تجمع در بهبهان؛ شلیک گاز اشک‌آور به معترضان و محدود شدن دسترسی به اینترنت / توضیحات پلیس

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _  تصاویر منتشر شده در شبکه های اجتماعی از تجمع اعتراضی در شهر بهبهان در استان خوزستان حکایت دارد.

در این فیلم ها که گفته شده مربوط به شامگاه پنج شنبه ۲۶ تیر است، صدای معترضان شنیده می شود که شعارهایی مانند “نه غزه نه لبنان، جانم فدای ایران”، “ایرانی می میرد، ذلت نمی پذیرد” و “بسیجی حیا کن، مملکت رو رها کن” سر داده اند.

به گفته یکی از شاهدان عینی، معترضان به رغم حضور شدید نیروهای امنیتی در حدفاصل بلوار جوانمردی تا بانک ملی بهبهان تجمع کرده بودند.

گزارش شاهدان عینی بیانگر شنیده شدن صدای تیراندازی است.

منابع محلی هم از بازداشت تعدادی از اهالی خبر داده اند و خبرگزاری حقوق بشری هرانا گزارش می دهد که فرزانه انصاری فر خواهر فرزاد انصاری فر که در جریان اعتراضات آبان ماه کشته شد توسط نیروهای امنیتی بهبهان دستگیر شده است.

خبرگزاری های داخلی هنوز خبری در این باره منتشر نکرده اند.

همزمان، گزارش ها بیانگر محدودیت شدید دسترسی به اینترنت در استان خوزستان در ساعت های پایانی پنجشنبه است.

علاوه بر این، در ساعت های گذشته، کاربران شبکه های اجتماعی از جابجایی نیروهای انتظامی در تهران و برقراری جو امنیتی در شهرهایی مانند تبریز، ارومیه و شیراز خبر داده اند.

بر اساس گزارش های ارسال شده به بی بی سی، حضور نیروهای امنیتی در ارومیه در واکنش به تجمع معترضان به برخورد نظامی ارمنستان و جمهوری آذربایجان بود.

بر این اساس، معترضان در حمایت از جمهوری آذربایجان شعار می دادند.

حضور نیروهای امنیتی در ارومیه
حضور نیروهای امنیتی در ارومیه

در هفته های اخیر وخامت وضعیت اقتصادی و تشدید گرانی باعث نارضایتی‌های زیادی در ایران شده است.

علاوه بر این، در روزهای گذشته انتشار گزارش هایی درباره مذاکرات مربوط به توافق نامه راهبردی ۲۵ ساله بین ایران و چین و همین طور ابلاغ حکم اعدام برای سه جوان معترض در ایران اعتراضاتی را در شبکه‌های اجتماعی به همراه داشته است.

خبرگزاری رویترز هم به نقل از شاهدان عینی گزارش داده است که نیروهای امنیتی در بهبهان به سوی معترضان گاز اشک آور شلیک کرده‌اند.

این خبرگزاری همچنین از برقراری جو امنیتی در چند شهر دیگر ایران خبر داده است.

یک شاهد عینی به رویترز گفته است، نیروهای امنیتی در بهبهان با معترضان درگیر شده‌اند.

رویترز همچنین از ویدئو منتشر شده در شبکه های اجتماعی در این زمینه خبر داده است، ولی می‌گوید این خبرگزاری نمی‌تواند صحت آنها را تایید کند.

براساس این تصاویر صدای تجمع کنندگان شینده می‌شود که شعارهایی مانند «نه غزه، نه لبنان، جانم فدای ایران»؛ «ایرانی می‌میرد، ذلت نمی‌پذیرد» و « توپ تانک فشفشه آخوند باید گم بشه» سر می‌دهند.

در جریان آن اعتراضات بهبهان یکی از اولین شهرهایی بود که فیلم‌هایی از درگیری‌های گسترده در آن منتشر شد. در این شهر حداقل ۱۰ نفر از معترضان کشته شدند که نام تعدادی از آنان نیز منتشر شده است.

سه برابر شدن قیمت بنزین آزاد بر اساس تصمیم شورای عالی اقتصادی سران قوا در آبان سال ۱۳۹۸، باعث بروز اعتراضات گسترده در بسیاری از شهرهای ایران شد.

این اعتراضات با سرکوب شدید روبه‌رو شد و بنا بر آمارهای متفاوت، بین ۳۰۰ نفر تا ۱۵۰۰ نفر در جریان این اعتراض‌ها کشته و هزاران تن نیز بازداشت شدند.

فرزانه انصاری فر بازداشت شد

فرزانه انصاری فر بازداشت شد | کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی


خبرگزاری هرانا – فرزانه انصاری فر، شهروند ساکن بهبهان و خواهر فرزاد انصاری فر، یکی از جانباختگان اعتراضات آبان ۹۸ ساعاتی قبل توسط نیروهای امنیتی در بهبهان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. بازداشت خانم انصاری فر در جریان تجمعی در اعتراض به “وضعیت نابسامان اقتصادی کشور” و “صدور حکم اعدام در پاسخ به اعتراضات مردمی سال گذشته” در یکی از خیابان‌های شهر بهبهان صورت گرفته است. همزمان در بلوار امامت مشهد و برخی خیابان‌ها در شهرهای تهران، تبریز، ارومیه و شیراز حضور پرتعداد نیروهای نظامی و جو شدید امنیتی شدید گزارش شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز پنجشنبه ۲۶ تیر ۹۹، فرزانه انصاری فر، شهروند ساکن بهبهان و خواهر فرزاد انصاری فر، یکی از جانباختگان اعتراضات آبان ۹۸ دقایقی قبل توسط نیروهای امنیتی در بهبهان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

