تاکید استولتنبرگ به اهمیت فوق العاده ترکیه برای ناتو

پایگاه خبری / تحلیلی نگامدبیر کل ناتو نقش مهم ترکیه برای این پیمان را در مصاحبه با روزنامه لوفیگارو تشریح کرد

ینس استولتنبرگ دبیرکل پیمان آتلانتیک شمالی ناتو در مصاحبه با روزنامه لوفیگاروی فرانسه با بیان اینکه ترکیه برای این سازمان کشور بسیار مهمی است، گفت: برای درک این حقیقت کافی است به نقشه بنگرید و موقعیت ژئواستراتژیک آن را بررسی کنید.

وی همچنین درباره اظهارات امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه مبنی بر اینکه ناتو دچار مرگ مغزی شده است، اظهار داشت: ناتو، در زمینه‌های امنیتی اهمیت حیاتی دارد. این پیمان  هر روز با حفاظت از حدود یک میلیارد انسان این را ثابت کرده است.

دبیر کل ناتو همچنین با بیان اینکه نگرانی ها نسبت به عملیات چشمه صلح را در سفر رسمی ماه گذشته خود به ترکیه ابراز کرده است، تصریح کرد: تمامی متحدان از عملیات مذکور انتقاد کردند ولی هیچ کس جایگاه ترکیه در ناتو را زیر سؤال نبرد. ترکیه با دادن اجازه به متحدان خود جهت استفاده از پایگاه‌ها در این کشور در مبارزه با داعش شرکت کرد. ترکیه تنها کشور عضو ناتو است که با عراق و سوریه هم‌ مرز است. همچنین از ۳.۶ میلیون پناهجو میزبانی می کند. ترکیه برای ناتو بسیار مهم است. برای درک این حقیقت کافی است به نقشه بنگرید و موقعیت ژئواستراتژیک آن را بررسی کنید.

استولتنبرگ تاکید کرد : ناتو و اتحادیه اروپا رقیب یکدیگر نبوده و نباید ناگزیر از انتخاب یکی بر دیگری شویم. 

دبیر کل ناتو افزود : نروژ ، ایسلند، ترکیه ، آمریکا ، کانادا و انگلستان نقش بسیار مهمی در تامین امنیت اروپا ایفا می کنند.