تدوام بازداشت‌ها در کردستان: طی دو هفته ۶۱ نفر بازداشت شدند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ در هفته‌های گذشته شهرهای کردنشین شاهد موج تازه‌ای از بازداشت‌های خودسرانه فعالان مدنی و محیط زیستی، بدون ارائه حکم قضایی از سوی نهادهای امنیتی بودند. تعداد افراد بازداشت شده در حال حاضر به ۶۱ نفر رسیده است.


به گزارش سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، در ادامه موج بازداشت‌های اخیر، با بازداشت محی‌الدین شامه، شهروند اهل بوکان در روز پنج‌شنبه تعداد افراد بازداشت شده طی هفته‌های اخیر در شهرهای کردنشین به ۶۱ نفر افزایش یافت. سه‌شنبه ۳۰ دی نیز در شهر بوکان دست‌کم ۱۹ شهروند دیگر بازداشت شده بودند.


اغلب این بازداشت شدگان به مکان نامعلومی منتقل شده‌اند و از محل دقیق نگهداری آنها اطلاعی در دست نیست.


به گزارش سازمان حقوق بشر کردستان پنجشنبه نیز پنج عضو گروه موسیقی زنان گلاریس در کرمانشاه به دلیل اجرای مشترک با خواننده زن و انتشار کلیپ‌های این اجرا در فضای مجازی به دادگاه احضار و برای آنها پرونده قضایی تشکیل شد.


اعضای این گروه پیشتر به دلیل انتشار کلیپ‌هایی از اجرای آواز توسط یک خواننده زن با احضار به «پلیس امنیت اخلاقی» شهر در مورد فعالیت‌های هنری خود مورد بازجویی قرار گرفته بودند.


زینب بایزیدی، فعال اجتماعی و زندانی سیاسی سابق، درباره بازداشت‌ فعالان مدنی کُرد پیش‌تر در مصاحبه با زمانه گفته بود کوچک‌ترین فعالیت‌ها در هر حوزه‌ای -زیست محیطی، سیاسی، فرهنگی و…- از سوی سازمان‌های اطلاعاتی در کُردستان به عنوان تهدیدی جدی، سازمان‌ یافته و امنیتی تلقی می‌شود: «در زمان بازداشت‌های فله‌ای بیش از هر زمانی این احتمال وجود دارد که نهادهای امنیتی به دنبال پرونده‌سازی علیه بازداشت‌شدگان باشند و چنین موضوعی در مرحله اول بستگی دارد به اینکه چقدر امکان عملی کردن نقشه و سناریوی از پیش تعیین شده را دارند.»


فعالان مدنی کُرد و سازمان‌های حقوق بشری بارها نسبت به موج گسترده بازداشت‌ها و تشدید سرکوب در کردستان هشدار داده‌اند.


آنها علاوه بر بازداشت خودسرانه و بدون اطلاع شهروندان کُرد، در شرایطی که اکثر مناطق کُردنشین به دلیل شیوع ویروس کرونا در وضعیت نامناسبی قرار دارد، نسبت به سلامت و محل نگهداری افراد بازداشت شده، با توجه به اینکه اطلاعی از محل نگهداری و وضعیت تعدادی از آنها در دست نیست، ابراز نگرانی کرده‌اند.