تداوم بازداشت روح الله زیبائی و ابوالفضل انصاری, شهروندان بهائی

پایگاه خبری / تحلیلی نگامطی روزهای گذشته, علیرغم گذشت ۲ هفته از بازداشت “روح الله زیبائی” و “ابوالفضل انصاری”, دو تن از شهروندان بهائی ساکن کرج قرار بازداشت هر ۲ نفر این افراد برای مدت ۱ هفته دیگر تمدید شد

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز یکشنبه ۲۷ مردادماه ۱۳۹۸, قرار بازداشت “روح الله زیبائی” و “ابوالفضل انصاری”, دو تن از شهروندان بهائی ساکن کرج که ۲ هفته قبل توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند طی روز های گذشته برای مدت ۱ هفته دیگر تمدید شد. این تمدید در حالی است که برای آزادی “ابوالفضل انصاری” وثیقه و تودیع آن هنوز صورت نگرفته و این شهروند بهائی به همراه “روح الله زیبائی” در سلول انفرادی زندان رجائی شهر کرج محبوس و تحت بازجوئی میباشند. افزایش نگرانی از وضعیت جسمی این ۲ شهروند بهائی با توجه به بیماری قلبی “ابوالفضل انصاری” و بیماریهای متعدد “روح الله زیبائی” موجی از نگرانی را در خانواده این ۲ شهروند بهائی ایجاد کرده است. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ طی روز های گذشته قرار بازداشت موقت “روح الله زیبائی” و “ابوالفضل انصاری”, برای ۱ هفته دیگر تمدید شد. این تمدید قرار بازداشت در حالی است که تاکنون برای آزادی موقت “ابوالفضل انصاری” تعیین و تودیع قرار وثیقه صورت نگرفته و این شهروند بهائی کماکان در بازداشت بسر میبرد. تداوم بازداشت “ابوالفضل انصاری” در حالی است که وی به بیماری قلبی مبتلا است و قلب وی با باطری کار می کند لذا تداوم بازداشت وی و استرس و فشارهای روحی و روانی برای وی بسیار خطرناک است. همچنین “روح الله زیبائی” که از جانبازان جنگ ایران و عراق می باشد بدنش دارای ترکش است وی همچنین علیرغم قطع یک پا, بخشی از کبد و با دارا بودن فقط ۱ کلیه در وضعیت جسمانی مناسبی قرار ندارد و هر لحظه هر نوع خطری سلامت وی را تهدید می کند. 

این منبع مطلع همچنین گفت؛ “ابوالفضل انصاری” و “روح الله زیبائی”, در حال حاضر در سلول انفرادی اندرزگاه ۸ زندان رجائی شهر کرج که تحت نظر اطلاعات سپاه پاسداران می باشد محبوس و تحت بازجوئی قرار دارند و از حق هرگونه ملاقات و تماس تلفنی نیز محروم هستند.

“ابوالفضل انصاری”, شهروند بهائی ساکن مهرشهر کرج, در ساعات پایانی مورخ ۱۲ مردادماه ۱۳۹۸,  توسط افرادی که خود را مامور انتظامی معرفی کرده بودند بدون ذکر دلیل و یا ارائه حکم قضائی بازداشت و در حال حاضر در سلول انفرادی اندرزگاه ۸ زندان رجائی شهر کرج بسر می برد.