تجمع کنشگران سیاسی و مدنی: سلول انفرادی شکنجه است و باید ممنوع شود

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ صبح روز دوشنبه جمعی از فعالان مدنی و سیاسی با حضور در یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی در غرب تهران، اقدام به ثبت دادخواستی علیه امران، عاملان و مامورانی کردند که مدتها انها را در سلول های انفرادی محبوس کرده بودند.

در میان حاضران در مقابل دفتر قضایی چهرهایی چونابوالفضل قدیانی،نرگس محمدی، فرنگیس مظلوم، ضیا نبوی، حمید اصفی. احمدرضا حائری، کوروش زعیم، اشکان رضوی. سیاوش حاتم، مجید مسافر، میلاد فدایی، ژیلا بنی یعقوب، بهمن احمدی امویی، مجید مسافر، فرشاد قربانپور، رسول بداغی، مرضیه رسولی، محمد کریمی، ابراهیم الله بخشی، آرش کیخسروی، اکبر امینی ارمکی، زهرا توحیدی، علیرضا خوشبخت، و فائزه هاشمی حضور داشتند. و تعدادی دیگر از جمله جعفر پناهی، خسروسیف، محمدعلی عمویی، محمود بهشتی، و سعید مدنی در سایر دفاتر دادخواست‌های خود را از طریق وکلایشان به ثبت رساندند.


همچنین تعدادی از این فعالان بیانیه‌ای منتشر کرده‌ و در آن تاکید کرده‌اند که سلول انفرادی مصداق بارز شکنجه است و بر اساس قوانین و اعلامیه جهانی حقوق بشر، ممنوع می‌باشد.


شاکیان در دادخواست مشترکی گفته‌اند: “طبق مقررات داخلی و بین‌المللی نگهداری متهمین در سلول انفرادی بر خلاف مقررات قانونی و برخلاف قانون اساسی جمهوری اسلامی و از مصادیق بارز شکنجه و بزه‌های موضوع مواد ۵۷۰ و ۵۷۹ قانون مجازات اسلامی می باشد.”

این افراد خواهان تعقیب کلیه آمرین و عاملین و مامورین و مقامات صادر کننده دستور نگهداری در سلول انفرادی شده‌اند.


در این نامه به گفتگوی رئیس سابق قوه قضائیه اشاره شده که در آن گفته بود که “بازداشت انفرادی خلاف است.”

هیات عمومی دیوان عدالت اداری هم در سال ۸۲ اعمال مجازات حبس به صورت انفرادی تا یک ماه به عنوان تنبیه انضباطی فرد زندانی را “خلاف قانون” تشخیص داده بود.