ترامپ از شرکت‌های آمریکایی خواست دنبال جایگزین دیگری به جای چین باشند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، دونالد ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده، از شرکت‌های آمریکایی خواست هر چه سریع‌تر دنبال جایگزین دیگری به جای تجارت با چین باشند.

رییس جمهوری آمریکا، شامگاه جمعه اول شهریور ماه در پیامی در شبکه اجتماعی توییتر نوشت «صادقانه بگویم ما به چین نیازی نداریم». به گفته ترامپ، آمریکا بدون چین وضعیت بهتری دارد.

رییس جمهوری آمریکا، در پیام خودش نوشت که چین سال‌ها و دهه‌ها، مقادیر زیادی پول از طریق آمریکا به دست آورده است و چین را متهم کرد که با دزدیدن حق «مالکیت معنوی»، صدها میلیارد دلار به دست آورده است.

در ادامه رقابت‌های تجاری میان چین و آمریکا، پکن روز جمعه اعلام کرد بر ۳۰۰ میلیارد دلار کالای آمریکایی، بین پنج تا ۱۰ درصد تعرفه اضافی وضع خواهد کرد که بیش از پنج هزار قلم کالای آمریکایی مشمول این تعرفه‌های جدید خواهند شد.

ترامپ پیشتر گفته بود که از اول ماه سپتامبر، ۱۰ درصد تعرفه اضافی بر ۳۰۰ میلیارد دلار کالای وارداتی از چین وضع خواهد شد. هرچند بعدها اعلام شد که اجرای این تصمیم، برای سه ماه به تعویق افتاده است.

دولت آمریکا پیش از این بر۲۵۰ میلیارد دلار کالای وارداتی از چین، ۲۵ درصد تعرفه در نظر گرفته بود. با این حال، رییس جمهوری آمریکا در پاسخ تصمیم روز جمعه پکن اعلام کرد که از روز اول اکتبر،  کمتر از ۴۰ روز دیگر، این ۲۵درصد، به ۳۰درصد افزایش می‌یابد.

گزارش از ایران اینترنشنال