تاکید چین و عربستان سعودی بر گسترش روابط دو جانبه

پایگاه خبری / تحلیلی نگام – چین و عربستان سعودی بر گسترش سطح همکاری‌ها و تقویت شراکت استراتژیک دو کشور تاکید کردند.

وزارت امور خارجه چین امروز جمعه با انتشار اطلاعیه‌ایاعلام کرد: وانگ یی، وزیر امور خارجه این کشور با عادل الجبیر، وزیر مشاور در امور خارجه عربستان که روز پنجشنبه در راس هیاتی بلند پایه به منظور دیداری دو روزه وارد پکن شد، دیدار و دو طرف بر ارتقای روابط دو جانبه و توسعه مشارکت راهبردی دو کشور تاکید کردند.

وانگ یی در این دیدار اظهار داشت: چین قصد دارد همکاری در زمینه تکنولوژی های پیشرفته را با عربستان سعودی گسترش دهد. امیدوارم عربستان سعودی نیز فضای مناسب برای شرکت های چینی را فراهم کند.

وی همچنین بر ضرورت همکاری برای ثبات منطقه تاکید کرد و گفت: چین و عربستان سعودی با تهدیدات تروریسم و افراط گرایی مواجه هستند و باید دو طرف همکاری در این زمینه را تقویت کنند تا امنیت و ثبات دو کشور و منطقه را به طور مشترک حفظ کنند.

وزیر امور خارجه چین با اشاره به وضعیت پیچیده عرصه بین المللی از دو طرف خواست به مسائل جهانی و منطقه ای با انرژی مثبت و پشتکار بیشتر رسیدگی کنند.

عادل الجبیر نیز با اشاره به گسترش روابط دو کشور اظهار داشت: عربستان سعودی چین را به عنوان شریک بلند مدت راهبردی می داند و امیدواریم دو کشور در زمینه های سیاسی٬ اقتصادی و امنیتی همکاری بیشتر کنند.

 آناتولی