ترامپ پدر دامادش را عفو کرد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ پس از وتوی لایحه دفاعی آمریکا، دونالد ترامپ به فهرست بخشش‌های لحظه آخری خود افزود و مدیر سابق کمپینش، مشاور سابقش و پدر دامادش را عفو کرد

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا پل مانافورت، مدیر سابق کمپینش، راجر استون، مشاور سابقش و پدر جارد کوشنر، دامادش را مورد عفو قرار داد.

مانافورت در سال ۲۰۱۸ در جریان تحقیقات مرتبط با مداخله ادعایی روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ محکوم شده بود. ترامپ پیشتر مجازات حبس او را که به جرم دروغگویی به کنگره محکوم شده بود، کاهش داده بود.

راجر استون هم به دروغگویی به کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا درباره تلاشهایش برای تماس با ویکی لیکس محکوم شده بود. این وبسایت ایمیلهایی علیه هیلاری کلینتون، رقیب سال ۲۰۱۶ او در انتخابات آمریکا منتشر کرده بود.

عفو بعدی شامل چارلز کوشنر شد. او پدر جارد کوشنر، داماد رئیس جمهوری آمریکاست. او در سال ۲۰۰۴ به دو سال حبس بابت اتهاماتی از جمله فرار مالیاتی، تخلفات مالی مرتبط با کمپین و رشوه دادن به یک شاهد محکوم شده بود.

آنها جزو ۲۹ فردی هستند که از عفو لحظه آخری دونالد ترامپ پیش از خروج او از کاخ سفید بهره بردند. ۲۶ تن از آنان چهارشنبه شب عفو کامل گرفتند و مابقی شامل کاهش محکومیت شدند.

دونالد ترامپ همچنین پیش از عزیمت به فلوریدا برای گذراندن تعطیلات کریسمس، با انتشار بیانیه‌ای ویدیویی جمهوری‌خواهان را غافلگیر کرده و گفت که می‌تواند لایحه ۹۰۰ میلیارد دلاری کرونا را که به تازگی در کنگره به تصویب رسیده است، وتو کند. او آن را “مایه شرم” دانسته و خواستار حذف بندهای مرتبط با کمک خارجی و افزایش چک‌های محرک از ۶۰۰ دلار به ۲۰۰۰ دلار به منظور امضای آن شده است.

به دنبال این تهدید، ترامپ لایحه دفاعی ۷۴۰ میلیارد دلاری را وتو کرد و به بندی انتقاد داشت که موجب می‌شد اسامی پایگاه‌های آمریکایی از نامگذاری فعلی آنها که به نام ژنرال‌های ارتش کنفدراسیون است، تغییر کند.

با وجود تاکید علنی دونالد ترامپ مبنی بر پیروزی در انتخابات، ایمیلی برای کارکنان کاخ سفید ارسال شد و به آنها توضیح داد که چطور دفاتر خودشان را برای آماده‌سازی برای تحویل به تیم جو بایدن پاکسازی کنند و این تازه‌ترین اذعان به شکست محسوب می‌شد. اما چهارشنبه دومین ایمیل هم به دست کارکنان رسید و گفته شد که ایمیل اول را نادیده بگیرند.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین با عفو لحظه آخری ۲۰ تن شامل جورج پاپادوپولوس و الکس وان در زوان که به رابرت مولر، شورای ویژه اف‌بی‌آی در جریان تحقیقات روسیه دروغ گفتند و سه جمهوری‌خواه سابق شامل دونکان هانتر، کریس کالینز و استیو استاکمن به علاوه چهار مقاطعه‌کار بلک‌واتر که در کشتار غیرنظامیان عراقی دست داشتند، خشم تازه‌ای به وجود آورد.