تاگس‌اشپیگل: وقتی باد بکاری، طوفان درو خواهی کرد/ ایرانیان تشنه؛ بجای پاسخ، گلوله دریافت می‌کنند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_تاگس‌اشپیگل یکی از معتبرترین نشریات آلمانی می‌نویسد که ایران از بحران اقتصادی، کرونا و کمبود آب و برق رنج می‌برد و مجلس، به‌جای حل این مشکلات، اقدام به سانسور و طرحی برای قطع اینترنت کرده است.

این نشریه در ادامه، با اشاره به مشکلات جاری، از انکار کردن شرایط موجود، توسط سرکردگان جمهوری اسلامی می‌نویسد: پس از موج بی‌سابقه اعتراضات به قانون جدید اینترنت، و کمبود آب در ایران، رئیس مجلس- محمد باقر قالیباف روز پنجشنبه در اینستاگرام نوشت: “همه گزارش‌های رسانه‌یی در این مورد درست نیست.”

تاگس‌اشپیگل در گزارش خود به شرح مختصری از وقایع اخیر ایران و ناکارآمدی حکومت می‌پردازد: قانون جدید اینترنت تنها بخشی از مشکلات متعدد در ایران است. این کشور در یک بحران اقتصادی حاد قرار دارد. علاوه بر این، موج جدیدی از خشکسالی به وجود آمده که منجر به کمبود آب و قطع برق شده، به ویژه در استان‌های جنوبی که دمای حداکثر ۵۰ درجه دارند.

در نتیجه این فرایند؛ اعتراضاتی در چندین نقطه از خوزستان آغاز شد که در جریان آن شعارهای تندی بر علیه رژیم سر داده شد. این امر منجر به درگیری پلیس و نیروهای امنیتی با معترضان، دستگیری و کشته و زخمی شدن مردم شد. در همبستگی با مردم خوزستان، اعتراضاتی در تهران و دیگر شهرهای بزرگ صورت گرفت است. در پی این حوادث، خشونت پلیس-علیه افراد معترض، مورد انتقادات بسیاری قرار گرفته است.

دلیل کمبود آب، انتقال آب به شهرهای دیگر از طریق سدهایی ناکارآمد می‌باشد که برای تأمین انرژی، کارون و دیگر رودخانه‌ را خشک کرده است.

تاگس به نقل از گزارش نشریه بیلد می‌نویسد: جمهوری اسلامی، در واکنش به اعتراضات مردمی، راه خشونت را پیش گرفته و جوخه‌های مرگ را به منطقه اعزام کرده و در همین رابطه، شبه نظامیان بسیج، تظاهر کنندگان را شکار کرده و تعدادی را بقتل رسانده‌اند.

افزون بر مشکلات اقتصادی، قطعی آب و برق: مردم نمی‌دانند که چرا مجلس دست به تصویب قانون محدودیت اینترنت زده است که کسب و کار میلیون‌ها ایرانی را به خطر می‌اندازند و علاوه برآن، محدودیت‌هایی گسترده برای بیش از ۸۳ میلیون ایرانی پدید می‌آورد که از دسترسی به اطلاعات آزاد محروم می‌گردند. یک کارشناس علوم سیاسی در تهران که نخواست نامش فاش شود، گفت: پس مجلس نباید از اعتراضات شگفت زده شود، چراکه وقتی باد بکاری، همانطور که مشهور است، طوفان درو خواهی کرد.

منتقدان، استدلال‌های مجلس را، کلیشه‌های حقوقی و روندی برای حواس پرتی و سرپوش گذاشتن بر مشکلات جاری و فلج شدن تمامیت بسترها می‌دانند.

تصمیم مجلس، موج بی‌سابقه‌یی از اعتراضات را در سراسر کشور برانگیخت. در برخی محافل دولتی نیز، این قانون را غیرمنطقی و نامشروع تلقی کردند و نسبت به شکاف بین جامعه و رهبری سیاسی هشدار دادند.

اینترنت سالهاست خاری در چشم جمهوری اسلامی بوده است. زیرا رسانه‌های تحت کنترل دولت را کاملاً تضعیف کرده است. در این مورد، به عنوان مثال، گزارشات مربوط به آخرین اعتراضها سانسور می‌شد، اما به جهت اطلاعات و فیلم‌های ارسالی به رسانه‌های اجتماعی و نشر گستردهٔ آنها، سانسور دیگر امکان پذیر نبود. جوانان تحولات سیاسی را بصورت آنلاین دنبال می‌کنند و رسانه‌های تحت کنترل حکومت را نادیده می‌گیرند.