تبرئه نویسنده و شاعر ایرانی؛ یاسین قاسمی بجد تحت فشار روحی و شکنجه قرار گرفته بود

پایگاه خبری / تحلیلی نگامشعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری۲ زاهدان، «یاسین قاسمی بجد»، نویسنده، شاعر و مترجم را از دو اتهام انتسابی «توهین به مقدسات» و «نشر اکاذیب» تبرئه کرد.

تاکنون حکمی برای بخش دیگری از پرونده قضایی این نویسنده که در شعبه ۱۰۳ دادگاه کیفری۲ و شعبه ۲ دادگاه انقلاب زاهدان بررسی شده، صادر نشده است.

به گزارش «هرانا» در روز پنج‌شنبه ۱۱ شهریور ۱۴۰۰، اتهامات دیگر قاسمی بجد، «توهین به مقامات دولتی»، «توهین به رهبری»، «عضویت در گروه‌های مخالف نظام» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام» است که جلسه رسیدگی به آن‌ها پیش از این در دادگاه کیفری۲ و دادگاه انقلاب زاهدان برگزار شده بود.

هرانا به نقل از یک منبع مطلع نوشت: «آقای قاسمی بجد در خصوص اتهامات مطروحه علیه خود به قضات دادگاه‌ها طی جلسات دادرسی اعلام کرده است که در طول مدت بازجویی، توسط بازجویان اطلاعات سپاه جهت اخذ اعترافات اجباری تحت فشار روحی و شکنجه قرار گرفته است.»

براساس این گزارش، قاسمی‌بجد در دوران بازجویی تحت فشار و شکنجه و در سلول انفرادی، زندانی بود. تخلفاتی چون ممانعت از مصرف داروهای قلب، بیهوشی در پی مصرف داروهای اشتباهی، تهدید به آویزان کردن، تهدید به شکنجه خانواده و بازداشت مادر نیز در این گزارش ذکر شده است.

در گزارش فوق اشاره‌‌ای به مصادیق اتهامی این نویسنده نشده است.

قاسمی بجد بهمن ۱۳۹۹، در پی مراجعه به اداره اطلاعات شهر زاهدان بازداشت و حدود یک ماه بعد، در تاریخ ۲۸ اسفند با تودیع قرار و به صورت موقت آزاد شده بود.

جلسات رسیدگی به اتهامات این نویسنده در اردیبهشت ۱۴۰۰ (دو جلسه) و مرداد (یک جلسه) برای سه اتهام نشر اکاذیب، توهین به مقامات دولتی و توهین به مقدسات در شعب دادگاه کیفری۲ زاهدان برگزار شد.

هم‌چنین جلسه رسیدگی به اتهامات سه اتهام عضویت در گروه‌های مخالف نظام، فعالیت تبلیغی علیه نظام و توهین به رهبری در تیرماه ۱۴۰۰، در دادگاه انقلاب زاهدان برگزار شد.

قاسمی بجد متولد ۱۳۶۷، شهروند سنی مذهب و فارغ التحصیل رشته مدیریت فناوری اطلاعات در مقطع کارشناسی ارشد از دانشگاه زاهدان است.

او کتاب‌های «اقتصاد مقاومتی، توحید و یکتاپرستی»، «در جست‌وجوی خدا»، «دعاهای قرآنی»، «ماله‌کش اعظم» و «در جست‌وجوی فلسطین» که بیشتر در انتقاد به سیاست‌های جمهوری اسلامی هستند را نوشته است.