ترامپ: نظامیان ما برای مقابله با ایران در عراق هستند ، عراق کشور مستقلی است و خودش نخست‌وزیر دارد ، به زودی از آنجا خارج می‌شویم / الکاظمی: به دنبال تقویت روابط با آمریکا هستیم / واشنگتن به عراق در مقابله با داعش یاری رساند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در دیدار با الکاظمی گفت: عراق یک کشور مستقل و دارای دولت خوبی است که قادر به حل و فصل پرونده‌های مهم است و نیازی نیست که برای مدت طولانی در این کشور باقی بمانیم. آمریکا قدرتمندترین ارتش را در جهان دارد و قادر به دفع هرگونه حمله در عراق و یا در هر مکان دیگری است.

ترامپ: نظامیان ما برای مقابله با ایران در عراق هستند / عراق کشور مستقلی است و خودش نخست‌وزیر دارد/ به زودی از آنجا خارج می‌شویم


دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در دیدار با الکاظمی نخست وزیر عراق، با بیان اینکه شمار محدودی از نیروهای این کشور در عراق حضور دارند مدعی شد هدف از حضور این نیروها در این کشور خاورمیانه مقابله با ایران است. وی افزود: «ما شمار محدودی نیرو در عراق داریم ولی آنها آنجا هستند تا اگر ایران اقدامی انجام دهد با آن مقابله کنند.»

رئیس‌جمهور آمریکا روز پنجشنبه مدعی شد هدف آمریکا از نگه داشتن نیروهایش در عراق مقابله با تحرکات احتمالی ایران است.

به گزارش فارس، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا با بیان اینکه شمار محدودی از نیروهای این کشور در عراق حضور دارند مدعی شد هدف از حضور این نیروها در این کشور خاورمیانه مقابله با ایران است.

ترامپ گفت: «ما شمار محدودی نیرو در عراق داریم ولی آنها آنجا هستند تا اگر ایران اقدامی انجام دهد با آن مقابله کنند.»

رئیس‌جمهور آمریکا مدعی شد کشورش در بسیاری از پروژه‌های استخراج نفت در عراق مشارکت می‌کند.

او همچنین گفت که آمریکا حضور محدود نظامی خود در سوریه را حفظ کرده‌ و در آینده آن را مورد ارزیابی قرار خواهد داد.

مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق در این کنفرانس خبری مدعی شد آمریکا به عراق در زمینه شکست داعش و سرنگونی صدام کمک کرده است.

او گفت: «ما به دنبال ایجاد رابطه‌ای قوی با آمریکا هستیم که مبتنی بر منافع مشترک بین دو کشور و چشم‌انداز آینده‌ای بهتر برای مردم عراق و ایالات متحده باشد.»

رئیس‌جمهور آمریکا در ادامه در پاسخ به سئوال یک خبرنگار مبنی بر اینکه آمریکا چه کمکی به عراق برای مقابله با «شبه‌نظامیان» و برقراری دموکراسی خواهد کرد، گفت: «کاری که ما انجام می‌دهیم این است که هر جا بتوانیم کمک می‌کنیم.»

وی در ادامه تصریح کرد: «اما عراق یک کشور مستقل است که نخست‌وزیر و مقام‌های مسئول دارد که این کشور را اداره می‌کنند. ما مدت‌های مدید در عراق حضور داشته‌ایم.»

ترامپ همچنین تأکید کرد: «ما در آنجا بوده‌ایم و حالا داریم از آنجا خارج می‌شویم. به زودی عراق را ترک می‌کنیم. رابطه‌مان خوب است. توافق‌های نفتی عظیمی با عراق امضا می‌کنیم.»

ترامپ در دیدار با الکاظمی: نیازی نیست که برای مدت طولانی در عراق بمانیم


دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در دیدار با الکاظمی گفت: عراق یک کشور مستقل و دارای دولت خوبی است که قادر به حل و فصل پرونده‌های مهم است و نیازی نیست که برای مدت طولانی در این کشور باقی بمانیم. آمریکا قدرتمندترین ارتش را در جهان دارد و قادر به دفع هرگونه حمله در عراق و یا در هر مکان دیگری است.

