله نوری و تا آمدن عبدالواحد موسوی لاری، سرپرست وزارت کشور شد و با آمدن موسوی لاری مجدداً به معاونت سیاسی بازگشت. همسر وی فخرالسادات محتشمی‌پور دخترعموی علی اکبر محتشمی پور (وزیر کشور سابق) و از اعضای شورای مرکزی جبهه مشارکت است.

در حکمی که توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی ۲۹ فروردین ۱۳۸۹ صادر شد، مصطفی تاج‌زاده، عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب «به اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی و فعالیت تبلیغی علیه نظام به استناد مواد ۶۱۰ و ۵۰۰ قانون مجازات اسلامی مجموعا به شش سال حبس تعزیری و به استناد ماده ۱۹ قانون مجازات اسلامی به عنوان تتمیم حکم تعزیری از فعالیت در احزاب و مطبوعات» محکوم شده است.

وی از تاریخ دهم اسفند ۱۳۸۹، ۷ سال را در زندان سپری کرد و در خرداد ۱۳۹۵، آزاد شد.

بازنشر سخنان تاجزاده در کلاب هاوس : حمایت از لاریجانی یعنی مرگ اصلاحات / حاکمیت تصمیم گرفته حکومت را یکدست کند / حصر غیرقانونی است / فایل صوتی ظریف نشان داد آمریکا و روسیه تفاوتی ندارد / مگر نمی‌گویید مردم مرا نمی‌خواهند، من را تایید کنید تا به من رای ندهند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ ابتدای هفته جاری مصطفی تاجزاده رسما برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ اعلام کرد. تاجزاده فعال سیاسی اصلاح طلب و عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت ایران اسلامی و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی ایران است که بعد از انتخابات سال ۸۸ به هفت سال زندان محکوم شد. او در دوران خاتمی معاون وزیر کشور بود.

دیشب در شبکه اجتماعی کلاب هاوس، اتاقی با عنوان «چرا نامزد شدم؟ گفتگوی آزاد با مصطفی تاجزاده» شکل گرفته است و خبرنگاران و فعالان سیاسی با حضور تاجزاده، به صورت آزاد تبادل نظر و سوال‌های خود را از او انجام می‌دهند. در ادامه به سخنان مطرح شده از سوی تاجزاده در این اتاق اشاره می‌کنیم:

حاکمیت تصمیم گرفته حکومت را یکدست کند

تاجزاده در ابتدای سخنان گفت: حاکمیت تصمیم گرفت با حذف منتقدان، حکومت را یکدست کند و مجلس نهم نتیجه آن بود. در سال ۹۲ فضا تغییر کرد و فضای رقابتی معنا دار شکل گرفت و ثبت نام هاشمی را دیدیم. آن فضا، فضای برد برد میان رهبری و منتقدان بود و در سال ۹۶ نیز انتخابات رقابتی بود و رقبا به رقابت باهم پرداختند. در سال ۹۶ به بعد، چند اتفاق افتاد که تا حد زیادی فضا را بست و دخالت‌های روز افزونی انجام شد.

با پیروزی ترامپ و اعتراضات دی ۹۶ و ۹۸ و بحران اقتصادی، شرایط سختی را برای جمهوری اسلامی رقم زدند. در این شرایط سوال این بود که قرار است جمهوری اسلامی چه مسیری را انتخاب کند؟ یکی از آن‌ها برگشت به مردم بود که امکان حل مشکلات بود و مسیر دوم این بود که به سمت سختگیری بیشتر پیش بروند و به سمت حکومت اقلیت. متاسفانه مسیر دوم را انتخاب کرد و نتیجه آن مجلس و انتخابات سال ۹۸ بود که آدم از حضور و مصوبات آن‌ها خجالت می‌کشد.

