تبهکاری‌های نظام مقدس برای مقابله با تحریم‌ها؛ تهدید اروپا با «مسیردهی» مواد مخدر از ایران

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ جمهوری اسلامی برای عملی کردن تهدیدان خود در زمینه «سمت‎دهی به صادرات مواد مخدر به طرف اروپا» زمینه‎سازی می‎کند.

به گزارش کیهان لندن _ ۲۱ خرداد دو مرزبان ایرانی در پایگاه دریابانی میناب در جنوب ایران توسط قاچاقچیان کشته شدند.

در حالی که جمهوری اسلامی ادعا می‎کند برای مقابله با ناوهای غول‎پیکر آمریکا توانایی و امکانات کافی و حتا سلاح‌های سرّی دارند، اکنون حشمت‎الله فلاحت‎پیشه رئیس کمیسیون امنیت ملی می‎گوید، «قایق‎ها و تجهیزاتی که در اختیار قاچاقچیان قرار دارد بسیار پیشرفته‎تر و قوی‏تر از تجهیزاتی است که در اختیار مرزداران جمهوری اسلامی قرار دارد و این اوج مظلومیت است که آنها با قایق های پیشرفته خود قایق مرزداران ما را غرق کردند.»

ادعاهای نظامی و تسلیحاتی مقامات نظام به این معنی است که این امکانات برای مقابله با ناوهای هواپیمابر آمریکا و بمب‎افکن‎های سنگین تواناست، اما برای مقابله با قایق‎های قاچاقچیان و مبارزه با گروه‎های قاچاقچی کافی نیست!

مسئولان امنیتی و نظامی در ایران و همچنین رسانه‎های وابسته به نظام در داخل کشور موج تبلیغاتی به راه انداخته‌اند با این آدرس که  تحریم‎های آمریکا سبب شده امکانات کافی برای مبارزه با مواد مخدر به دست ایران نرسد! این ادعا در برابر بزرگنمایی‌های مقامات کشوری و لشکری، شرایط دفاعی جمهوری اسلامی را چه در برابر یک حمله نظامی احتمالی و چه در برابر قاچاقچیان اسفبارتر تصویر می‌کند.

روزنامه جوان نزدیک به سپاه، چهارشنبه ۲۲ خرداد، در این‌باره می‎نویسد، «دست کشیدن از تلاش‌های همه جانبه علیه انتقال مواد مخدر به اروپا فقط در حرف باقی مانده است. خانواده مأموران پلیس در حالی یک به یک داغدار فرزندانشان در راه مبارزه با مواد مخدر می‌شوند که کشور‌های غربی حاضر به پرداخت هزینه‌هایی که ایران در این راه صرف کرده است، نیستند. هر چند تلاش‌های کشور ما در این باره وجه انسانی دارد، اما این پرسش مطرح است که ایران تا چه زمان باید هزینه مصونیت غرب از گرفتار شدن در باتلاق مواد مخدر را پرداخت کند؟!»

اسکندر مؤمنی دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر، سه‎شنبه ۲۱ خرداد، در یک نشست خبری شرکت کرده است. او در پاسخ به روزنامه جوان در همین زمینه گفته است «کمک‌های جهانی در حد تقدیر و تشکر بوده است. البته ما به آنها اعلام کردیم که به کمک‌شان نیازی نداریم، اما باید نقش خود را در زمینه مبارزه با مواد‌مخدر ایفا کنند و ایجاد مزاحمت نکنند. تحریم‌های ظالمانه آنها امکان تلاش را از ما می‌گیرد چرا که به هر حال مواد مخدر امروزه یکی از چند تجارت کسب درآمد در دنیاست و مقابله با آن با امکانات ۳۰ ساله قبل امکانپذیر نیست. اخیراً رئیس‌جمهوری نیز به نوع همکاری ایران با اروپا در خصوص مبارزه با مواد مخدر اشاره کرد و بنده هم در اجلاس سازمان‌ملل در وین نیز با اشاره به افزایش کشفیات در ایران نسبت به کشور مبدأ با توجه به عدم کمک‌های غرب و مسئولیت‌ناپذیری آن‌ها تأکید کردم، ایران با توجه به بدعهدی‌های غرب و اروپا در رویکرد‌های ملی‌اش تجدید نظر خواهد کرد. امیدواریم کشور‌های اروپایی و غرب به مسئولیتشان در این زمینه عمل کنند.»

