تحریم یک شرکت دولتی چین به خاطر خرید نفت ایران

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، گفت که شرکت چینی «ژوهی ژن رانگ»، به سبب نادیده‌گرفتن محدودیت‌های اعمال شده در بخش صنعت نفت ایران از سوی آمریکا تحریم شده است.

هبه گزارش ایران اینترنشنال؛ مزمان وزارت خزانه‌داری آمریکا، روز دوشنبه ۳۱ تیرماه، مدیر این شرکت چینی را در فهرست تحریم‌های خود قرار داد.

بنابر گزارش‌ها شرکت «ژوهی ژن رانگ» وابسته به دولت چین است.

وزیر خارجه آمریکا در بخشی از صحبت‌های روز دوشنبه‌اش در فلوریدای آمریکا گفت این پذیرفتنی و قابل تحمل نیست که پول بیشتری در اختیار رژیم ایران قرار گیرد.

به گفته پمپئو، ایران منابع مالی حاصل از فروش نفت را برای تهدید جان نیروهای آمریکایی به کار می‌بندد و این امر قابل تحمل نیست.

پیشتر ورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، درباره سیاست این کشور در قبال چین و خرید نفت چین از ایران گفته بود: «در تلاش هستیم صادرات نفت ایران را به صفر برسانیم. کشورهایی که متعهد به تحریم‌های آمریکا نباشند؛ با پیامدهای آن روبه‌رو خواهند شد و این شامل چین نیز می‌شود.» به گفته سخنگوی وزارت خارجه آمریکا:«ما انتظار داریم تمامی کشورها به تحریم‌های آمریکا پایبند باشند.»

بر اساس گزارش‌ها، به رغم پایان معافیت تحریم خرید نفت از ایران، چین کماکان بین ۱۵۰ تا ۲۲۰ هزار بشکه در روز از ایران نفت وارد می‌کند.

چین، ژاپن، هند، ترکیه و کره جنوبی،در زمره کشورهایی بودند که برای چندین ماه از اعمال تحریم‌های نفتی علیه ایران معاف شده بودند. این معافیت‌ها از ابتدای ماه می گذشته پایان یافته است.

بر پایه گزارش‌‌ها، دولت چین و شرکت‌های نفتی وابسته به دولت، نه تنها از ایران کماکان در حال خرید نفت هستند؛ بلکه بخش قابل ملاحظه‌ای از ذخایر نفت ایران، به سبب عدم فروش و نبودن امکان ذخیره‌سازی، برای نگهداری به چین منتقل شده است.

این اقدام آمریکا، در ادامه تنش‌ها و رقابت‌های تجاری میان پکن و واشنگتن صورت می‌گیرد.