ترامپ همچنان پیشمان نیست؛ سخنانم درباره کنگره مناسب بود

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ رئیس‌جمهوری آمریکا گفت که سخنرانی هفته گذشته او خطاب به هوادارانش قبل از هجوم آن‌ها به کنگره «کاملا مناسب» بوده است. دونالد ترامپ در بخش دیگری از سخنانش گفت: «احتمال طرح استیضاح» خشم شدیدی در کشور برانگیخته است.


او سپس افزود که «هیچ خشونتی» نمی‌خواهد. این نخستین گفت‌وگوی ترامپ با خبرنگاران پس از حمله به ساختمان کنگره بود. او در مورد موضوع استیضاح گفت: «این کاری که آن‌ها می‌خواهند انجام بدهند خیلی بد است. ولی ما خشونت نمی‌خواهیم. خشونت هرگز».


در جریان هجوم خشونت‌طلبان هوادار ترامپ به ساختمان کنگره آمریکا در روز ۱۷ دی‌ماه پنج نفر، از جمله یک مامور پلیس، کشته شدند.

دموکرات‌ها و تعدادی از جمهوریخواهان معتقدند که سخنان ترامپ نقش مهمی در تشویق هوادارانش به خشونت داشته است.


به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، دقایقی قبل از هجوم هوادارانش به ساختمان کنگره همزمان با بررسی آرا کالج‌های الکترال، ترامپ آن‌ها را به این اقدام تشویق کرد. علاوه بر این، ترامپ در چند ماه گذشته ادعاهایی در مورد تقلب در انتخابات ریاست‌جمهوری مطرح کرد، در حالی که تمامی دولت‌های ایالتی و نهادهای فدرال سلامت رای‌گیری را تایید کرده‌اند.


چهارشنبه هفته گذشته در ساعاتی که ناآرامی در اطراف ساختمان کنگره هنوز ادامه داشت ترامپ در یک پیام ویدئویی خطاب به مهاجمان گفت: «ما شما را دوست داریم. شما خیلی ویژه هستید».
رئیس‌جمهوری آمریکا در بخش دیگری از مصاحبه روز سه‌شنبه خود قبل از سفر به تگزاس برای بررسی روند احداث دیوار مرزی، با اشاره به تصمیم توئیتر و فیسبوک برای مسدود کردن

صفحه کاربری‌اش گفت: «به نظرم شرکت‌های بزرگ فناوری کار خیلی بدی علیه کشور ما انجام داده‌اند و معتقدم که برای آن‌ها یک اشتباه فاجعه‌بار خواهد بود. آن‌ها تفرقه‌افکنی می‌کنند».
او افزود که این تصمیم شرکت‌های بزرگ فناوری «واکنش شدیدی» علیه آن‌ها ایجاد خواهد کرد ولی دقیقا توضیح نداد که این واکنش چه خواهد بود.


علاوه بر فیسبوک و توئیتر که صفحه کاربری ترامپ را مسدود کرده‌اند شرکت‌های دیگری چون گوگل، آمازون و اپل ارائه خدمات به یک شبکه اجتماعی به نام «پارلر» که در بین طرفداران ترامپ محبوبیت دارد را قطع کرده‌اند.

دلیل قطع این خدمات، ادامه انتشار پیام‌ها و مکالمات خشونت‌طلبانه از سوی طرفداران ترامپ اعلام شده است.


در همین حال، چاک شومر، رهبر اقلیت دمکرات‌ در سنا، از پلیس فدرال، اف‌بی‌آی، خواست که آن عده از مهاجمان به ساختمان کنگره را که تاکنون شناسایی شده‌اند در فهرست افرادی قرار دهد که حق پرواز ندارند. او در نامه‌ای خطاب به مدیر اف‌بی‌آی نوشت مهاجمان به ساختمان کنگره «تروریست‌های داخلی» هستند.

✍️ دیدگاه شما 🙏