میخواستیم خاتمی رییس جمهور شود و صفایی فراهانی معاون اول

در انتخابات ۹۸ من و اکثر اصلاح طلبان شرکت نکردیم و بسیاری از افراد قلع و قمع شدند. اما سوال این است که حاکمیت در سال ۱۴۰۰ چه مسیری قرار است انتخاب کند؟ من فکر میکنم به دلیل دشواری شرایط بین الملل و منطقه، اصل را به شرکت در انتخابات بگذاریم و نامزد معرفی کنیم و میدان را ترک نکنیم. نگاه دیگر این بود که حتما با یک گزینه اصلاح طلب وارد شویم و روی اصلی‌ترین مسائلی که کشور را به اینجا کشانده انگشت بگذاریم. اگر اجازه دادند وارد انتخابات شویم، مسئولیت بپذیریم و اگر رای نیاوردیم وظیفه خود را انجام داده‌ایم. از همین رو تلاش کردیم سیدمحمد خاتمی با معاون اولی صفایی فراهانی و تیمی که معرفی می‌کنیم و با برنامه‌ای مدون به انتخابات دعوت کنیم و به این ترتیب مسیر اصلاح ساختاری را دنبال کنیم و به داد مردم برسیم اما بعد از اینکه این داستان متنفی شد، من تصمیم گرفتم با مسئولیت خودم وارد میدان شوم. جمهوری اسلامی هیچ راهی جز اصلاح ساختاری و رفتاری ندارد. دست یاری را به سوی هر شهروندی که فکر می‌‌کند باید از این وضعیت خارج شویم، دراز می‌کنم تا فردای بهتر برای ایران و ایرانیان رقم بزنیم.

ما در سطح کشور دو گرایش داریم. یک گرایش معروف به نظامی‌گری است که فکر می‌کنند هیچ راهی جز تشکیل دولت نظامی نداریم و فضای امنیتی در ایران شکل بگیرد. آنها اقلیت هستند اما می‌دانند اقلیت با مشت آهنین و منسجم می‌تواند اکثریت پراکنده و منفعل را زیر سلطه بگیرند و مشروعیت خودشان را با بهبود وضعیت اقتصادی جبران کنند اما معتقدم این توهمی بیش نیست.

حمایت از علی لاریجانی مرگ جریان اصلاحات است

به گزارش رویداد۲۴ مصطفی تاجزاده در ادامه سخنانش گفت روند دوم هم مدنی‌‌گرایی است؛ این یعنی به اصول جمهوری و ساختاری برگردیم و حاکمیت باید یکی از این دو را انتخاب کنند. داستان با انتخابات تمام نمی‌شود. اگر قرار بود فقط چند موضوع را بگویم، بدون نامزد شدن می‌گفتم اما اکنون می‌خواهیم پرچمی را بلند کنیم و بگوییم نیاز به اصلاح داریم و می‌خواهیم که نظامیان به پادگان‌ها برگردند تا انسجام در میان آنها برگردد. دولت پنهان قرار است تا کجا ادامه دهد و مسئولیت نپذیرد؟ من نیامده‌ام که رد صلاحیت شوم و بعد بگویم خب وظیفه من تمام شد.

ما یک طیفی بودیم از دوم خرداد تا کنون؛ همواره اختلاف‌نظرها اینگونه نبوده که همه جدا باشیم. بله ما هم در میان اصلاح‌طلبان اختلاف نظر داریم و این یعنی زنده بودن. انتقادمان به حاکمیت هم این است که چرا این تکثرگرایی را قبول ندارند و می‌خواهد همه یک حرف را بزنند. برای من اصل اولویت اصلاح بر اصلاح طلبان است. معلوم است که من معادل ملت نیستم اما شعاری که می‌دهم برای مردم و ایران است.

اخیرا با کرباسچی اختلاف نظر داریم، او معتقد است به هر طریقی وارد انتخابات شویم حتی اگر نامزدمان لاریجانی باشد. اما من این را مرگ اصلاحات می‌دانم و معتقدم باید سکوت کنیم و به مردم بگوییم حاکمیت برای ما گزینه‌ای باقی نگذاشته است. از سوی دیگر مثلا من و کرباسچی در خصوص موضع ایران در سوریه همنظر و هم عقیده هستیم.

