تاکید مقامات ترکیه و ایران بر افزایش همکاری‌های امنیتی و مرزی

 

 

نگام ، بین الملل _ قائم مقام وزیر کشور ترکیه و معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور ایران بر افزایش همکاری های دوجانبه برای مبارزه با تروریسم تاکید کردند.

 

به گزارش ت ر ت محترم اینچه، قائم مقام وزارت کشور ترکیه و حسین ذوالفقاری، معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور ایران امروز در تهران دیدار و بر افزایش همکاری های امنیتی و مرزی و ارتقاء همکاری ها برای مقابله با تروریسم تاکید کردند.

به گزارش “پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور ایران”، اینچه با اشاره به اینکه روابط دوستانه آنکارا و تهران در مسیر مطلوبی حرکت می کند و خصوصا در مباحث امنیتی پیشرفت خوبی داشته است، گفت: شاهد تحولات مثبت هستیم که به نفع دو کشور خواهد بود. در حوزه اقتصادی و تجاری کارهای زیادی می توان انجام داد اما امنیت مسئله مهمی است که اگر نباشد تجارت و اقتصاد هم دچار مشکل می شود.

وی خاطرنشان کرد: در بعضی از حوزه ها خصوصا مبارزه با مواد مخدر و همکاری های نیروهای انتظامی دو کشور نیاز به روابط نزدیک تر داریم. البته همکاری ها در این زمینه ها خوب است اما باید بیشتر شود.

اینچه در ادامه با اشاره به حضور تروریست‌ها در منطقه گفت: دو کشور نیاز به همکاری و انجام عملیات مشترک در این حوزه دارند.

وی تاکید کرد: بعد از ورود نیروهای آمریکایی به افغانستان فعالیت تروریست‌ها، قاچاق مواد مخدر و مهاجرت غیرقانونی افزایش چشمگیری داشته است.

قائم مقام وزیر کشور ترکیه همچنین در خصوص تداوم همکاری های دوجانبه برای کنترل مرزهای مشترک، گشت زنی همزمان، اقدامات موثر در خصوص مبارزه با قاچاق، عملیات مشترک علیه پایگاه های تروریستی و ایجاد کانالهای ارتباطی میان نیروهای مرزی اعلام آمادگی کرد.

ذوالفقاری نیز ضمن تأکید بر افزایش هماهنگی ها و همکاری های مرزی دو کشور تأکید کرد: علت اصلی موفقیتهای ایران و ترکیه در مناطق مرزی، اداره درونی و خواست قطعی دو کشور در این زمینه است.

وی ضمن قدردانی از موضع گیری دولت ترکیه در مواجهه با اقدامات یکجانبه علیه ایران گفت: متاسفانه کشورهای دنیا کنارهم و متحد نیستند به همین دلیل آمریکا در جهان یکه تازی می کند. ایجاد اختلاف، تحریم و فشار اقتصادی، درگیری و جنگ میان کشورها نیز برای حفظ منافع آمریکا است.