رئیس جمهوری آمریکا در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با نخست‌وزیر عراق بر حمایت واشنگتن از بغداد تأکید کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از بغداد الیوم، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق اظهار کرد، نیروهای عراق نقش مهمی را در زمینه مقابله با داعش ایفا کردند.

وی افزود: اربیل و بغداد همکاری خوبی در جریان جنگ علیه داعش داشتند و ما از آن حمایت کردیم.

ترامپ تصریح کرد: ما از عراق حمایت خواهیم کرد تا این کشور قادر به دفاع از خود باشد و منتظر روزی هستیم که دیگر نیازی به حضور نیروهای ما نباشد.

وی همچنین گفت: عراق یک کشور مستقل و دارای دولت خوبی است که قادر به حل و فصل پرونده‌های مهم است و نیازی نیست که برای مدت طولانی در این کشور باقی بمانیم. آمریکا قدرتمندترین ارتش را در جهان دارد و قادر به دفع هرگونه حمله در عراق و یا در هر مکان دیگری است.

ترامپ در ادامه به مشارکت کشورش در روند اکتشاف نفت در عراق اشاره کرد.

در همین حال، دفتر مصطفی الکاظمی در بیانیه‌ای درباره جزئیات دیدار پنجشنبه الکاظمی و ترامپ نوشت که در جریان این دیدار دباره تقویت روابط میان دو کشور، اوضاع منطقه و چالش‌هایی که عراق با آن مواجه است، رایزنی شد.

طبق این بیانیه، الکاظمی در دیدار با ترامپ از مواضع آمریکا و حمایت آن از عراق در جریان جنگ علیه داعش و همچنین کمک به آن برای براندازی رژیم سابق این کشور تشکر و قدردانی کرد.

الکاظمی همچنین گفت که دولتش به برقراری روابط میان عراق و آمریکا برپایه اقتصادی و منافع مشترک امید دارد.

وی همچنین از سرمایه‌گذاری آمریکا در عراق استقبال کرد و افزود: اجازه هیچ تهدیدی از جانب هیچ کشوری علیه عراق را نمی‌دهیم و نمی‌گذاریم که عراق نقطه‌ای برای تهدید همسایگانش باشد.

نخست‌وزیر عراق در ادامه به روند دیپلماتیکی که بغداد در قبال تجاوزات ترکیه در پیش گرفته است، اشاره کرد و افزود: گفت وگویی با ترکیه برای بهتر کردن وضعیت کنونی وجود دارد و امیدواریم که این مشکل در سریع‌ترین زمان ممکن حل و فصل شود، چراکه با حاکمیت عراق در ارتباط بوده و ترکیه باید وضعیت کنونی آن را درک کند.

در مقابل دونالد ترامپ نیز بر تداوم حمایت واشنگتن از بغداد تأکید کرد و گفت: عراق کشوری مستقل و دارای حاکمیت است و ما روابط خوبی با آن داریم و آماده هرگونه کمک به آن هستیم و روابط میان ما پس از سرکار آمدن الکاظمی توسعه یافته است.

طبق بیانیه دفتر الکاظمی، دو طرف همچنین درباره همکاری امنیتی و آغاز مرحله جدیدی از این همکای در زمینه آموزش و مسلح کردن نیروهای عراقی رایزنی کردند.

بغداد الیوم نیز بیانیه مشترک دیدار الکاظمی و ترامپ را منتشر کرد.

در این بیانیه آمده است: شراکت راهبردی و استراتژیک میان آمریکا و عراق بر پایه تمایل مشترک دو طرف به “امنیت و شکوفایی” است.

طبق این بیانیه، ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا و نیروهای عراقی به همراه یکدیگر خلافت ادعایی داعش را نابود کردند و به تلاش در این زمینه ادامه می‌دهند.

مصطفی الکاظمی نیز پس از دیدار با ترامپ در توییتی نوشت: دیدار مفیدی را با ترامپ به پایان رساندیم و وارد مرحله جدیدی از همکاری برای درهم کوبیدن عناصر داعش و تقویت شراکت اقتصادی‌مان می‌شویم.

