تاکید نماینده نزدیک به علی لاریجانی درباره حضور او در سیاست / لاهوتی: امثال لاریجانی بیت‌المال محسوب می‌شوند / بزرگان دو جناح باید از لاریجانی بخواهند تا او نامزد شود

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، مهرداد لاهوتی درباره امکان نامزد ائتلافی شدن علی لاریجانی گفت: باید این موضوع از آقای لاریجانی خواسته شود. امثال لاریجانی بیت‌المال محسوب می‌شوند، با توجه به شرایط کشور عقلا و تصمیم‌گیران دو جریان اصولگرا و اصلاح‌طلب ابتدا باید با هم بنشینند و تصمیم بگیرند.

هر چه در اردوگاه اصولگرایان انقلابی موضوع صحبت درباره چگونگی رسیدن به نامزد واحد داغ است و تاکنون چهره های زیادی برای آمدن به صحنه اعلام آمادگی کردند یا پالس هایی دادند که در حال تصمیم گیری هستند اما سایر سلایق سیاسی اعم از اصولگرایان میانه رو، اعتدالی ها و اصلاح طلبان خیلی موضوع روشنی ندارند و به نوعی در بلاتکلیفی به سر می برند. آنچه این روزها به چشم می خورد گمانه زنی درباره احیای مدل ائتلاف در میان این سه ضلع همانند سال ۹۲ و ۹۶ است. کما اینکه حزب کارگزاران و حزب اعتدال و توسعه به سمت حمایت از علی لاریجانی سوق پیدا کرده اند و امیدوارند اصولگرایان میانه رو و اصلاح طلبان نیز براساس واقعیت های صحنه به چنین تصمیمی برسند.

مهرداد لاهوتی، از نمایندگان نزدیک به لاریجانی در مجالس نهم و دهم درباره موقعیت علی لاریجانی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ گفت: آقای لاریجانی شخصیتی فراجناحی است، منافع ملی کشور را همیشه در تصمیماتش لحاظ می کند و خوشامد یا ناخوشایندی جریانات سیاسی را ملاک تصمیم گیری قرار نمی دهد.

 
وی علی لاریجانی را شخصیتی ولایی خواند و افزود: او در عرصه های مختلف تقنینی، دیپلماتیک، اجرایی و فرهنگی نقش آفرین بوده و در سطح دنیا شناخته شده است. آقای لاریجانی به امور و مسائل کشور، منطقه و بین المللی تسلط دارد بنابراین یک شخصیت جامع الطراف محسوب می شود.

عضو حزب اعتدال و توسعه با بیان اینکه برای کاندیداتوری آقای لاریجانی دو مولفه را باید مدنظر قرار داد، اظهار کرد: نخست احزاب و جریان های سیاسی باید از او درخواست کنند و ثانیا او برای کاندیدا شدن تصمیم بگیرد. تا به امروز هنوز کسی صحبت مشخصی از آقای لاریجانی ندارد که او صراحت بیان کرده باشد می خواهد نامزد انتخابات ریاست جمهوری شود.

وی با اشاره به دیدارهای متعدد خود با علی لاریجانی بعد از پایان مجلس دهم، افزود: با توجه به شرایط حساسی که کشور دارد همه بزرگان سیاسی از آقای لاریجانی به عنوان گزینه مناسب برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری یاد می کنند. اگر ذره بین برداریم و در زندگی هر کسی جستجو کنیم در کنار چهار حُسن، شاید یک عیب هم پیدا شود.

این فعال سیاسی اعتدالگرا درباره خداحافظی و کنارگیری علی لاریجانی از عرصه سیاسی کشور، یادآور شد: تصور من چنین نیست و این حرف را قبول ندارم، او جایی که تشخیص دهد وجودش می تواند موثر باشد همراهی خواهد کرد و این طور نیست که کار را رها کند و کنار برود. هم اکنون نیز رهبر انقلاب موضوع همکاری اقتصادی با چین را به آقای لاریجانی محول کرده اند و او نیز این موضوع را به خوبی دارد دنبال می کند بنابراین پای کار است.

وی درباره امکان نامزد ائتلافی شدن علی لاریجانی توضیح داد: باید این موضوع از آقای لاریجانی خواسته شود. امثال لاریجانی بیت المال محسوب می شوند، با توجه به شرایط کشور عقلا و تصمیم گیران دو جریان اصولگرا و اصلاح طلب ابتدا باید با هم بنشینند و تصمیم بگیرند. اگر به جمع بندی رسیدند می توانند از آقای لاریجانی بخواهند که نامزد انتخابات ریاست جمهوری شود. اگر {از طرف دو جریان سیاسی} از آقای لاریجانی خواسته شود، این مسئله می تواند در تصمیم گیری آقای لاریجانی اثرگذار باشد. 

لاهوتی درباره خبر دیدار علی لاریجانی و رئیس دولت اصلاحات تأکید کرد: این مسئله برای خودم سئوال بود و به همین علت موضوع را از افراد موجه و نزدیک به آقای لاریجانی سئوال کردم، آنها این خبر را تکذیب کردند و گفتند «آن عکس برای دیدارهای گذشته بود».