تداوم آتش‌سوزی‌ها در جنگل‌های ارسباران: روستاهای «قاسم کندی» و «کیارق» در شهرستان «کلیبر» از بین رفته‌اند

پایگاه خبری / تحلیلی نگامجنگل‌های «ارسباران» (قره‌داغ) در استان آذربایجان‌شرقی در سومین روز متوالی دچار حریق شده‌ است. در این آتش‌سوزی، بخش‌های وسیعی از مراتع و جنگل‌های محدوده روستاهای «قاسم کندی» و «کیارق» در شهرستان «کلیبر» از بین رفته‌اند.

منابع محلی می‌گویند روز گذشته و در پی آغاز آتش‌سوزی‌ها در جنگل‌های ارسباران، فعالان محیط زیست منطقه کلیبر به همراه نیروهای سازمان حفاظت محیط‌زیست، هلال احمر و نیروی‌های نظامی به منطقه اعزام و پس از نزدیک به هفت ساعت، موفق به محار آتش شدند. با این وجود، امروز آتش بار دیگر بخش‌های وسیعی از جنگل‌ها و مراتع روستاهای «قاسم کندی» و «کیارق» را دچار حریق کرده است.

فعالان محیط زیست منطقه کلیبر با انتشار فراخوانی، وسعت آتش‌سوزی‌ها را گسترده توصیف کرده و از مردم و دوست‌داران محیط‌زیست خواسته‌اند برای مشارکت در عملیات اطفای حریق، از طریق مسیر روستای «لته‌ده» به سمت «شکرآباد» (نوجده رضایی)، خود را به منطقه آتش‌سوزی برسانند.

فعالان محیط‌زیست کلیبر می‌گویند وزش باد باعث شده است سرعت سرایت آتش به مناطق جنگلی و مراتع افزایش یابد و این معضل امکان اطفای حریق را به مراتب سخت‌تر کرده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی نیز در مصاحبه با رسانه‌های محلی، با اشاره به کوهستانی و صعب‌العبور بودن منطقه، از اعزام هلی‌کوپتر برای انتقال نیروهای اطفای حریق به محل آتش‌سوزی خبر داده است.

جنگل‌های ارسباران (قره‌داغ) در شمال استان آذربایجان شرقی و جنوب در رودخانه «ارس» (آراز) قرار دارد. ارسباران از نظر تنوع جانوری و گیاهی، منطقه‌ای منحصربه‌فرد در ایران و گنجینه‌ای از گونه‌های نایاب گیاهی و جانوری است. این منطقه به‌تنهایی ۱۵ تا ۲۰ درصد از مجموع گونه‌های گیاهی شناخته‌ شده‌ ایران را در خود جای‌ داده است.

با این وجود، در دو سال گذشته و در پی حمله آفت «پروانه دُم قهوه‌ای» به جنگل‌های ارسباران، بخش وسیعی از درختان این منطقه خشک و یا بی‌برگ شده‌اند. این معضل درختان را بیش از هر زمان دیگری در مقابل آتش‌سوزی آسیب‌پذیر کرده است. در صورت تداوم بی‌اعتنایی سازمان حفاظت محیط‌زیست و مسوولین دولتی در استان آذربایجان شرقی نسبت به آسیب‌های ناشی از آفت پروانه دُم قهوه‌ای و آتش سوزی‌های پیاپی، این ذخیره‌گاه زیست‌کره در آستانه‌ آسیب‌های بدون بازگشت و نابودی قرار خواهد گرفت.