تداوم بازداشت‌ها در تبریز؛ ۶ فعال مدنی دیگر بازداشت شدند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_در تداوم بازداشت فعالان مدنی در تبریز، عصر روز ۳۱ تیر ۱۴۰۰، «امین ستاری رئوف»، فعال مدنی ساکن این شهر توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. از دلایل بازداشت و محل انتقال این زندانی سیاسی سابق اطلاعاتی در دست نیست.

به گزارش ایران وایر؛ امین ستاری رئوف از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری دی‌ ۱۳۹۶ است. این کنش‌گر مدنی، ۱۱ دی‌ ۱۳۹۶ توسط مأموران امنیتی بازداشت و پس از ۲۵ روز، با تودیع قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد.

او ۱۶ خرداد ۱۳۹۷ از سوی شعبه۲ دادگاه انقلاب تبریز به اتهام «اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت ملی»، به هفت ماه حبس تعزیری محکوم شد. ۲۷ شهریور همان سال و در سومین ماه حبس خود نیز دوباره همان شعبه دادگاه او را به اتهام «توهین به رهبری»، به شش ماه حبس تعزیری دیگر محکوم کرد.

شعبه ۱۱ اجرای احکام دادگاه انقلاب تبریز ۲۹ آبان ۱۳۹۷، بدون اطلاع این زندانی اقدام به تجمیع دو پرونده کرد. در پی آن، شعبه سوم تجدیدنظر استان آذربایجان شرقی احکام صادره را «خلاف بیّن شرع» دانست و حکم هفت ماه محکومیت تایید و اجرا شده او را به پنج سال حبس تعزیری و حکم شش ماه حبس وی را به دو سال حبس تعزیری افزایش داد.

ستاری رئوف تیر ۱۳۹۹، پس از گذراندن دو سال از دوران حبس خود، با تعلیق باقی مانده حبس از زندان تبریز آزاد شد.

روز پنج‌شنبه نیز پنج تن از فعالان مدنی تبریزی به نام‌های «رحیم ساسانیان»، «یاشار پیری»، «سعدالله ساسانیان»، «محسن عباس‌پور» و «محمد پورعلی» در شهر «خواجه» این شهرستان بازداشت شدند. آن‌ها پس از انتقال به بازداشتگاه اداره اطلاعات سپاه تبریز، صبح اول مرداد ۱۴۰۰ پس از ضبط گوشی‌های همراه‌شان آزاد شدند.

«شاهین برزگر»، فعال دانشجویی و مربی رقص آذربایجانی ساکن تبریز نیز ۳۱ تیر ۱۴۰۰ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.