تانکر ترکرز: افت چشمگیر صادرات نفت ایران به خاطر کمبود نفتکش/ ۷۰ میلیون بشکه میعانات گازی سرگردان در خیلج‌فارس

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_شرکت ردیابی نفتکش‌ها، تانکر ترکرز می‌گوید هم‌اکنون ۷۰ میلیون بشکه میعانات گازی بی‌مشتری ایران در نفتکش‌های لنگر انداخته در خلیج فارس انبار شده و صادرات نفت خام ایران به خاطر کمبود نفتکش به سرعت روند کاهشی دارد.

آمارهای شرکت اطلاعات کالا، کپلر نیز نشان می‌دهد میزان صادرات روزانه نفت خام و میعانات گازی ایران از ۷۲۶ هزار بشکه در چهار ماه ابتدایی سال جاری میلادی به نصف این رقم در ماه مه رسیده است.

صادرات نفت و میعانات گازی ایران در اردیبهشت سال ۹۷ و قبل از تحریم‌های آمریکا حدود ۲.۸ میلیون بشکه در روز بود، اما پارسال به ۳۲۰ هزار بشکه در روز سقوط کرد. با این حال، با روی کار آمدن دولت جو بایدن در آمریکا و تمایل واشینگتن به بازگشت به برجام، دوباره صادرات نفت ایران در چهار ماه ابتدایی دو برابر شد. اما ماه گذشته دوباره به نصف کاهش یافت.

تانکر ترکرز با انتشار توئیتی گفته است روند کاهشی صادرات نفت ایران به خاطر کمبود نفتکش‌های بزرگ برای انتقال نفت ایران به بازارهای بین‌المللی ادامه دارد. این گزارش می‌گوید ۷۰ میلیون بشکه میعانات گازی بی‌مشتری ایران در نفتکش‌های لنگر انداخته در خلیج فارس انبار شده است.

ایران قبل از تحریم‌های بین‌المللی روزانه ۳.۸ میلیون بشکه تولید نفت داشت، اما با سقوط صادرات نفت خود به ناگزیر درِ بسیاری از چاههای نفتی را بست و در نتیجه تولید نفت خام آن در سال گذشته میلادی به نصف رسید.

البته آمارهای اوپک نشان می‌دهد از ابتدای سال جاری، ایران دوباره تولید نفت خود را به صورت پلکانی افزایش داده و در ماه مه به ۲ میلیون و ۴۴۵ هزار بشکه رسانده است.

اما بر خلاف نفت خام، کاهش تولید میعانات گازی ممکن نیست. میعانات گازی نوعی نفت فوق سبک است که از چاه‌های گازی تولید می‌شود و برای کاهش تولید این محصول باید درب چاه‌های گازی را بست؛ به عبارتی با کاهش تولید میعانات گازی، در عمل تولید گاز نیز کاهش خواهد یافت.

ایران به شدت با کمبود گاز در بازار داخل مواجه است و امکان بستن درب چاه‌های گازی برای کاهش تولید میعانات گازی را ندارد. به همین خاطر، ۷۰ میلیون بشکه میعانات گازی بی‌مشتری ایران طی چند سال گذشته در نفتکش‌ها انبار شده است و اکنون ایران برای انتقال نفت خام خود به بازارهای بین‌المللی با کمبود نفتکش مواجه شده است.

کمبود نفتکش برای صادرات نفت در برهه کنونی برای ایران بسیار مشکل‌ساز است، چرا که قیمت نفت طی هفته‌های گذشته بسیار بالا بوده و افت صادرات نفت ایران باعث از بین رفتن درآمدهای بیشتری می‌شود.

آمارهای جدید اوپک که روز جمعه ۲۱ خرداد منتشر شد نشان می‌دهد متوسط قیمت نفت صادراتی ایران در سال گذشته زیر ۳۸ دلار بود، در حالی که طی پنج ماه گذشته به‌طور متوسط نزدیک ۶۲ دلار بوده و طی روزهای گذشته حتی قیمت نفت برنت به بالای ۷۲ دلار نیز صعود کرده است.

قیمت نفت ایران معمولا ۲ تا ۳ دلار پایین‌تر از قیمت نفت برنت است. بدین ترتیب، هم‌اکنون قیمت نفت ایران نسبت به پارسال تقریبا دو برابر شده و سقوط صادرات نفت کشور به خاطر کمبود نفتکش‌ها زیان بزرگی برای ایران است.