ترامپ خواستار بازگشت روسیه به G7 شد

پایگاه خبری / تحلیلی نگامرئیس جمهور آمریکا به صورت علنی حمایت خود برای بازگشت روسیه به گروه G7 را اعلام کرد

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا پیش از دیدار با کلائوس یوهانیس همتای رومانیایی خود در دفتر بیضوی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: به نظر من بسیار مناسب است شاهد بازگشت روسیه به جمع پیشرفته‌ترین اقتصادهای دنیا باشیم و گروه ۷ به G8 تبدیل شود.

وی ضمن متهم کردن باراک اوباما رئیس جمهور سابق این کشور در زمینه مسبب بودن خروج روسیه از G8، گفت: بهتر است روسیه به کشورهای گروه صنعتی بازگردد.

ترامپ در رابطه با مذاکرات صلح افغانستان گفت: جنگ در افغانستان حدود ۱۸ سال است که ادامه دارد و این مسئله بسیار احمقانه است. در زمینه صلح در افغانستان با تمام طرف ها مذاکره کرده ایم. این مذاکرات تا کنون به خوبی پیش رفته است. ما خواهان آن هستیم که جنگ را در یک هفته پایان دهیم اما نمی خواهیم ۱۰ میلیون افغان کشته شوند. افغانستان منطقه خطرناکی است و ما از نزدیک پیگیری می کنیم.

گروه ۷ متشکل از ایالات متحده آمریکا، آلمان، انگلیس، ژاپن، فرانسه، کانادا و ایتالیا است که به عنوان گروه کشورهای دارای بزرگترین اقتصاد جهان شناخته می شود.

روسیه در سال ۲۰۱۴ از گروه ۸ کشور صنعتی کنار گذاشته شد و از آن زمان تاکنون نشست مزبور در قالب G7 برگزار می‌شود.

این نخستین بار نیست که ترامپ از بازگشت روسیه به جمع گروه G7 حمایت می‌کند. او سال گذشته هم در آستانه برگزاری نشست گروه ۷ خواستار بازگشت روسیه به جمع این کشورها شده بود.

خبرگزاری آناتولی