الکاظمی در ادامه این توییت نوشت: از ترامپ و دوستان آمریکایی‌مان به دلیل کمک به ما در جنگ علیه داعش تشکر و قدردانی می‌کنیم.

الکاظمی: به دنبال تقویت روابط با آمریکا هستیم / واشنگتن به عراق در مقابله با داعش یاری رساند


«مصطفی الکاظمی»، نخست‌وزیر عراق که به واشنگتن سفر کرده در دیدار با رئیس جمهور آمریکا گفت که بغداد به دنبال تقویت روابط خود با واشنگتن است. کاظمی گفت: « آمریکا به عراق در مقابله با گروه‌ ترورستی داعش یاری رساند و ما در راستای ایجاد روابطی که به نفع مصالح دو کشور باشد، همکاری و تلاش می‌کنیم».

نخست‌وزیر عراق در دیدار با رئیس جمهور آمریکا تأکید بر تقویت روابط بین این دو کشور، مداخلات ترکیه در شمال عراق را مردود دانست.

به گزارش فارس، «مصطفی الکاظمی»، نخست‌وزیر عراق که به واشنگتن سفر کرده در دیدار با رئیس جمهور آمریکا گفت که بغداد به دنبال تقویت روابط خود با واشنگتن است.

کاظمی عصر امروز پنجشنبه در کاخ سفید مورد استقبال دونالد ترامپ قرار گرفت و طی نشست خبری مشترکی، مداخلات ترکیه در شمال کشورش را مردود دانست و گفت که عراق هرگز اجازه مداخله به آنکارا در شمال این کشور را نخواهد داد.

نخست‌وزیر عراق همچنین اظهار داشت که دولت عراق از مشارکت و سرمایه‌گذاری ایالات متحده آمریکا در عراق استقبال می‌کند و به دنبال تقویت روابط دوجانبه است.

کاظمی گفت: « آمریکا به عراق در مقابله با گروه‌ ترورستی داعش یاری رساند و ما در راستای ایجاد روابطی که به نفع مصالح دو کشور باشد، همکاری و تلاش می‌کنیم».

رئیس جمهور آمریکا نیز در این نشست خبری مدعی شد که عراق دارای حاکمیت سیاسی است و از این رو، مناسب نیست که آمریکایی‌ها برای مدت طولانی در این کشور حضور نظامی داشته باشند.

رسانه‌های عراقی امروز عصر از قول ترامپ نوشتند که او گفته است شمار بسیار کمی از نیروهای آمریکا در عراق مانده و آن‌ها نیز در عرض سه سال آینده، خاک این کشور را ترک خواهند کرد.

القدس العربی: سایه ایران بر سر سفر الکاظمی به واشنگتن / آمریکا و عراق هر یک به دنبال چه چیزی هستند؟


واقعیت آن است که عراق به دنبال تحقق نیاز‌ها و منافع استراتژیک خود در دوره بعدی است، دولت الکاظمی نیاز به تعهداتی از سوی ایالات متحده دارد، تا بتواند با چالش‌های واقعی که مهمترین آن‌ها نجات اقتصاد رو به فروپاشی، دور کردن شبح بازگشت داعش و کنار کشیدن عراق از آثار درگیری آمریکا و ایران، مقابله کند.

فراس إلیاس در القدس العربی نوشت: ایالات متحده موفقیت در دست یابی به توافق‌هایی با طرف عراقی در جریان سفر الکاظمی به واشنگتن را فرصت خوبی برای ترامپ می‌داند تا از یکی از پرونده‌های مهم در رقابت انتخاباتی با بایدن رهایی یابد، بویژه انکه رقیب دموکرات او، بایدن، بار‌ها اعلام کرده است که امریکا در حمله به عراق اشتباه کرده است.

به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»، در ادامه این مطلب آمده است: در سمت مقابل، عراق هم رسیدن به یک حالت استراتژیک ثابت با ایالات متحده را ضروری می‌داند و این استقرار به نوبه خود از طبیعت مشکلات استراتژیکی که عراق درگیر آن است، تاثیر می‌پذیرد.

با توجه به مرکزیت عراق در دو محیط منطقه‌ای و بین المللی، می‌توان گفت: موانع استراتژیک فراوانی سر راه مذاکرات این کشور با آمریکاست و این مذاکره، واکنش‌های متعددی را به دنبال دارد.

