ترامپ از توافق صلح بحرین و اسرائیل خبر داد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در توییتر خود از توافق “تاریخی” اسرائیل و بحرین و “پیمان صلح” میان دو کشور خبر داده است.

آقای ترامپ گفته که بحرین دومین کشور عربی است که در یک ماه گذشته با اسرائیل پیمان دوستی می‌بندد.

دهه‌هاست بیشتر کشورهای عرب جهان برقراری روابط با اسرائیل را به رفع مشکل فلسطینیان موکول کرده بودند.

در بیانیه مشترک آمریکا، اسرائیل و بحرین آمده است که سران این سه کشور امروز با هم صحبت کرده و توافق کردند که پادشاهی بحرین و اسرائیل روابط دیپلماتیک خود را به طور کامل آغاز کنند.

از راست جرد کوشنر مشاور ارشد و داماد ترامپ، دونالد ترامپ و مایک پنس معاون اول رئیس جمهور آمریکا هنگام اعلام خبر برقراری روابط اسرائیل و بحرین
در بیانیه مشترک ابراز امیدواری شده که این اقدام به ثبات و امنیت بیشتر منطقه کمک کند.

پیش از این گزارش‌های تایید نشده‌ای از توافق اسرائیل و بحرین برای عادی‌سازی روابط منتشر شده بود. اتفاقی که ایران به زیان منافع خود می‌داند.

خبر توافق اسرائیل و امارات متحده عربی را هم دونالد ترامپ اعلام کرده بود.

در حال حاضر فقط چهار کشور عرب اسرائیل را به رسمیت شناخته‌اند: مصر، اردن، امارات متحده عربی و از امروز بحرین.

از زمان اعلام استقلال اسرائیل در سال ۱۹۴۸، مصر در سال ۱۹۷۹، اردن در سال ۱۹۹۴، و امارات متحده عربی و بحرین هم به فاصله یک ماه در سال ۲۰۲۰ با اسرائیل توافق امضا کردند.

اما امارات متحده عربی و بحرین اولین و دومین کشورهای حاشیه خلیج فارس هستند که روابط خود را با اسرائیل آغاز می‎کنند.

اتفاقی که در جوار مرزهای آبی، ایران را نگران کرده است.

رهبر جمهوری اسلامی و مقام‌های نظامی ایران به شدت به عادی سازی روابط امارات متحده عربی با اسرائیل واکنش نشان داده‌اند. آیت‌الله علی خامنه‌ای اقدام امارات متحده عربی را “خیانت” به جهان اسلام و فلسطینیان توصیف کرد و رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران گفت که اگر اتفاقی در خلیج فارس بیفتد ایران آن را از چشم امارات متحده عربی می‌بیند.

اسرائیل تا یک ماه پیش با هیچ کدام از کشورهای حاشیه خلیج فارس روابط رسمی نداشت، اما روابط تجاری میان اسرائیل و برخی کشورهای عربی این منطقه در جریان بود، با این حال به دلیل حمایت این کشورها از فلسطینیان، رابطه دیپلماتیک برقرار نشده است.

کشورهای عرب از برقراری رابطه با اسرائیل سر باز زده‌اند و می‌گویند اول باید بحران فلسطین حل شود.

در بیانیه مشترک امروز تاکید شده که دو طرف اسرائیل و بحرین به تلاش برای حل بحران اسرائیل و فلسطینیان ادامه خواهند داد.

همچنین مراسم امضای این توافق‌نامه نیز در تاریخ ۱۵ سپتامبر ماه جاری در کاخ سفید برگزار خواهد شد و طبق بیانیه مذکور حمد بن عیسی آل خلیفه، پادشاه بحرین نیز بنابه دعوت ترامپ در این مراسم حضور خواهد یافت.