تاجیک: با طولانی‌شدن روند مذاکرات باید با تحریم‌ها دست و پنجه نرم کنیم/شاید خیلی پیش از این می‌توانستند مشکلات را با حسن نیت حل کنند

پایگاه خبری / تحلیلی نگامنصرت‌الله تاجیک، کارشناس مسائل بین‌الملل احیای برجام و مذاکرات وین را کاری نفس‌گیری توصیف کرد و گفت: نظر مسوولان این بود که مذاکرات به سر و سامانی برسد اما به هر دلیلی این وضعیت به دولت بعد احاله شده است.

این کارشناس مسائل بین‌الملل افزود: مذاکرات هسته‌ای به جاهایی رسید که طرفین بیش از حد به آن پرداختند و روند آن را طولانی کردند. شاید خیلی پیش از این می‌توانستند مذاکرات را به نتیجه برسانند و باقی مشکلات را با حسن نیت حل کنند.

تاجیک عنوان کرد: ضرورت بازگشت بایدن به برجام فقط این بود که آمریکا را از انزوای خودساخته ترامپ خارج کند و اکنون تقریباً این توفیق تا حدی حاصل شده است. طولانی شدن و تلاش برای اخذ امتیاز حداکثری -چه ما یا آمریکا- باعث شد نتوانیم مذاکرات را به جایی برسانیم.

وی تصریح کرد: اگر همین روند در دولت بعد هم ادامه یابد، طبیعی است با خستگی طرفین مذاکره روبرو می‌شویم و اولویت‌ها تغییر می‌کند و در نهایت این ما هستیم که باید با وضعیت تحریم دست و پنجه نرم کنیم. دادن امتیاز بیشتر و یا کاهش تعهدات و فروریختن سازه برجام شرایط چندان مطلوبی نخواهد بود.

تاجیک درباره میزان توسعه همکاری‌ها با کشورهای همسایه گفت: ما در منطقه توسعه‌نیافته‌ای زندگی می‌کنیم که رقبا، حل مشکلات بین‌المللی‌ ما را به ضرر خود می‌دانند. بنابراین در این پارادوکس سیاسی در منطقه قرار داریم.