ترامپ نمی‌تواند قرارداد بوئینگ را لغو کند

نگام، اقتصادی- وزیر راه و شهرسازی ایران می‌گوید قرارداد با کمپانی بوئینگ با فرمان رئیس جمهوری آمریکا لغو نمی‌شود زیرا قراردادی تجاری است. آخوندی افزوده که دو هواپیمای دیگر در اسفند به ناوگان ایران افزوده می‌شوند.

وزیر راه ایران در واکنش به خبرهایی مبنی بر احتمال لغو قرارداد معامله ۱۰۰ هواپیمای بوئینگ، اعلام کرد که چنین اتفاقی نخواهد افتاد.

عباس آخوندی، روز پنجشنبه ۱۴ بهمن از افتتاح پروژه‌های جدید در حوزه حمل و نقل ریلی، آزادراه‌ها و نوسازی ناوگان هوایی خبر داد و گفت ورود دو هواپیمای دیگر در ماه اسفند، جزو این طرح‌هاست.

آخوندی این احتمال را که معامله با بوئینگ با فرمان ترامپ  لغو شود، رد کرد و گفت: « چنین اتفاقی نمی‌افتد، چرا که این یک قرارداد تجاری است.»

فرهاد پرورش، مدیرعامل ایران ایر، در ۲۱ آذر از نهایی شدن قرارداد فروش ۸۰ فروند بوئینگ به ایران خبر داده بود. نماینده بوئینگ نیز هم‌زمان اعلام کرد که قرارداد با تأیید دولت آمریکا به سرانجام رسیده است.

لغو تحریم فروش هواپیما به ایران یکی از موارد مندرج در برجام بود اما جمهوریخواهان کنگره آمریکا با این استدلال که دولت ایران با استفاده از بوئینگ می‌تواند به جابجایی «تروریست‌ها» در خاورمیانه دست بزند، طرح منع معامله بوئینگ با ایران را به مجلس بردند.

رئیس کمیسیون مالی مجلس آمریکا در بحث‌های کنگره از جمله گفته بود: «طرح توقف فروش بوئینگ برای اطمینان از این امر است که هواپیماهای ساخت آمریکا هرگز برای کشتن آمریکایی‌ها یا متحدان آنها به کار نرود.»

اواخر سپتامبر ۲۰۱۶، خزانه‌داری آمریکا فروش بوئینگ به ایران را تأیید کرد. در توافقنامه ایران و آمریکا برای فروش بوئینگ تأکید شده‌است که استفاده از این بوئینگ‌ها محدود به اهداف تجاری باقی می‌ماند.

ممنوعیت فروش هواپیماهایی که از عمر ساخت ‌آنها ۱۵ سال کمتر می‌گذرد، بخشی از تحریم‌های اقتصادی علیه ایران بود.

کلیه هواپیماهای بوئینگ ایران، متعلق به دوران پیش از انقلاب هستند و از عمر آنها دستکم ۳۸ سال می‌گذرد.

اگر طرح ممنوعیت فروش هواپیما به ایران در کنگره آمریکا تصویب می‌شد، معامله سایر شرکت‌های هواپیماسازی با ایران نیز به خطر می‌افتاد زیرا تقریبا ده درصد قطعات تمامی هواپیماها در دنیا ساخت کمپانی‌های آمریکایی هستند و فروش آنها بدون مجوز ایالات متحده ناممکن است.

اولین هواپیمایی که ایران پس از برجام خریده و تحویل گرفته، از نوع ایرباس آ۳۲۱ است. این هواپیما ۲۰ روز قبل وارد ایران شد. این نخستین هواپیمای دست اول و “صفر” بود که پس از ۳۸ سال وارد ایران شد.

وزیر راه ایران افزوده که از یک ماه پیش، فراخوانی به منظور ایجاد ترمینال ۲۵ میلیون نفری در فرودگاه امام خمینی صورت گرفته که کشورهای مختلفی در آن شرکت کرده‌اند و کار به بهترین پیشنهاد واگذار خواهد شد.