ترامپ: حضور نظامی آمریکا در عراق به خاطر ایران است

پایگاه خبری / تحلیلی نگامآقای ترامپ می‌گوید آمریکا چشم‌انتظار روزی است که مجبور به نگهداری نیروهای نظامی در عراق نباشد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور ایالات متحده، روز پنج‌شنبه تأکید کرد که حضور اندک نیروهای آمریکایی در عراق به این خاطر است که همسایه‌اش ایران اقدامی انجام ندهد.

این اظهارات در آستانه دیدار آقای ترامپ و مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق در روز پنج‌شنبه ۳۰ مرداد در واشینگتن بیان شده است.

آقای ترامپ در آستانه این دیدار به خبرنگاران گفت که ایالات متحده نیروهای نظامی اندکی در عراق دارد و علت آن نیز جلوگیری از تحرکات احتمالی ایران در این کشور است.

او اضافه کرد که آمریکا چشم‌انتظار روزی است که مجبور به نگهداری نیروهای نظامی در عراق نباشد.

در پی کشته شدن قاسم سلیمانی در حمله پهپادهای آمریکایی در نزدیکی فرودگاه بغداد در دی‌ماه سال گذشته، انتقادها در این کشور از حضور نظامی آمریکا افزایش یافت و پارلمان عراق نیز رأی به خروج نیروهای نظامی خارجی، از جمله آمریکایی از این کشور داد.

اما آقای ترامپ در آن زمان نیز اعلام کرد که آمریکا میلیاردها دلار در پایگاه‌های نظامی عراق سرمایه‌گذاری کرده و اگر عراق خواهان خروج نیروهای آمریکایی است باید خسارت آمریکا را پرداخت کند، وگرنه با تحریم مواجه خواهد شد.

آمریکا که منتقد «رفتارهای مخرب» ایران در منطقه خاورمیانه است، جمهوری اسلامی را به ایجاد و حمایت گروه‌های شیعی شبه‌نظامی در منطقه، خصوصاً گروه‌هایی مانند حشد شعبی در عراق متهم می‌کند و ایران نیز در مقابل بارها خواهان خروج نیروهای آمریکا از عراق است.

مصطفی الکاظمی که از ماه آوریل، سه ماه بعد از کشته شدن سلیمانی و در پی استعفای دولت عادل عبدالمهدی به خاطر اعتراضات مردمی، نخست‌وزیر عراق شد، روابط خوبی با آمریکا دارد. او البته پیش از دیدار از آمریکا نیز به ایران سفر کرده بود و از جمله با آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی دیدار داشت.

ایالات متحده در حال حاضر پنج هزار نیروی نظامی در عراق دارد، و روابط تجاری گسترده‌ای نیز با این کشور ایجاد کرده است. روز چهارشنبه پنج شرکت عمده نفت و گاز، همچنین برق آمریکایی بیش از هشت میلیارد دلار قرارداد با عراق امضا کردند.

امضای قراردادها بعد از دیدار آقای کاظمی با وزیر انرژی آمریکا اتفاق افتاد.

آقای ترامپ نیز در دیدار با نخست‌وزیر عراق به این موضوع اشاره کرد و گفت شرکت‌های آمریکایی در بسیاری از پروژه‌های عراقی حضور دارند و آقای کاظمی نیز گفت که از حضور شرکت‌ها و سرمایه‌های آمریکایی در عراق استقبال می‌کند.

صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرده که عراق در سال جاری با رشد اقتصادی منفی ۴.۷ درصدی، کسری بودجه ۳۹ میلیارد دلاری (معادل ۲۲ درصد از کل تولید ناخالص داخلی) مواجه شود و بدهی ناخالص دولت با جهشی تقریبا دو برابری به ۱۴۳ میلیارد دلار (معادل ۸۲ درصد از کل تولید ناخالص داخلی) اوج بگیرد.

عراق به شدت نیازمند حضور شرکت‌ها و جذب سرمایه‌های خارجی است.

مرکز آمار آمریکا می‌گوید در نیمه اول سال جاری میلادی، عراق ۲.۲ میلیارد دلار صادرات و ۳۸۵ میلیون دلار واردات از آمریکا داشته است.