تاکید سویلو بر مبارزه با مهاجرت غیرقانونی در ترکیه

پایگاه خبری / تحلیلی نگاموزیر کشور ترکیه تاکید کرد هیچ پناهجویی که به صورت قانونی وارد کشور شده اخراج نخواهد شد

بموجب خبرگزاری آناتولی ، سلیمان سویلو وزیر کشور ترکیه در دیدار با خبرنگاران خارجی در دفتر ریاست جمهوری کاخ دولمه باغچه اظهار داشت: تغییر اساسی در محور سیاست مهاجرت مطرح نیست، هیچ پناهجویی که به صورت قانونی وارد کشور شده اخراج نخواهد شد.

وی در ادامه تاکید کرد: پس از شروع جنگ داخلی سوریه بویژه سال ۲۰۱۱ مردم برای فرار از فعالیت‌های تروریستی داعش و ی.پ.گ و از ترس جانشان به مرزهای ترکیه پناه آوردند. اینها کسانی بودند که با ما پیوند قومی، نژادی یا تاریخی داشتند اما پیش از هر چیز انسان هستند و ما فارغ از دین و نژادشان آنها را به عنوان پناهجو پذیرفتیم، مبارزه ما با مهاجران غیرقانونی است.

سویلو همچنین خاطرنشان کرد:‌ ترکیه از سال ۲۰۱۱ در چارچوب سیاست و استراتژی مهاجرت حرکت کرد، غرب تا سال ۲۰۱۵ درصدد آن بود که از ترکیه، اردن و لبنان به عنوان ذخیره‌گاه بهره ببرد اما به محض آنکه متوجه شدند این موضوع به کشورهای آنها نیز سرایت کرده نگران مسئله شدند.

وی تصریح کرد: براساس آخرین آمار ۳ میلیون و ۶۴۹ هزار سوری در ترکیه موقتا اقامت داشته و ۳۴۷ هزار نفر نیز به کشور خود بازگشته‌اند. همچنین یک میلیون نفر نیز از کارت اقامت ترکیه برخوردار بوده و به صورت قانونی در کشور زندگی می‌کنند.

وزیر کشور ترکیه در پایان گفت: سال ۲۰۱۷ در مجموع ۱۷۵ هزار نفر، سال گذشته ۲۶۸ هزار نفر و امسال نیز ۲۱۱ هزار مهاجر غیرقانونی دستگیر شده‌اند. از مرز شهرهای آغری، ایغدیر و وان مرتبا مهاجران پاکستانی و افغانستانی اقدام به ورود غیرقانونی می‌کنند. سال گذشته بالغ بر ۱۰۰ هزار مهاجر غیرقانونی بازداشت شدند که از این تعداد امسال ۳۲ هزار نفر به کشورشان بازگردانده شدند.