ترامپ: ۷ یا ۸ کشور عربی دیگر با اسرائیل توافق عادی سازی روابط امضا میکنند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ رئیس جمهور آمریکا در کنفرانسی مطبوعاتی که جمعه برگزار شد گفت: ۷ یا ۸ کشور عربی دیگر هم با اسرائیل توافق عادی سازی روابط امضا میکنند که ازاین تعداد چند کشور در خاورمیانه هستند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در این کنفرانس مطبوعاتی در پی دیدارش با شیخ ناصر صباح الاحمد الجابر، پسر بزرگ امیر کویت مدعی شد: ۷ الی ۸ شور دیگر هم به امضا کنندگان توافق صلح با اسرائیل ملحق خواهند شد و ممکن است کویت هم در نهایت به این  کشورها بپیوندد.

ترامپ درباره طالبان افغانستان نیز گفت:” با طالبان به خوبی تعامل میکنیم.آنها بسیار محکم ، بسیار باهوش و بسیار سرنوشت ساز هستند ، اما شما می دانید که ۱۹ سال از آغاز جنگ می گذرد و آنها صریحاً از جنگ خسته شده اند.”

مارک میدز، کارمند ارشد کاخ سفید روز جمعه گفت که کشورهای دیگری در خاورمیانه و خارج از آن احتمالا در آینده ای قابل پیش بینی گام مشابه امارات و بحرین بردارند.

میدوز اعلام کرد که پنج کشور دیگر “به طور جدی” در حال پیوستن به “توافقابراهیم” هستند که بر اساس آن صلح بین اسرائیل از یک طرف و امارات و بحرین از طرف دیگر برقرار شد.

این مقام آمریکایی اسامی این کشورها را فاش نکرد و گفت فقط سه کشور منطقه ای و دو کشور خارج از خاورمیانه هستند.

ترامپ که به دنبال پیروزس مجدد در انتخابات ماه نوامبر است ، مشتاق پایان دادن به طولانی ترین جنگ آمریکا است و دولت او ابراز تمایل کرده که از این امر به عنوان راهی برای افزایش شانس دستیابی به توافق صلح در افغانستان استفاده کند.

ایالات متحده در تلاش است نیروهای خود را تا ماه مه ۲۰۲۱ از افغانستان خارج کند. دولت افغانستان و طالبان پس از مراسم افتتاحیه با حضور مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده در روز شنبه ، اولین جلسه رسمی خود را به عنوان بخشی از مذاکرات صلح در روز دوشنبه برگزار کردند.