تا وقتی تحریم‌ها حل نشوند نمی‌توان امیدی به ثبات در بازارها داشت

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، یک اقتصاددان معتقد است: اینکه روند افزایشی تا کجا ادامه داشته باشد بستگی به سرمایه های سرگردانی دارد که در بازارهای دیگر هستند ولی اصل قضیه همان تحریم و کاهش فروش نفت است و تا وقتی این مشکلات حل نشوند نمی توان امید به ثبات در بازارها را داشت.

مرتضی افقه اقتصاددان در خصوص بازار ارز و نوسات اخیر آن اظهار داشت: تلاطم های بازار ارز قابل پیش بینی بود و اتفاق عجیبی نیست. وقتی تولید که محل اصلی نقدینگی است مورد هجوم بی کفایتی مسئولان قرار گرفته و جذاب نیست (هرچند که در سه دهه گذشته نیز به علت بی کفایتی ها، تولید اساسأ هیچ جذبه ای نداشت)، این اتفاقات و نوسانت در بازارها جای تعجب ندارد و اکنون که با افزایش تحریم ها و کاهش قیمت نفت روبه رو هستیم، این مشکلات بیشتر خودنمایی می کنند.

وی افزود: خروج سرمایه ها از بورس و هجوم آن به بازار ارز و طلا باعث افزایش قیمت در این بازارها شد.طلا، ارز و سکه جزء آن دسته از دارایی ها هستند که قابلیت نقدشوندگی فوری دارند و بنابراین افراد برای حفظ ارزش پول خود، روی به این بازارها می آورند.

این اقتصاددان با اشاره به روند صعودی نرخ ارز طی چند روز اخیر گفت: اینکه روند افزایشی تا کجا ادامه داشته باشد بستگی به سرمایه های سرگردانی دارد که در بازارهای دیگر هستند ولی اصل قضیه همان تحریم و کاهش فروش نفت است و تا وقتی این مشکلات حل نشوند نمی توان امید به ثبات در بازارها را داشت.

افقه در پایان گفت: چنانچه اتفاق سیاسی خاصی رخ دهد و نشانه های مذاکره و یک نوع خوشبینی نسبت به روابط خارجی اتفاق بیوفتد می تواند یک اثر روانی را به وجود بیاورد که به دنبال آن نرخ ارز کاهش پیدا کند.