تحمل تحریم‌‌ها‌ به سبک گاندی‌ / یادداشت

پایگاه خبری / تحلیلی نگام – ✍️وحیده کریمی

محمود احمدی‌بیغش یکی از نمایندگان مجلس در اظهار‌نظری از مردم خواسته مانند گاندی ساده زندگی کنند تا تحریمها قابل ‌تحمل شود‌.

او در بیان راه‌حل خود در برابر تحریم‌ها با بی‌اثر‌دانستن مذاکرات گفته است: برای این قصه راهی نداریم جز اینکه روی پای خودمان بایستیم؛ مرحوم گاندی چگونه زندگی کرد؟ ما هم باید همین‌طور باشیم، اگر به سمت زندگی برویم که به خودمان متکی باشیم و تحریم‌ها را تحمل کنیم، میتوانیم.

علی‌اکبر ولایتی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز در پاییز ۹۷، در بخشی از صحبتهایش به مناسبت «هفته دفاع مقدس» در همایشی در دانشگاه آزاد به «مقاومت مردم یمن» در برابر شرایط فعلی کشورشان اشاره کرده و گفته: «از یمنی‌ها یاد بگیریم که چگونه در برابر تهدید و تحریم مقاومت میکنند. به‌جای لباس لنگ می‌بندد و اسلحه به دست دارند و چند تکه نان خشک دستشان است، با پای پیاده، سعودیها از دست اینها عاجز شدند».

این سخنان ولایتی با واکنش‌های بسیاری مواجه شد و بسیاری از جمله عباس عبدی به خانه هزار‌متری او در سعادت‌آباد اشاره کردند که سنخیتی با نان خشک خوردن و لنگ‌بستن نداشت. برخی هم به کسب‌و‌کار فرزندان او پرداختند که از برج‌سازان و پاساژسازان مطرح در شمال تهران هستند و برخی دیگر از کاربران فضای مجازی هم به تعدد شغل و سمت ولایتی و همچنین به بیمارستان مسیح دانشوری که تحت مدیریت اوست، اشاره کردند.

در‌ نهایت هم بعدها حضور دو پسر علی‌اکبر ولایتی در میهمانی «گرگ وال‌استریت» در هتل شانگریلای استانبول خبرساز شد و کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی را به واکنش واداشت.

اکنون محمود احمدی‌بیغش با سابقه نمایندگی مردم در مجلس، مشاور عالی رئیس ستاد اجرائی فرمان امام (س)، همچنین استانداری خراسان شمالی در دوران محمود احمدی‌نژاد مدعی ساده‌زیستی آن‌هم به سبک گاندی شده است.

این نماینده اصولگرای مجلس در ‌حالی از نام گاندی بهره جسته که به اظها‌رنظرهای تند از حجاب زنان کارمند تا اتهام به دولت روحانی برای از‌بین‌بردن اسناد، حمله به نمایندگان آذری‌زبان و بی‌خاصیت‌دانستن علی مطهری و توهین به ساده‌زیستی مردم خراسان شمالی و مواردی از این دست شهره است.

این در حالی است که گاندی رهبر سیاسی و معنوی هندی‌ها بود که ملت هند را در راه آزادی از استعمار امپراتوری بریتانیا رهبری کرد. او در طول زندگی‌اش استفاده از هر نوع خشونت را برای رسیدن به مقاصد رد می‌کرد. گاندی مجدانه بر این باور پافشاری میکرد که فردی که به جامعه خدمت میکند، باید زندگی ساده‌ای داشته باشد و این ساده‌زیستی را در آیین برهمایی جاری می‌انگاشت. او با رد زندگی به شیوه غربی روند ساده‌زیستی را در آفریقای جنوبی در پیش گرفت و از آن به‌عنوان تلاش برای رسیدن به نقطه صفر یاد میکرد و به این ‌ترتیب هم در هزینه‌های غیرضروری صرفه‌جویی و هم ساده‌زیستی را دنبال میکرد.

حال این سؤال مطرح است که آیا احمدی‌بیغش که نه خود که دیگران را به ساده‌زیستی برای تحمل شرایط سخت تحریمها دعوت می‌کند، حاضر است مانند گاندی گیاه‌خوار شود یا به‌جای اظهار‌نظرهای تند، با منطق و به دور از جناح‌بندی برای صلح تلاش کند؟ دعوت به گاندی‌شدن مردم گرسنه جز برای رفع مسئولیت مسئولان برای عدم موفقیت در تأمین حداقل معاش آنان چه توجیه دیگری دارد؟

این نماینده طرفدار احمدی‌نژاد، در سیاست چهره شناخته‌شده‌ای نبود تا اینکه توانست به مجلس هشتم راه پیدا کند و عضو کمیسیون امنیت ملی شود. همان زمان هم با موضع‌گیری‌های خاصش به عنوان نماینده‌ای تند‌رو شناخته میشد. اما برای انتخابات مجلس نهم رد صلاحیت شد و از آنجایی که از نزدیکان محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور وقت ایران بود، در تیرماه ۹۱ به منصب استانداری خراسان شمالی رسید.

البته این انتخاب مخالفتهای بسیاری هم داشت و دوران مدیریتش هم با انتقاداتی گسترده همراه بود، تا‌جایی‌که بسیاری خواستار برکناری او به دلیل نگاه از بالا به پایین به مردم، به دلیل سخنان نسنجیده‌اش در آبان ۹۱ شده بودند.

در آن زمان احمدی‌بیغش در جمع مدیران استان خراسان شمالی گفته بود: قبل از سفر آقا به خراسان شمالی این استان در ایران ناشناخته بود؛ اگر جایی را می‌گفتند خراسان شمالی مردم یاد فقر، عقب‌ماندگی ذهنی، عقب‌ماندگی فرهنگی و کسانی که دائما به دنبال بردن حیواناتشان به صحرا و چوپانی هستند، می‌افتادند.

فردی که سابقه مدیریتی درخشانی جز حاشیه‌سازی نداشته است، اکنون مردم را رعیت‌هایی میبیند که باید برای تحقق موضع او در تداوم تحریم‌ها و خروج ایران از برجام و مذاکرات به ساده‌زیستی روی بیاورند.

حاشیه‌ساز‌ترین استاندار و نماینده‌ای تند‌رو در رفتار، مسلک و مشی سیاسی خود فاصله بسیاری با گاندی دارد و سخن او در دعوت مردم به ایستادگی به سبک گاندی از سبک زندگی او بسیار دور است.