تبادل آثار هنرمندان چاپ دستی ایران و هنرمندان خارجی/ برپایی ورک شاپ‌های چاپ فلز و لیتوگرافی

پایگاه خبری / تحلیلی نگامدبیر هنری و کیوریتور نمایشگاه چاپ دستی جشنواره تجسمی فجر گفت: در سیزدهمین جشنواره ‌تجسمی فجر علاوه بر برپایی نمایشگاهی از آثار چاپ دستی هنرمندان شاخص این حوزه، دو نمایشگاه ‌تبادل آثار میان هنرمندان ایران و چند کشور خارجی برپا می‌شود و دو ورک شاپ نیز اجرا خواهد شد.

به گزارش ایلنا، احمد وکیلی (دبیر هنری و کیوریتور نمایشگاه چاپ دستی سیزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر) در خصوص نحوه برگزاری این بخش از جشنواره گفت: بخش چاپ دستی این دوره از جشنواره به صورت فراخوان نیست بلکه با دعوت از پیشکسوتان و نامداران این عرصه که قریب به ۲۰ نفر می‌شوند، شکل می‌گیرد. ما نمایشگاهی از آثار این هنرمندان را برگزار می‌کنیم. 

وی ادامه داد: قرار است در کنار این بخش دو نمایشگاه تبادل چاپ نیز داشته باشیم. در واقع دو گروه به ‌صورت خصوصی و بدون اسپانسر و صرفا از روی علاقه این تبادل را صورت داده‌اند که میان هنرمندان ایرانی و بلژیکی و هنرمندان ایرانی و هنرمندانی از کشورهای دیگر انجام می‌گیرد که حدود ۶۰ اثر می‌شود. 

به گفته کیوریتور نمایشگاه چاپ دستی، قرار است در سیزدهمین جشنواره تجسمی فجر ورک شاپی نیز در دو بخش چاپ فلز و لیتوگرافی برپا شود. وکیلی در این باره بیان کرد: هنوز نمی‌دانیم این ورک شاپ‌ها آنلاین است یا حضوری اما قرار است در صبا برپا شود. اینقدر تکنیک‌های چاپ‌های فلز متنوع است که ما مهمترین آن‌ها را در این ورک شاپ معرفی می‌کنیم. 

وی ادامه داد: امیدوارم فرصتی باشد تا هنرمندان بیایند و از نزدیک با فرایند چاپ آشنا شوند چون دیدن از نزدیک این فرایند با دیدن فیلم آن خیلی متفاوت است. سعی می‌کنیم ورود را برای این ورک شاپ آزاد بگذاریم. امکان اینکه علاقمندان خودشان در پروسه چاپ حضور داشته باشند نیست اما از نزدیک می‌توانند مراحل شکل گیری یک کار را مشاهده کنند. 

وی در ادامه با اشاره مختصری از تاریخچه چاپ دستی در دنیا و ایران گفت: چاپ دستی ریشه‌اش در چاپ صنعتی است. زمانی دو شاخه شد که هنرمندان بیشتر به سمت چاپ دستی رفتند. امکانات هنری را که این وادی به هنرمندان می‌داد چاپ صنعتی نمی‌توانست بدهد و موضوع اصلی هم همان عنصر خلاقیت است که مهمترین بخش تعریف هنر است. در چاپ دستی امکان خلاقیت بسیار زیاد است. 

وی در پایان با اشاره به اینکه بخش مهمی از گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران گنجینه آثار چاپ دستی هنرمندان بزرگ دنیاست، گفت: تقریبا به جرئت می‌گویم در دنیا هنرمندی نیست که اثر چاپ دستی نداشته باشد. 

نمایشگاه چاپ دستی در سیزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر و ورک شاپ این رشته همزمان با بخش‌های دیگر جشنواره در مجموعه فرهنگی و هنری صبا برگزار می‌شود.