حصر غیرقانونی است

تاجزاده در بخش دیگری در پاسخ به سوالات مخاطبان درباره حصر خانگی میرحسین موسوی و زهرا رهنورد گفت: «امیدوارم حصر غیرقانونی هرچه سریعتر برداشته شود تا از حضور بزرگانی چون آقای کروبی، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد استفاده کنیم.»

معیارم برای انتخابات معنادار بودن آن است. اگر رقابتی باشد و رقابت معنادار باشد چه داخل زندان باشم و چه خارج از زندان رای می‌دهم و اگر غیر از این باشد، چه در داخل زندان چه در خارج از زندان رای نمی‌دهم.

وقتی می‌خواستم نامزد شوم برخی از دوستانم با من مخالفت می‌کردند و می‌گفتند دستگیر می‌شوی و فضا امنیتی می‌شود. بله، یک فردی که ۷ سال زندان بوده اکنون آزاد است و می‌خواهد در انتخابات شرکت کند، همه را نقد می‌کند، می‌گوید نظامیان باید به پادگان‌ها برگردند و خواهان اصلاح ساختاری است.

او درباره موضوع جانشینی رهبری گفت: برخی تلاش‌هایی میکنند که من احساس خطر می‌کنم اما معتقدم رهبری در این خصوص خردمندانه عمل می‌کنند و اجازه چنین دخالت‌هایی را نخواهند داد، ولی در سیاست امور غیرقابل پیش بینی است و امیدوارم چنین اتفاقی رخ ندهد.

من وقتی تیم خود را معرفی کنم، همه متوجه خواهند شد که اصلاح طلبان ظرفیت زیادی دارند و نیرو‌هایی که آن‌ها را کنار گذاشته‌اند؛ از آقای رمضان زاده و فرجی دانا تا خانم آذر منصوری و محمدرضا خاتمی.

مردم و حاکمیت باید کوتاه بیایند

به گزارش رویداد۲۴ سخنم با جمهوری اسلامی است که اگر می‌خواهد به سمت مردم برگردد، مردم حاضر هستند از اتفاقات خونین آبان ۹۸ بگذرند، اما فراموش نمی‌کنند. هم مردم و هم حاکمیت باید کوتاه بیایند. حکومت برای جلوگیری از چندپاره شدن و مردم برای امنیت و بقا.

فایل صوتی ظریف نشان داد آمریکا و روسیه تفاوتی ندارد

او در پاسخ به سوالی درباره فایل صوتی ظریف گفت: بله، ظریف مسائل مهمی را افشا کردند و مهمترین درسی که دارد این است که جامعه بیشتر متوجه می‌شود که قدرت‌های بزرگ به فکر منافع خودشان هستند و فرقی میان آمریکا یا روسیه وجود ندارد. نکته‌ای که می‌خواهم بگویم این است که در این سیستم، ظریف می‌تواند برای آیندگان چنین سخنانی را مطرح کند و اتفاقی هم رخ ندهد. این ظرفیتی است که من روی آن تمرکز دارم. معتقدم جریان‌ها باید نکات و نظرات خود را مطرح کنند. مثلا جلیلی بگوید اگر بیایم برجام را کنار می‌گذارم و من هم می‌گویم اگر بیایم معتقدم راه برجام را باید ادامه داد.

زمان جنگ اداره کشور را به دست سپاه ندادیم چرا در صلح بدهیم؟

جامعه باید بتواند نظر‌های متفاوت خود را مطرح کند و تصمیم‌گیری با مردم است. نهادهای نظامی نباید در این امور دخالت کند. من آمدم دولت پنهان را سرجای خود بنشانم. دلیلی ندارد سپاه تا این اندازه وارد انتخابات شود. در زمان جنگ اداره کشور را به دست سپاه و نهادهای نظامی ندادیم چرا باید در زمان صلح چنین کاری کنیم؟

برای حجاب اجباری یا حجاب اختیاری رفراندوم بگذارید

تاجزاده در پاسخ به سوالی درباره حجاب گفت: معتقدم حجاب اجباری نه تنها به اعتقادات و حجاب ضربه می‌زند بلکه انسجام را از بین می‌برد. خب برای حجاب رفراندوم بگذارید. مگر نمی‌گوید مردم مسلمان موافق حجاب هستند؟ خب رفراندوم بگذارید.