خبرگزاری مهر، ۲۲ خرداد، در گزارشی ادعا کرده «مدتی است که غرب تهدید می‌کند سهمی در راستای مبارزه با مواد مخدر پرداخت نمی‌کند و تنها واکنش‌شان نسبت به فعالیت‌ها و اقدامات شبانه‌روزی جمهوری اسلامی ایران در حوزه مبارزه با مواد مخدر تشکر و قدردانی از ایران است!»

تحریم‎ها مانع ورود تجهیزات شده

مهر وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی در ادامه نوشته «مبارزه در حوزه مواد مخدر روز به روز به امکانات و تجهیزات بیشتر و به‌روزتری احتیاج دارد که به دلیل تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ایران نمی‌توان برخی از این تجهیزات را وارد کرد، حتی جوامع غربی در این‌باره ایران را یاری نکرده و انتظار دارند جمهور اسلامی ایران بدون هیچ کمک و حمایتی همچنان از مرزهای کشورهای آنها در برابر ورود مواد مخدر حمایت کند.»

جامعه جهانی باید سهم خود را بپردازد

سردار مسعود زاهدیان رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر نیروی انتظامی نیز گفته، «تا به امروز تمام تلاش خود را انجام داده‌ایم تا با توزیع و پخش و یا ورود مواد مخدر به داخل کشور مبارزه کنیم اما باید بدانیم امکانات ما در این حوزه محدود است. جامعه جهانی باید در راستای مبارزه با مواد مخدر سهم خودش را بپردازد و نسبت به نقشی که ایران در راستای مبارزه با مواد مخدر دارد از جمهوری اسلامی ایران پشتیبانی کند.

او تاکید کرده، «ایران وظیفه خودش را نسبت به مبارزه‌ای که باید در حوزه مواد مخدر داشته باشد انجام داده است ولی این مبارزه با توجه به امکاناتی که داریم انجام می‌شود نه بیشتر از آن.»

زاهدیان در مصاحبه با خبرگزاری مهر علنی گفته اگر جامعه جهانی سهم خودش را برای مبارزه با مواد مخدر نپردازد ما تنها به فکر مردم کشور خودمان هستیم و از مردم کشورهای دیگر در حوزه مواد مخدر هیچ حمایتی نمی‌کنیم.

او همچنین تاکید کرده، «اگر جامعه جهانی سهم خودش را پرداخت نکند ما نسبت به نظارت ارسال مواد مخدر به اروپا احساس گناه نمی‌کنیم.»

این مقام انتظامی توضیح داده «سال گذشته ۸۰۰ تن مواد مخدر در مرزهای کشور و محورهای خروجی کشف کرده‎ایم ولی افغانستان که تولید کننده مواد مخدر است ۲۰۰ تن مواد مخدر کشف کرده است… البته ما منتی نداریم چرا که جمهوری اسلامی ایران در راستای مبارزه با مواد مخدر احساس وظیفه می‌کند و بر خود واجب و لازم می‌داند تا از پخش، توزیع و ارسال مواد مخدر به درون کشور و کشورهای دیگر تا حد امکان جلوگیری کند.»

او نیز مدعی شد «جمهوری اسلامی می‌خواهد با پدیده شوم مواد مخدر مبارزه کند اما تحریم‌ها این اجازه را نمی‌دهند و کشفیات مواد مخدر بدون تجهیزات جدید و به‌روز امکان‌پذیر نیست.»

مقام‎های ارشد نظام از جمله حسن روحانی برای فشار به اروپایی‎ها بارها تهدید به صادرات مواد مخدر، تروریسم و مهاجر به اروپا کرده‌اند.

جمهوری اسلامی ۶۰ روز به اروپا فرصت داده تا به تعهدات برجامی خود عمل کند و تهدید کرده وگرنه صورت برخی از مفاد توافق اتمی را اجرا نخواهد کرد و غنی‌سازی اورانیوم و تولید آب سنگین را ادامه خواهد داد. از این فرصت تنها یک ماه دیگر باقی است. یکی از خواسته‎های جمهوری اسلامی آغاز به کار ساز و کار مالی اینستکس و کاهش تحریم‎های نفتی است.

با سخت‌تر شدن تحریم‎ها و افزایش فشارها به جمهوری اسلامی، مقامات ایران برای گرفتن امتیاز و  گریز از بزنگاه دشوار و تنگنایی که در آن قرار گرفته‌اند عریانتر از گذشته غربی‎ها را تهدید می‎کنند؛ از جمله با صادرات مواد مخدر و پناهجو!