تجمع شهروندان افغانستانی در قم با شعار مرگ بر حامیان طالبان

پایگاه خبری / تحلیلی نگامدر ادامه اعتراضات شهروندان افغانستانی ساکن ایران به تصرف این کشور به دست گروه طالبان، شماری از معترضان در قم تجمع کرده و شعار «مرگ بر حامیان طالبان» سردادند.

بر اساس ویدیوهایی که روز دوشنبه ۲۵ مرداد منتشر شده است، صدها نفر از شهروندان افغانستانی در این تجمع همچنین شعارهای «امارت اسلامی نمی خوایم، نمی‌خوایم» و «مرگ بر طالبان» را مطرح کردند.

شعار مرگ بر حامیان طالبان در شرایطی از سوی معترضان افغانستانی مطرح می‌شود که در سال‌های گذشته گزارش‌های متعددی از حمایت گسترده جمهوری اسلامی از گروه طالبان منتشر شده و رسانه‌های نزدیک به علی خامنه‌ای، مانند روزنامه کیهان از پیش‌روی این گروه استقبال کرده‌اند.

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری حکومت ایران امروز در دیداری با جواد ظریف تخولات افغانستان را شکست آمریکا خوانده و گفته: «شکست نظامی و خروج آمریکا از افغانستان باید به فرصتی برای احیای زندگی، امنیت و صلح پایدار در این کشور تبدیل شود.»

روز گذشته نیز صدها نفر از شهروندان افغانستانی در تهران با تجمع در مقابل دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در تهران خواستار آزادی افغانستان و توقف روند صلح با طالبان شدند.

در آخرین تحولات در افغانستان شهر کابل کاملا به کنترل ستیزه‌جویان طالبان درآمده و بر اساس گزارش‌ها هزاران شهروند پایتخت افغانستان برای فرار به فرودگاه کابل هجوم آورده‌اند.

رسانه‌ها از کشته شدن دست‌کم ۵ نفر در هرج و مرج فرودگاه کابل خبر داده‌اند.