عراق به یک استراتژی جدید برای داشتن نیرو‌های نظامی قدرتمند نیاز دارد، تا بتواند با چالش‌هایی نظیر داعش و تامین امنیت مرز‌های خود با سوریه، ترکیه و ایران، مقابله کند. بنابراین، سفر الکاظمی می‌تواند درآمدی برای ارزیابی دوباره روابط امنیتی بین عراق و ایالات متحده باشد، به نحوی که آمریکا نقش قاطعی در افزایش توانایی نظامی و امنیتی عراق که در جریان جنگ با داعش به تحلیل رفته، ایفا کند.

طبق ارزیابی‌های آمریکا، نیرو‌های نظامی عراق به عملیات آموزشی در یک دوره ۳ تا ۵ ساله نیاز دارند، تا بتوانند توان نظامی از دست رفته خود را بازیابند.

علاوه بر این، نیروی هوایی عراق نیز بسیار محدود است و با اینکه برخی جنگنده‌های آمریکایی طراز اف ۱۶ را در خود دارد، نیاز بیشتری به افزایش ظرفیت‌های خود دارد. در واقع عراق بدون حمایت هوایی جنگنده‌های وابسته به نیرو‌های ائتلاف، موفق به شکست داعش نمی‌شد.

در این میان، ایالات متحده می‌داند که دست یابی به تعهدات مهم و گسترده از سوی الکاظمی، می‌تواند باعث ایفای نقش فعالتری از سوی آمریکا در میدان عراق شود، بویژه اگر این باید‌ها به نیروی نظامی حاضر در عراق و تامین منافع آمریکا در برابر ایران و هم پیمانان آن در عراق مربوط شود. افزون بر این، ایالات متحده می‌داند که با فشار بر عراق، می‌تواند آن را به سمت انتخاب یک منبع تامین انرژی دیگر، به جای ایران سوق دهد، چرا که ادامه واردات انرژی از ایران، از تاثیرگذاری سیاست تحریم‌های آمریکا علیه ایران می‌کاهد.

واقعیت آن است که عراق به دنبال تحقق نیاز‌ها و منافع استراتژیک خود در دوره بعدی است، دولت الکاظمی نیاز به تعهداتی از سوی ایالات متحده دارد، تا بتواند با چالش‌های واقعی که مهمترین آن‌ها نجات اقتصاد رو به فروپاشی، دور کردن شبح بازگشت داعش و کنار کشیدن عراق از آثار درگیری آمریکا و ایران، مقابله کند.

بیانیه مشترک نخست‌وزیر عراق و رئیس‌جمهور آمریکا؛ شراکت راهبردی عراق و آمریکا مبتنی بر تمایل مشترک در زمینه برقراری امنیت


نخست‌وزیر عراق و رئیس‌جمهور آمریکا در بیانیه مشترکی درباره شراکت راهبردی دو کشور، تأکید کردند که این شراکت مبتنی بر تمایل دو طرف است.

 «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا و «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر عراق بیانیه مشترکی درباره شراکت راهبردی بغداد و واشنگتن صادر کردند.

طبق گزارش خبرگزاری رسمی عراق «واع»، در این بیانیه آمده است: «شراکت راهبردی عراق و آمریکا مبتنی بر تمایل مشترک در زمینه برقراری امنیت و رونق [کشور] است».

در ادامه این بیانیه بدون اشاره به اذعان مقامات عراقی به همکاری‌های ایران در مبارزه با عناصر سازمان تروریستی داعش در عراق، نوشته شده است: ‌«با یکدیگر، ائتلاف بین‌المللی ضد سازمان داعش به رهبری آمریکا و نیروهای امنیتی عراق توانستند داعش و خلافت آن را نابود کنند. ما به هماهنگی ادامه می‌دهیم به خاطر اینکه مطمئن شویم داعش دیگر برای عراق یا هر کشور دیگری تهدید محسوب نمی‌شود».