تحریم‌ها کمر مردم را می‌شکند. اگر می‌گویید مردم این وضعیت را می‌خواهند، خب رفراندوم بگذارید. بخشی از مردمی که انقلاب کردند می‌گویند اگر می‌دانستیم بعد از انقلاب چنین شرایطی ایجاد می‌شود انقلاب نمیکردیم. من می‌خواهم به بگویم دست بردارید از این وضعیت، راه را باز کنید. چرا با ملت لجبازی می‌کنید؟ اگر مردم می‌خواهند از اهل سنت و زنان هم وزیر داشته باشند، چرا با آن‌ها لجبازی می‌کنید؟

هیچ راهی جز صندوق رای نمیشناسم

تاجزاده در پاسخ به سوالی که اگر اینقد نقد دارید، چرا به صندوق رای چسبیدید، گفت: «بله، من به صندوق رای چسبیدم و هیچ بدیلی برای آن نمی‌شناسم و نه تنها من بلکه جهان برای آن بدیلی نمی‌شناسد. اما این صندوق رای را از ما گروگان گرفته‌اند. یک راه این است که آن را رها کنیم و یک راه این است صندوق را آزاد کنیم. صندوق از هر رژیمی برای من اهمیت بیشتری دارد. جنبش ۸۸ هم به دلیل تکیه بر صندوق رای شکل گرفت. دکتر مصدق هم با صندوق رای و جبهه ملی شکل گرفت. اما برخی سیاست‌ورزی را در صندوق رای خلاصه می‌کنند و در این خصوص منتقد هستم. یک سال حبس بیشتر من به خاطر مقالاتی بود که در زندان می‌نوشتم. من میگویم چرا آقای جنتی باید مادام العمر در شورای نگهبان باشد؟ این رفتار‌ها جواب نمی‌دهد.

نهاد اجماع ساز برای انتخابات خواهد گرفت و اکثر شخصیت‌ها مخالف حمایت از چهره غیر اصلاح طلب هستند، اما در همین چند روز آینده و قبل از ثبت نام نامزد‌های انتخابی خود را معرفی می‌کنند.

رهبری مخالف دادن وزارت اطلاعات به سپاه بود

حتما جایگزین انتخابات نداریم، ولی این نظارت استصوابی آفت است و مردم را از صندوق‌های رای ناامید میکند، در حالیکه انتخابات باید عادلانه و سالم و آزادانه باشد. وقتی بحث تشکیل وزارت اطلاعات مطرح بود، صحبت می‌شد که از سپاه جدا شود. از جمله کسانی که مخالف دادن وزارت اطلاعات به سپاه بود، آیت الله خامنه‌ای بود که می‌گفتند اطلاعات محرمانه را نباید به گروهی داد که در دست خود اسلحه دارد. من همواره می‌گویم دورانی که نیرو‌های مسلح جایگاه داشتند در زمان اصلاحات بود، زیرا همه امور سر جای خود قرار داشت.

مهمترین ضعف ما و اصلاحات این بود که متاسفانه استمرارطلب نبودیم. من تا دو سه سال قبل مخالف تغییر قانون اساسی بودم، زیرا معتقد بودم مجلس خبرگان قانون را بدتر و محدودیت‌تر می‌کنند و دیگر حتی حاضر به حرف زدن هم نخواهیم بود، اما اکنون موافق تغییر آن هستم و معتقدم مردم آگاه هستند و اگر اصلاح آن دموکراتیک باشد می‌تواند کمک کننده باشد و خواهان رفراندوم هستم. ما اصلاح طلبان نه طرفدار خشونت هستیم نه اسلحه و نه کشور‌های خارجی. با شناختی که از جامعه دارم، معتقدم اگر حکومت عاقلانه رفتار کند مردم حاضر به شرکت در انتخابات آزاد خواهند بود.

