تایید غنی‌سازی در «فردو» توسط آژانس؛ «ذرات اورانیوم در سایت اعلام نشده ایران پیدا کردیم»

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تایید کرد که ایران در آخرین مورد از عدول خود از تعهداتش در برجام، غنی‌سازی در تاسیسات «فردو» را از سر گرفته و میزان ذخایر اورانیوم غنی شده‌اش در حال افزایش است.

آژانس در گزارش فصلی خود که روز دوشنبه ۲۰ آبان منتشر شد، اعلام کرد ذخایر اورانیوم غنی شده ایران و میزان خلوص آن بالاتر از محدودیت‌های تعیین شده در برجام است.

این نهاد وابسته به سازمان ملل تصریح کرد که ایران برخلاف توافق اتمی سال ۲۰۱۵، هم با سانتریفوژهای پیشرفته و هم در سایت فردو اقدام به غنی‌سازی کرده است.

کاظم غریب آبادی، نماینده ایران در آژانس، روز دوشنبه اعلام کرد که میزان دخایر اورانیوم غنی‌شده ایران تا روز ۱۲ آبان به ۳۷۲.۳ کیلوگرم رسید.

بر اساس برجام، ایران باید به محدودیت ذخیره اورانیوم غنی‌ شده تا سقف ۳۰۰ کیلوگرم پایبند بماند. سایت فردو هم در این توافق یک مرکز تحقیقاتی تعریف شده است ولی در حال حاضر بیش از هزار سانتریفوژ در آن فعال هستند.

آژانس در بخش دیگری از گزارش خود گفته که ذرات اورانیوم را در یک سایت اعلام نشده توسط ایران پیدا کرده است.

این گزارش می‌گوید: «آژانس بین‌الملی انرژی اتمی ذرات اورانیوم با منشاء ساخت دست بشر را در محلی که ایران پیشتر به آژانس اعلام نکرده بود پیدا کرده است».

آژانس در گزارش ارائه شده به ۳۵ عضور شورای حکام نامی از این محل نبرده است، ولی به نظر می‌رسد اشاره آن به سایت «تورقوزآباد» باشد که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، پارسال از آن به عنوان «انبار مخفی هسته‌ای ایران» یاد کرد.

آژانس اخیرا خواستار «توضیح فوری» جمهوری اسلامی درباره آثار اورانیوم کشف شده در این سایت شده بود.

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، روز ۱۸ آبان در این زمینه گفت که «آلودگی با غنای بالا» در تورقوزآباد مطرح نیست و افزوده بود: «ذراتی که می‌توانند پرواز کنند هر جایی می‌تواند باشد».

جمهوری اسلامی اردیبهشت امسال و در سالگرد خروج ایالات متحده از برجام اعلام کرد که به مرور از میزان تعهداتش در چارچوب این توافق خواهد کاست./**/ /**/ بیشتر در این باره:واکنش آمریکا به گام چهارم ایران در کاهش تعهدات اتمی: گام بلند در مسیر اشتباه

تهران از آن زمان تاکنون طی چهار مرحله از تعهداتش در زمینه سطح غنی‌سازی، افزایش ذخایر اورانیوم، بکارگیری سانتریفوژهای پیشرفته و راه‌اندازی سایت فردو عدول کرده است.

ایران می‌گوید که گام‌های برداشته شده قابل بازگشت است منوط به اینکه طرف‌های اروپایی برجام به تعهدات‌شان در زمینه منتفع شدن تهران از منافع این توافق پایبند بمانند.

اتحادیه اروپا به ایران هشدار داده که باید به تعهداتش در این زمینه باز گردد.

بر اساس گزارش خبرگزاری‌های خارجی و سایت رادیو فردا