تحصن سهیلا حجاب با شرایط وخیم جسمانی؛ او دو بار بخاطر وخامت حال جسمانی از هوش رفته است

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_بر اساس گزارش فعالان حقوق بشر ایران، سهیلا حجاب فعال مدنی ۳۱ ساله و از مخالفان حجاب اجباری که دوران محکومیتش را در زندان قرچک ورامین سپری می‌کند، با شرایط وخیم جسمانی در بند هشت این زندان تحصن کرده است.

آرش صادقی، زندانی سیاسی سابق نوشته است خانم حجاب که در اعتصاب غذا به سر می‌برد امروز دوبار بخاطر وخامت حال جسمانی از هوش رفته است.

سهیلا حجاب از حدود ۱۲ روز پیش به همراه تعداد دیگری از زندانیان سیاسی در سراسر ایران، از جمله نصرالله لشنی، زندانی سیاسی در زندان رجایی شهر در اعتراض به «افزایش فشارهای امنیتی بر زندانیان سیاسی» و «اعمال نفوذ بازجو و ضابطان قضایی در پرونده این زندانیان» دست به اعتصاب غذا زده است.

تحصن و اعتصاب غذای سهیلا حجاب در حالی صورت می‌گیرد که وی از مشکلاتی در ناحیه معده و کلیه رنج می‌برد.

بر اساس گزارش وبسایت هرانا، امین وزیری، دادیار ناظر بر زندانیان سیاسی، از اعزام سهیلا حجاب به بیمارستان و دسترسی او به مراقبتت‌های پزشکی به‌رغم بروز مشکلات کلیوی جلوگیری کرده است.

سهیلا حجاب خردادماه ۹۸ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و در تاریخ ۲۴ اسفندماه ۹۸ با تودیع قرار وثیقه ۳ میلیارد تومانی تا پایان مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شد.

شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی محمد مقیسه او را بابت اتهاماتی از قبیل «تبلیغ علیه نظام»، «اجتماع و تبانی»، «تشویش اذهان عمومی به قصد آشوب» و «تشکیل گروه غیرقانونی» مجموعا به ۱۸ سال حبس محکوم کرد که با اعمال قانون ۱۳۴ مجازات اسلامی، پنج سال از این حکم برای او قابل اجراست.

سال گذشته، پرونده جدیدی علیه او مربوط به مدتی که در زندان بوده، مبنی بر تبلیغ علیه نظام و تشویش اذهان عمومی در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران تشکیل شد. صحبت های او در تماس تلفنی یا فایل صوتی که به خارج زندان داده بود از مصادیق این اتهامات عنوان شده است.

خانم حجاب در این فایل صوتی توضیح داده بود که بازداشت او با خشونت بوده و «مأموران بدون هیچ توضیح و دلیلی، با کتک‌کاری و گرفتن موهایش او را روی آسفالت خیابان کشیدند و پس از ضرب و جرح، با صورتی خون‌آلود و بدون کفش و جوراب، بازداشتش کرده و به زندان قرچک منتقلش کردند.»