تحرکات امریکا در منطقه

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ در ادامه تحرکات نظامی و سیاسی امریکا در اطراف ایران با هم نگاهی به حضور امریکا در عراق و سوریه و افغانستان می اندازیم 

 

میثم بازیاری

 

ژنرال جوزف فوتیل از فرماندهی مرکزی آمریکا با رهبران عراقی از جمله برهم صالح، رئیس‌جمهور و عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.

ژنرال ارشد نیروهای آمریکایی در منطقه خاورمیانه امروز را به طور کامل در دیدار با رهبران عراقی گذراند.

 

ژنرال جوزف فوتیل از فرماندهی مرکزی آمریکا با رهبران عراقی از جمله برهم صالح، رئیس‌جمهور و عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.

 

دفتر ریاست جمهوری عراق در بیانیه‌ای که در اختیار رسانه‌ها قرار داد اعلام کرد فوتیل در دیدار خود با برهم صالح که در کاخ سلام بغداد انجام گرفت مجددا تعهد کشورش را به حمایت و پشتیبانی از عراق و تقویت توانمندی‌های نیروهای امنیتی این کشور چه در بعد آموزشی و چه در بعد تسلیحاتی تکرار کرد.

 

این ژنرال آمریکایی همچنین با اشاره تعهد آمریکا به حمایت از حاکمیت عراق مدعی شد حضور نیروهای آمریکایی در عراق با هدف پشتیبانی در مقابله با تروریسم بوده و این کار به دعوت دولت عراق و در قالب اهداف مورد توافق دو طرف انجام می‌شود.

 

فوتیل همچنین در دیداری که با عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق داشت اقدامات انجام شده برای پاکسازی آخرین پایگاه‌های داعش را مورد بحث و بررسی قرار داد.

 

نماینده ویژه دولت آمریکا در امور سوریه:

اجازه حضور ارتش اسد در مناطق تحت کنترل آمریکا را نمی‌دهیم

نماینده ویژه دولت آمریکا در امور سوریه ادعا کرد ایالات متحده به اهداف مورد نظر خود در شمال سوریه دست یافته است.

نماینده ویژه دولت آمریکا در امور سوریه ادعا کرد ایالات متحده به اهداف مورد نظر خود در شمال سوریه دست یافته است.

 

جیمز جفری نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه که در نشست امنیتی مونیخ سخن می‌گفت تاکید کرد حتی در صورت عقب‌نشینی آمریکا از سوریه این عقب‌نشینی تدریجی  بوده و حتما در این امر با متحدین واشنگتن هماهنگی خواهد شد.

 

جفری در ادامه تاکید کرد: تا حدود زیادی اهداف واشنگتن از حضور در شمال شرق سوریه محقق شده است و ما به جنگ علیه داعش ادامه خواهیم داد.

 

به گفته این مسئول آمریکایی واشنگتن توانمندی نظامی خود را در سوریه حفظ کرده و در صورت عقب‌نشینی به شکلی با متحدان هماهنگی خواهد شد که اجازه بازگشت نیروهای اسد به مناطق تحت کنترل نیروهای آمریکایی داده نشود.

 

داعشی‌ها از سوریه و عراق با بالگردهای آمریکایی منتقل شدند

خبرگزاری اسپوتنیک اعلام کرد که ارتش آمریکا داعشی‌ها را با استفاده از بالگردهای خود از سوریه و عراق جابه‌جا می‌کند.

 بالگردهای آمریکایی داعشی‌های تسلیم‌شده را با جعبه‌های حاوی مقدار زیادی غنیمت از منطقه الدشیشه در استان الحسکه در جنوب سوریه به مکانی دیگر انتقال داده‌اند.

 

برخی منابع مدعی شدند که این جعبه‌ها حاوی مقادیر زیادی طلا هستند که داعش آنها را در شرق شهر الدشیشه ذخیره کرده است.

 

برآورد می‌شود که تروریست‌های داعش ۴۰ تن طلای مردم شهر موصل در عراق و دیگر نواحی در سوریه را به الدشیشه انتقال داده بودند.

 

به گفته این منابع، بالگردهای آمریکایی مستقر در حاجون در دیرالزور و الدشیشه تروریست‌های تسلیم شده را با طلاهای سرقتی جابجا کرده و سپس به آن‌ها برای نقد کردن طلاهای سرقتی کمک کرده‌اند.

 

این در حالی است که مقامات واشنگتن تاکنون در این زمینه هیچگونه اظهار نظری نکرده‌اند.

 

آمریکا پیش از این توسط چندین کشور متهم به سازماندهی حمل و نقل برای داعشی‌ها شده است. بارها ارتش آمریکا از بالگردهای خود برای تخلیه فرماندهان داعش با خانواده‌های‌شان و انتقال این تروریست‌ها به اردوگاه‌های آموزشی استفاده کرده است.

 

گفتنی است که دیده‌بان حقوق بشر سوریه نیز در روزهای گذشته اعلام کرده بود که ائتلاف آمریکایی در تلاش است، سرکرده‌ها و عناصر داعش را که در دیرالزور سوریه محاصره هستند، وادار کند که تسلیم شوند و هدف این ائتلاف، گرفتن ۴۰ تن طلا و میلیون‌ها دلاری است که در دست عناصر داعش قرار دارد.