تا دیروز به دنبال لیاخوف بودند امروز «آسیب به مجلس آسیب به انقلاب است» / توجیهات چمران برای بی‌عملی مجلس / یادداشت

✍️محمد پوریا بهشتی

اصولگرایان که در جریان انتخابات مجلس مکرر وعده میدادند که «با حضور جریان انقلابی دولت هم به حرکت وادار خواهد شد»، هنوز یکماه نشده عقب نشینی کرده و حالا درصدد توجیه بی عملی مجلس هستند. آنها حتی آنقدر دستشان خالی شده که از حالا وارد بستن دهان منتقدان شدند. تا آنجا که چمران در مصاحبه ای می گوید: «واقعیت این است که آسیب‌زدن به مجلس، آسیب‌زدن به مردم، کشور و انقلاب است.» سئوال این است که آیا آسیب زدن تنها به مجلس مورد علاقه و در اختیار آقایان آسیب به انقلاب است؟ چرا این حرفها را قبلا فراموش کرده بودند؟ یادشان رفته به دنبال عشق روسی خود «لیاخوف» می گشتند که بیاید و دوباره مجلس را به توپ ببندد؟

آنها که در روزهای گذشته بیشتر از مشکلات مردم به دنبال مسدود کردن فضای مجازی و اسم فامیل بازی برای خیابانهای تهران و فرودگاه بودند، حالا با حجم انتقادات روبه رو شدند و ناچار اینگونه توجیه می کنند: «باید صبر کرد تا نمایندگان مجلس یازدهم به تدریج و با برنامه‌ریزی مشکلات را کاهش دهند.» چمران که در شورای شهر تهران بازوی عملیاتی قالیباف بود شائبه‌های فراوانی ایجاد شده بود که از این طریق هزینه لازم برای پروژه هایی که متعلق به خیریه همسر قالیباف بود را فراهم می‌کند، حالا در مصاحبه ای برای پایین آوردن انتظاراتی که خودشان از مجلس ساختند می گوید: «فعلان سیاسی هم باید به دور از شعارزدگی و احساساتی‌شدن عملکرد مجلس را قضاوت کنند»

او البته فراموش کرده که شعار مجلس قوی می دادند و نیکزاد (نایب رئیس مجلس) مدعی بود که مجلس را به «قرارگاه بزرگ سازندگی» تبدیل کرده و منابع مالی اش را تامین خواهد کرد. اما در عمل می بینیم که با آمدن این مجلس قیمت مسکن روز به روز بیشتر میشود.

عضو جمنا اما درادامه مصاحبه خود تقصیر را به گردن اصلاح طلبان انداخته می‌گوید: «نیروهای اصلاح‌طلب سعی می‌کنند که با بالابردن انتظارات از مجلس، نمایندگان مجلس را ناکارآمد جلوه دهند.» این حرف در حالی مطرح میشود که اساسا اصلاح طلبان در انتخابات اخیر به این نتیجه رسیدند که مجلس در راس امور نیست و از همین رو به خاطر عدم رقابتی بودن این انتخابات لیست انتخاباتی ارائه نکردند. در عوض این اصولگرایان بودند که مدعی بودند میخواهند مجلس را به راس امور برگردانند، اما دیدیم که در عالم واقعیت، عملکردشان طرح های ختم روزانه قرآن و اسم فامیل بازی کردن با نام فرودگاه و خیابان بود. مسائلی که به هیچ وجه حتی در اختیارات مجلس هم نیست.

البته این طبیعی است که نمایندگان مجلسی که با رای اقلیت ۱۵ درصدی به مجلس رفتند، وقتی با مطالبات اکثریت ۸۵ درصدی جامعه روبه رو میشوند، آنها را برتنابیده و بالا بردن انتظارات ارزیابی کنند. اما واقعیت اینگونه نیست. واقعیت این است که اصولگرایان آنقدر وعده های بزرگ دادند و تصور می کردند هنوز در عصرقدیم زندگی می کنیم که بازتاب صدای مطالبه گری مردم شنیده نشود. آنها به زودی با عصرفضای مجازی که منبرهای یکطرفه را به طور کامل از بین برده و مطالبه گری را سهل وآسان کرده روبه رو خواهند شد و باید پاسخگوی باشند./امتداد