مگر نمی‌گویید مردم مرا نمی‌خواهند، من را تایید کنید تا به من رای ندهند

انتخابات ۹۲ و ۹۶ انتخابات آزاد نبود اما رقابتی بود. متاسفانه حوادث سال ۶۰ باعث ترس و وحشت در حاکمان شد و باعث نادیده گرفتن حقوق شهروندان شد و از آزادی فاصله گرفتیم. اگر می‌گویید مردم من را نمی‌خواهند، خب من را تایید کنید تا مردم به من رای ندهند، نه اینکه اجازه حضور ندهید، وقتی رد صلاحیت می‌کنند یعنی می‌دانند اگر بیاییم ممکن است مردم ما را انتخاب کنند و اتفاقاتی که می‌خواهند شکل بگیرد.

طبق قانون اساسی شرایط لازم برای کاندیداتوری را دارم و از آقای جنتی هم اعتقاداتم محکم‌تر و صادقانه‌تر است، زیرا آقای جنتی نه به جمهوریت اعتقاد دارد نه به رای مردم.

چه کسی می‌تواند کشتار آبان ۹۸ را تکذیب کند؟ هرکسی که تکذیب کند مضحکه عام و خاص می‌شود. در این انتخابات فرصتی ایجاد کرده‌ایم که فضای سرد انتخابات را به فضای پرشور و رقابتی تبدیل کنیم، اگر پذیرفتند که استقبال می‌کنیم اگر نه هم به مردم اعلام می‌کنیم که اجازه ندادند.

نسبت این مجلس با روحانی مشخص است و اینکه او را استیضاح نمی‌کند، چون می‌داند اقلیت هستند اگرنه در لحظه او را استیضاح و برکنار میکردند. هزینه‌ای که اصلاحات داد در برابر هزینه انقلاب قابل ارزیابی نیست، اما در بسیاری از مواقع هزینه‌های بزرگی را پرداخت کرد.

صاحبان عزای کشته شده‌های هواپیمای اوکراینی حق دارند تا هر کجا می‌خواهند پیش بروند

صاحبان عزای کشته شده‌های هواپیمای اوکراین، حق دارند تا هر کجا می‌خواهند پیش بروند و من نیز از آن‌ها حمایت می‌کنم. تلخ‌ترین توییتی که در این چندسال نوشتم، زمانی بود که به دروغ گفتند ما نزدیم و بعد پذیرفتند که خودشان زدند. فکر نمی‌کردم تا این اندازه سقوط رخ داده باشد که سه روز رو در روی مردم بایستند و دروغ بگویند.

بسیاری از نقد‌ها به اصلاحات را می‌پذیرم، اما می‌گویم خب باشد اصلاحات به بن بست رسیده، جای آن چه چیزی پیشنهاد می‌دهید؟ حکومت هم نمیداند و برای همین است که نمی‌داند به ملت برگردد یا اینکه کار را به نظامیان بسپارد.

باید تمام تلاشمان این باشد که خطا‌های گذشته تکرار نشود. چه تضمینی است که دیگر اتفاق هواپیمای اوکراینی تکرار نشود؟ چه کاری باید انجام دهیم که از تکرار این اتفاق‌ها جلوگیری کنیم؟ من معتقدم هیچ راهی جز انتخابات نیست و مردم در انتخابات تمایل خود به افراد و جریان‌ها را نشان می‌دهند. تقدیر بشر امروز سیاست است. اینکه چه کسی روی کار بیاید در همه ابعاد زندگی ما تاثیر دارد و نمی‌توان نسبت به آن بی تفاوت بود.