در پی فراخوان‌های روزهای اخیر برای حضور مردم در تجمعات در اعتراض به “وضعیت نابسامان اقتصادی کشور” و “صدور حکم اعدام در پاسخ به اعتراضات مردمی سال گذشته” امروز چند شهر دیگر نیز شاهد حضور سنگین نیروهای نظامی و امنیتی بودند. بهبهان ازجمله شهرهایی است که معترضان به خیابان آمدند. در این بین تاکنون بازداشت فرزانه انصاری فر تایید شده و کماکان تعداد دقیق بازداشت شدگان احتمالی مشخص نیست.
در جریان شکل گیری تجمعات اعتراضی مردمی در برخی شهرهای کشور، نیروهای امنیتی و نظامی با حضور در میادین اصلی شهرها سعی در متفرق کردن مردم و جلوگیری از برگزاری تجمعات اعتراضی دارند. در بلوار امامت مشهد و برخی خیابان‌های تهران، تبریز، ارومیه و شیراز حضور پرتعداد نیروهای نظامی و جو شدید امنیتی شدید گزارش شده است.

معترضان در میدان بانک ملی بهبهان اعتراض خود را با سر دادن شعارهایی از جمله “توپ تانک فشفشه، آخوند باید گم بشه”، “نه غزه نه لبنان، جانم فدای ایران”، “ایرانی می‌میرد ذلت نمی‌پذیرد” نشان دادند.
این تجمع مسالمت آمیز مردمی با حضور نیروهای امنیتی و نظامی جو امنیتی به خود گرفته است. در جریان این تجمع که گفته می‌شود کماکان ادامه دارد، نیروهای نظامی اقدام به شلیک گاز اشک آور و تیراندازی هوایی کردند و سعی در متفرق کردن مردم و ممانعت از ادامه اعتراضات دارند.

میدان بانک ملی بهبهان محل کشته شدن تعدادی از شهروندان در جریان اعتراضات آبان ۹۸ بوده است. فرزاد انصاری فر، یکی از جانباختگان روز شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۸، در جریان این اعتراضات در اثر اصابت گلوله به سرش جان خود را از دست داد. پیکر این جوان ۲۷ ساله چند روز بعد، پس از تحویل به خانواده در بهبهان به خاک سپرده شد.

اطلاعیه فرماندهی انتظامی بهبهان در باره تجمعات دیشب در این شهر

عصر جنوب نوشت:

فرماندهی انتظامی بهبهان در شرق استان خوزستان بامداد جمعه ۲۷ تیرماه ۱۳۹۹ با انتشار اطلاعیه‌ای از شهروندان خواست: با هوشیاری از هرگونه تجمعی که می تواند مستمسکی برای حرکت ضد انقلاب شود، خودداری گردد.

در ادامه این اطلاعیه نیز آمده است: نیروی انتظامی بر اساس وظایف ذاتی و قانونی خود با این تحرکات مذبوحانه به طور قاطع برخورد خواهد کرد.

اطلاعیه نیروی انتظامی بهبهان پس از آن صادر شده که گروهی در پی‌ یک فراخوان، شامگاه روز پنج‌شنبه در برخی مناطق مرکزی این شهر اقدام به برگزاری تجمع و سر دادن شعارهای ساختارشکن کردند‌.

پلیس: تعداد کمی از مردم بهبهان برای اعتراض به وضعیت اقتصادی تجمع کرده بودند


فرمانده انتظامی شهرستان بهبهان در خصوص تجمع تعدادی از شهروندان بهبهانی توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش «انتخاب»، سرهنگ محمد عزیزی روز جمعه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت در پی یک فراخوان تعداد کمی از مردم بهبهان برای اعتراض به وضعیت اقتصادی در ساعت ۲۱ پنجشنبه در میدان بانک ملی این شهرستان تجمع کردند.

وی افزود: ابتدا پلیس سعی داشت تا با مذاکره این افراد را متفرق کند اما آنها نه تنها متفرق نشدند بلکه اقدام به سردادن شعارهای هنجارشکنانه کردند به همین دلیل پلیس هم با صلابت اقدام به متفرق کردن آنها نمود.

فرمانده انتظامی بهبهان اضافه کرد: خوشبختانه با تدابیر انجام شده هیچگونه خسارات مالی و جانی در این تجمع به وجود نیامد و افراد تجمع کننده هم به منازلشان هدایت شدند.

وی افزود: مردم باید بدانند که افراد و گروههای معاند در شرایط حساس کنونی قصد تحریک مردم و ضربه زدن به نظام را دارند و به طور حتم می خواهند با تحریک احساسات مردم در جامعه تنش ایجاد کنند زیرا آنها به هیچ عنوان دوست‌خواه مردم نیستند و برای ضربه زدن به نظام قسم یاد کرده اند.

وی اظهار داشت: پلیس بر اساس وظیفه ذاتی خود با هر گونه بی نظمی و یا حرکتی که موجب بر هم زدن آرامش جامعه شود با قدرت و صلابت برخورد خواهد کرد به همین دلیل افراد نباید تحت تاثیر معاندان و مخالفان نظام قرار گیرند.

وی گفت: در حال حاضر آرامش در تمام شهرستان بهبهان حاکم است و هیچگونه مشکل یا بی نظمی در این شهرستان وجود ندارد.

شهرستان بهبهان در ۲۰۰ کیلومتری شرق اهواز و در مرز خوزستان و کهگیلویه و بویر احمد قرار دارد.