در این بیانیه همچنین آمده است: «ما بار دیگر، بر پایبندی طولانی‌مدت به هماهنگی‌های امنیتی دوجانبه در راستای ساخت توان ارتش عراق و مقابله با اقداماتی که منافع مشترک ما را تهدید می‌کند، تأکید می‌کنیم. همکاری امنیتی ما اساس توسعه همکاری‌ در زمینه‌های اقتصادی، انسانی، سیاسی و فرهنگی را تشکیل می‌دهد».

در بخش این بیانیه به همکاری‌های دو طرف در زمینه مبارزه با ویروس کرونا و اقدام مشترک در این زمینه اشاره شده است.

پیشتر، دفتر نخست‌وزیری عراق طی بیانیه‌ای اعلام کرده بود که الکاظمی روز سه‌شنبه – ۱۸ آگوست بغداد را به مقصد آمریکا ترک کرده است. در این سفر، دور دوم گفت‌و‌گوی راهبردی بغداد-واشنگتن برگزار شد.

الکاظمی: ترامپ گفت نیروهای آمریکایی ظرف سه سال آتی از عراق خارج می‌شوند


مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق به نقل از رئیس جمهور آمریکا گفت که نیروهای آمریکایی طی سه سال آتی، از عراق خارج خواهند شد و آنان در پی استقرار نیروهای خود در خارج از عراق هستند.

نخست وزیر عراق به نقل از رئیس جمهور آمریکا گفت که نیروهای آمریکایی طی سه سال آتی، از عراق خارج خواهند شد و آنان در پی استقرار نیروهای خود در خارج از عراق هستند.

مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق که هم اکنون در آمریکا حضور دارد، دیدار خود را دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور را «مهم و موفقیت‌آمیز» توصیف کرد.

خبرگزاری رسمی عراق (واع) به نقل از الکاظمی گزارش داد: «طرفین عراقی و آمریکایی از این دیدار، خشنود خارج شدند.. در این دیدار درباره همکاری اقتصادی، امنیتی و ارزیابی مجدد حضور آمریکا در عراق، صحبت شد».

وی ادامه داد: «در جریان گفت‌وگوی راهبردی به ریاست وزیر خارجه [عراق] و همتای آمریکایی وی، بر سر یک سری اصول توافق شد که همه آن، در راستای منافع ملت عراق است؛ [اصولی] که مربوط به حضور آمریکا، تعیین مجدد جدول زمانی و بازاستقرار آن در خارج از عراق است».

نخست وزیر عراق با بیان اینکه در این گفت‌وگو، بر سر «تشکیل یک تیم فنی برای ایجاد مکانیزم این استقرار در خارج از عراق» توافق شد، خاطر نشان کرد، برای نخستین بار بود که آمریکا نسبت به مطالبات دولت عراق، موضع روشن داشت و این مواضع را درک می‌کرد.

الکاظمی همچنین خاطر نشان کرد، ترامپ تأکید کرد که «نیروهای آمریکایی طی سه سال آتی، از عراق خارج خواهند شد و آنان در پی استقرار آنها در خارج از عراق هستند».

وی با اشاره به امضای چند یادداشت تفاهم در زمینه نفت و انرژی با طرف آمریکایی، گفت: «مهمترین [یادداشت] در زمینه نفت در استان ذی‌قار بود که یک طرح راهبردی است و فواید بسیاری برای مردم این استان و عراق دارد».

این مسئول عراقی با بیان اینکه «دیدگاه و منافع عراق را دیگران تعیین نمی‌کنند»، خبر داد که به طرف آمریکایی گفته است که در پی روابط یک کشور با کشور است و منافع عراق است که این رابطه را تعیین می‌کند.

الکاظمی با اشاره به اینکه به طرف آمریکایی گفته که بر اساس حاکمیت عراق، رفتار می‌کند، درباره ترکیه هم گفت: «ترکیه کشور همسایه و بسیار مهمی است، ولی در عین حال، مخالف تجاوز ترکیه به خاک عراق هستیم».

وی با تأکید بر اینکه، قانون اساسی عراق اجازه نمی‌دهد که محلی برای تجاوز به همسایگانش باشد، از سفر آتی خود به اردن خبر داد و گفت که اواسط هفته بعد، راهی این کشور خواهد شد.